Jaka jest różnica między cementem fosforanowym a zwykłym?

Jaka jest różnica między cementem fosforanowym a zwykłym?

Jeśli rozważasz zakup cementu stomatologicznego, możesz zastanawiać się, jaka jest różnica między cementem fosforanowym a zwykłym. Cement fosforanowy to rodzaj betonu, który zawiera wyższy procent fosforanów niż zwykły cement. Zwykły cement ma niższy procent fosforanu, ale fosforan cynku ma wyższy procent. Są one podobne pod względem wytrzymałości, ale różnią się terminem ważności.

Dyfrakcja rentgenowska cementu z fosforanem magnezu

Zbadano podstawowe właściwości cementu z fosforanem magnezu. Zmierzono wytrzymałość na wiązanie i ściskanie, aby ocenić możliwość zastosowania cementu. Produkt hydratacji został wykryty za pomocą dyfrakcji rentgenowskiej. Magnezja została dodana w celu aktywacji procesu hydratacji, a boraks został użyty jako opóźniacz. W celu zbadania struktury porów zaprawy MPC przeprowadzono porozymetrię intruzyjną rtęci oraz szybkie testy penetracji chlorków.

Nowe materiały mają kilka kluczowych zalet w porównaniu z cementami na bazie fosforanu wapnia, w tym wyższą biokompatybilność i rozpuszczalność. Inną kluczową zaletą cementów fosforanowych magnezu jest ich działanie antybakteryjne. Oczekuje się, że nowe materiały będą stosowane do augmentacji kości. Tymczasem cementy z fosforanem magnezu są obiecującymi zamiennikami fosforanów wapnia. Muszą one jednak być opracowywane i oceniane z ostrożnością.

Polecamy również:  Czy można mieszać cement ze styropianem bez betoniarki?

Badanie porównawcze wytrzymałości retencyjnej cementu fosforanu cynku z cementem polikarboksylanowym z koronami ze stali nierdzewnej

W badaniu tym porównano wytrzymałość retencyjną trzech rodzajów cementu żywicznego z koronami ze stali nierdzewnej, w tym cementu fosforanu żywicznego i polikarboksylanu. Wyniki nie wykazały istotnych różnic pomiędzy cementem stałym i tymczasowym. Siła retencji cementu fosforanowego żywicy była istotnie niższa niż cementu eugenolowego.

Przeprowadzono trójstronną ANOVA, z porównaniami parami trzech grup z zastosowaniem jednoczesnych przedziałów ufności Tukeya. “Czynnik” reprezentował cement lub metal, a “poziom” oznaczał siłę osadzania. Obliczenia wykonano przy użyciu oprogramowania statystycznego Minitab (Minitab Ltd., Coventry, UK).

Wysoka wytrzymałość na zginanie cementu fosforanowego

Cement fosforanowy jest stosowany w budowie konstrukcji żelbetowych. Do jego właściwości należy niski skurcz i szybkie wiązanie. Jest również wysoce kompatybilny z wiekowymi powierzchniami betonowymi. W badaniach cement fosforanowy magnezu (MPC) został domieszkowany nanorurkami haloizytu, które poprawiają właściwości mechaniczne MPC. Włączenie salicylanu sodu jako środka przeciwdrobnoustrojowego dodatkowo poprawiło właściwości MPCs i zapewniło powolne dostarczanie aktywnych cząsteczek.

Cementy fosforanowe są szeroko stosowane w budownictwie, a dokładnie w naprawie kości. Dwa główne rodzaje cementów fosforanowych są dostępne komercyjnie, a eksperymentalny cement szczotkowy został oceniony w porównaniu z komercyjnym cementem apatytowym. Eksperymenty przeprowadzono zarówno w warunkach mokrych jak i suchych, a morfologię powierzchni scharakteryzowano za pomocą skaningowej mikroskopii elektronowej. W celu określenia składu fazowego cementów przeprowadzono również dyfrakcję rentgenowską i porozymetrię rtęciową.

Polecamy również:  Mieszanie cementu z klejem do płytek

Reakcje alergiczne na cement fosforanowy

Cementy fosforanowe wapnia zyskały znaczenie w stomatologii i ortopedii. Są one oparte na wodzie, osteokonduktywne, formowalne i osadzane w hydroksyapatycie. Chitra-CPC jest jednym z takich materiałów, który został opracowany do tych zastosowań. W jednym z badań oceniano reakcje alergiczne skóry przy użyciu świnek morskich. W innym oceniano reakcje alergiczne na tkankę miękką po wszczepieniu w mięsień okołokręgosłupowy królika.

Chociaż dostępnych jest wiele rodzajów cementów stomatologicznych, wybór jednego z nich zależy od osobistych preferencji lekarza i znajomości materiałów. W niniejszym artykule przedstawiono właściwości fizyczne, biokompatybilność i inne właściwości różnych cementów stomatologicznych. Tabele ilustrują podstawowe właściwości cementów ogólnych i odsyłają do hipotetycznych sytuacji klinicznych, aby pomóc lekarzowi w wyborze odpowiedniego cementu. Nie zaleca się stosowania żadnego konkretnego cementu komercyjnego, a wybór należy do lekarza.

Alternatywy dla cementu fosforanowego cynku

Istnieje wiele alternatyw dla cementu fosforanowego cynku, od żywic na bazie kwasu poliakrylowego do nowszych produktów o podobnej wytrzymałości, rozpuszczalności i właściwościach adhezyjnych. Niektóre materiały mogą mieć nieco krótszy czas pracy, a niektóre mniejszą rozpuszczalność w wodzie. Cementy te mogą zastąpić cement fosforanowy, jeśli ten pierwszy okazał się zbyt drogi lub zbyt mało efektywny. Poniżej wymieniono kilka alternatywnych rozwiązań.

Polecamy również:  Jaki cement wybrać do tynków cementowo-wapiennych?

Czarne i czerwone cementy miedziowe zawierają tlenek miedzi. Inne formy zawierają jodek miedziowy i krzemian miedziowy. Cementy te wymagają zazwyczaj niższego stosunku proszku do płynu, aby osiągnąć zadowalające właściwości manipulacyjne, a poziom kwasowości w tych mieszankach jest wyższy niż w przypadku cementów z fosforanem cynku. Inne alternatywy dla cementu z fosforanem cynku mogą również zawierać fosforan srebra. Cementy srebrne zawierają zazwyczaj niewielki procent srebra, ale nie wykazują znaczących zalet w stosunku do cementu z fosforanem cynku.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz