Przy wyborze nowych płytek należy zachować ostrożność przy mieszaniu cementu z klejem do płytek. Nie wszystkie zaprawy cementowe są przeznaczone do klejów do płytek. Istnieją jednak pewne wyjątki i należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej mieszanki do danego zadania. W kolejnych punktach przyjrzymy się kilku popularnym klejom do płytek. Jeśli rozważasz mieszanie własnych fug, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby osiągnąć sukces. Zaprawa
Powered Zaprawa
Powered to ekonomiczny, szybki sposób na montaż płytek. Jej konsystencja jest stała i łatwa w użyciu. W przeciwieństwie do klejów do płytek, które są drogie i wymagają specjalnych narzędzi do zastosowania, zaprawa zasilana nie musi być sucha przed montażem. Można po niej chodzić natychmiast po jej nałożeniu, podczas gdy zaprawa fugowa wymaga dłuższego czasu wiązania. Zaprawa murarska jest mieszanką cementu portlandzkiego, piasku kwarcowego i środków utrzymujących wilgoć. Jest bardzo trwała, łatwa w aplikacji i zapewnia stabilne połączenie między płytkami a podłożem. Zaprawa
Powered jest alternatywą dla żółtego piasku i tradycyjnego cementu. Jest to mieszanka cementu i kleju do płytek, która skutecznie wkleja duże płytki ceramiczne. Produkt ten jest również elastyczny, dzięki czemu bez problemu można go stosować na dużych przestrzeniach bez ryzyka osypywania się cegieł. Zaprawy murarskie Powered dostępne są w różnych kolorach i charakteryzują się doskonałą elastycznością, dzięki czemu idealnie nadają się do stosowania na dużych powierzchniach. Są również bezpieczne w użyciu i mają wydłużony czas przydatności do użycia.
Podczas mieszania zaprawy należy używać wysokiej jakości mieszadła. Należy wybrać mieszalnik o niskich obrotach, aby utrzymać powietrze z mieszanki. Spiralna łopatka zapobiegnie uwięzieniu nadmiaru powietrza w zaprawie. Dobrym wyborem jest Rubimix 9N plus, który również ma niskie obroty i odpowiednią łopatkę. Jednorazowo można wymieszać niewielką ilość betonu, aby uzyskać pożądaną konsystencję.
Cement piaskowy
Zwykły cement portlandzki (OPC) jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów cementu, ale również z cementu piaskowego można uzyskać świetny efekt wiążący. OPC jest produkowany z substancji podobnej do cementu, która jest wytwarzana ze zwykłego piasku, który jest pozyskiwany z rzek. Problem z OPC polega na tym, że trudno jest uzyskać równomierną wielkość ziaren i jest niewygodny w pracy. Piasek trzeba kupować hurtowo, co nie zawsze jest łatwe. Mieszanie piasku z cementem jest też bardzo nieładne i wymaga namoczenia płytek w wodzie przez co najmniej 24 godziny.
Stosunek cementu piasku i wody w zaprawie różni się w zależności od producenta, ale większość rodzajów cementu wymaga 6 kwart wody na każdy 50-lb. worek. Każda mieszanka cementowa ma również określony “czas życia w garnku” – czas, jaki masz do momentu jej zastygnięcia. Poznaj podstawowe zasady dotyczące zapraw cementowych, zanim zaczniesz mieszać własne. Mam nadzieję, że pomoże to uczynić klej do płytek najlepszym możliwym produktem.
Klej do płytek to specjalnie zaprojektowany cement modyfikowany polimerami. Ten rodzaj kleju jest lepszy do płytek o większych wymiarach i marmuru niż do płytek ściennych o mniejszych wymiarach. Ma też lepsze właściwości adhezyjne. I w przeciwieństwie do cementu piaskowego, klej do płytek wymaga cienkiej warstwy. Można nim pokryć do pięciu metrów kwadratowych powierzchni, a wielkość płytek można dopasować do warstwy kleju.
Mastic
Chociaż istnieje wiele korzyści z używania wstępnie zmieszanego kleju do płytek, wstępnie zmieszana odmiana ma kilka ograniczeń. Klej jest dostarczany w wannie i szybko schnie, co utrudnia przeprojektowanie rozmieszczenia po ułożeniu płytek. Ponadto, nie jest odpowiedni dla każdej sytuacji. Niektóre płytki nie będą dobrze przylegać do wstępnie zmieszanych klejów, takich jak teksturowane powierzchnie. W tym artykule omówimy dwa popularne rodzaje klejów i dlaczego są one używane w różnych zastosowaniach.
Najczęstszy rodzaj kleju do płytek nazywa się zaprawą typu thinset i jest wykonany ze specjalnego rodzaju cementu. Ten rodzaj zaprawy służy do przyklejania płytek ceramicznych do ściany lub podłoża. Głównym celem kleju do płytek jest przyleganie płytek do siebie, natomiast fuga służy do wypełniania przestrzeni między płytkami. Dodatkową cechą tego ostatniego jest to, że uszczelnia przed kurzem, wodą i bakteriami. Mimo że niektóre składniki obu rodzajów kleju są takie same, są to zupełnie inne produkty.
Kolejny rodzaj kleju do płytek nazywany jest super wytrzymałym. Charakteryzuje się on doskonałą przyczepnością i działaniem antypoślizgowym. Może być również stosowany na powierzchniach niepiaskowych, płytkach ściennych i specjalnych podłożach. Można go łatwo wymieszać z wodą i jest gotowy do użycia. Ma minimalny pył i może być używany w różnych zastosowaniach. Jest również bezpieczny do stosowania na marmurze i innych powierzchniach wielkopowierzchniowych.
Klej dyspersyjny
Wodna dyspersja jest rodzajem kleju stosowanego w zaprawach fugowych i innych aplikacjach. Zwykle stosuje się go w systemach dwuskładnikowych, z których jeden zawiera cement, a drugi wodną dyspersję. Składnik dyspersyjny jest mieszany z wodą na miejscu. Inny rodzaj kleju dyspersyjnego jest pastowaty i mieszany z cementem i gipsem. Jest idealny do zapraw fugowych i może być stosowany w izolacji termicznej.
Klej dyspersyjny ma wyższy czas otwarty niż cementowy. Można w nim osadzać płytki bez przerywania wiązania. Klej dyspersyjny zawiera związki organiczne, które nadają mu specyficzne właściwości, takie jak zatrzymywanie wody, przyczepność i elastyczność. Jego pH jest miarą kwasowości, poniżej lub powyżej punktu neutralnego wynoszącego siedem. Niskie pH jest związane z działaniem korozyjnym. Powinien być stosowany z ostrożnością w miejscach o dużym natężeniu ruchu.
Aby prawidłowo używać klejów na bazie wody, należy je przechowywać w miejscu o kontrolowanym klimacie. Nie należy pozostawiać ich na zimnych podłogach. Sklepy przemysłowe sprzedają wiadra, beczki, i podgrzewacze tote, aby utrzymać swoje produkty w stałej temperaturze. Upewnij się, że klej ma 21 stopni Celsjusza przed użyciem. Należy również pamiętać, aby użyć go przed datą “Best If Used By”. Węże powietrzne mogą złagodzić te problemy z temperaturą.
Dry-mix thin-set
Proces mieszania suchego kleju do płytek cienkowarstwowych jest podobny do procesu mieszania zaprawy. Jedyna różnica polega na tym, że do aktywacji potrzebna jest woda. Masa szpachlowa jest dostępna w dwóch ogólnych kategoriach: niemodyfikowana i modyfikowana. Podczas gdy niemodyfikowany thin-set zawiera piasek i cement, brakuje mu siły do budowy ścian lub służyć jako samodzielny produkt podłogowy. Oba rodzaje cienkich spoin mają różną wytrzymałość oraz różne zalety i wady.
Niezależnie od rodzaju używanej masy szpachlowej, kluczowe znaczenie ma jej właściwe wymieszanie. Konsystencja masy szpachlowej powinna być jak masło orzechowe. Jeśli dodasz zbyt dużo wody, mieszanina będzie zbyt gęsta, gąbczasta i rzadka, nie pozwalając na uzyskanie karbowanych grzbietów, które są niezbędne dla dobrej przyczepności. Ponadto, mieszanie zbyt dużo thinset spowoduje płytki do sag, więc należy uważnie przeczytać instrukcję.
Inny rodzaj kleju do płytek nazywa się Mastic. Jest to organiczny polimer, który przychodzi w premixed pasty, które stosuje się za pomocą kielni. Jest łatwy do czyszczenia, ale nie wyrównuje powierzchni i jest przydatny tylko w suchych pomieszczeniach. Płytki szklane nie mogą być instalowane za pomocą tego typu kleju. ANSI Standard A136.1 (Kleje organiczne do płytek ceramicznych) obejmuje te rodzaje kleju do płytek.
Klej PL
Właściwości kleju PL różnią się znacznie od właściwości standardowej pasty cementowej. Standardowa pasta cementowa jest środkiem smarującym do świeżego betonu, natomiast klej PL jest klejem do stwardniałego betonu. PL klej składa się z mieszanych suchych proszków cementowych, które aktywują się, gdy są mokre, aby promować wytrzymałość i zmniejszyć porowatość. Reakcja trwa tak długo, jak długo zapobiega się wysychaniu cementu. Aby uzyskać większą płynność i mniejszą lepkość, wystarczy dodać więcej wody do suchego kleju błyskawicznego.
Kolejnym krokiem w procesie instalacji kleju PL jest mieszanie. Wymaga to ubijania, aby zapewnić równomierne rozprowadzenie polimerów. Podczas mieszania kleju należy uważać, aby nie dodać zbyt dużo wody, ponieważ dodanie zbyt dużej ilości wody może spowodować nierówne wiązanie lub nie utwardzić się prawidłowo. Wreszcie, należy pamiętać, aby umyć ręce przed rozpoczęciem instalacji. Użyj wiadra z wodą do płukania narzędzi po tym, jak wyschnięta mieszanina kleju jest trudne do zainstalowania.
Podobne tematy
- Co i jak zrobić z zaprawy do bloczków silikatowych
- Jak przykleić tapetę do styropianu
- Jaki cement wybrać do budowy komina
Moja przygoda z budownictwem zaczęła się dwa lata temu, przez dwa lata zdobyłam duże doświadczenie odnośnie planowania i zarządzania budowami. Postaram podzielić się z wami moimi doświadczeniami.