Jaki cement wybrać do cegły klinkierowej?

Jaki cement wybrać do cegły klinkierowej?

Jeśli budujesz nowy dom, jedno z najważniejszych pytań brzmi: “Który cement użyć do cegły klinkierowej?”. Ten artykuł będzie mówił o różnych rodzajach cementu, w tym High alumina, Katoite-hibschite series, i Portland Pozzolana. W zależności od rodzaju projektu, który masz na myśli, możesz również zdecydować się na mieszankę cementów.

Cement niskotemperaturowy

Cement niskotemperaturowy to rodzaj materiału do wiązania hydraulicznego. Wykorzystuje się w nim klinkier OPC, gips i inne domieszki. Ten rodzaj cementu ma bardzo niskie ciepło hydratacji, co ogranicza jego zastosowanie do projektów budownictwa mieszkaniowego i masowego na małą skalę. Ten rodzaj cementu jest również trwały i ekonomiczny w porównaniu do innych cementów portlandzkich. Jest doskonałym wyborem dla posadzek betonowych i innych konstrukcji wielkogabarytowych.

LHC powstaje poprzez zmniejszenie zawartości siarczanu wapnia (C3A) i glinianu magnezu (C2S). W wyniku tego powstaje cement o niższym cieple hydratacji, co może opóźniać proces twardnienia. Powolnemu rozwojowi wytrzymałości przeciwdziała zmielenie cementu do niższego ciężaru właściwego – 320 m2/kg. Cement niskotemperaturowy to cement typu IV, określony w normie IS 12600:1989. Oprócz masowej obróbki cegieł znajduje zastosowanie w budownictwie wodnym.

Norma Europejska zawiera specyfikacje dla sześciu różnych specjalnych produktów cementowych o bardzo niskiej temperaturze. Normy te określają skład, klasę wytrzymałości oraz wymagania mechaniczne i fizyczne. Podają również wymagania dotyczące trwałości i związane z tym zasady. Cementy o niskiej temperaturze są wysoce energooszczędne. Nowa koncepcja może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 30%. Ponadto cementy niskotemperaturowe są bardziej przyjazne dla środowiska w porównaniu do cementów tradycyjnych. Mogą być stosowane do celów budowlanych, a nawet mogą być wytwarzane z odpadów miedzianych.

Jedną z wad stosowania FAC są jego ograniczenia sezonowe. Musi on uzyskać odpowiednią wytrzymałość i gęstość przed zimą. Ta metoda budowania nie jest w stanie utrzymać wysokich temperatur w zimie, ponieważ ciepło wytwarzane przez reakcje pucolanowe maleje w niższej temperaturze. Jest to jednak rekompensowane przez zwiększenie wytrzymałości cementu. Inną wadą jest to, że FAC nie może być przechowywany przez długi czas. Istnieją trzy rodzaje FAC: ultradrobny, niskotemperaturowy i ekstra drobny.

Polecamy również:  Jaki cement wybrać do wykonania słupków ogrodzeniowych

Cementy szybkowiążące są rodzajem cementu niskotemperaturowego. Bardzo szybko wiążą i są szczególnie przydatne w obszarach podwodnych i agresywnych warunkach fundamentowania. Ich działanie opiera się również na zmniejszeniu zawartości Gipsu podczas procesu mielenia klinkieru. W niektórych krajach stosuje się ten rodzaj cementu również w typowych pracach spoinowych. Jeśli interesuje Cię ten rodzaj cementu, koniecznie zapoznaj się z normą europejską EN 197.

Portland Pozzolana Cement

Różnorodne naturalne materiały zostały połączone w celu wytworzenia Portland Pozzolana Cement dla szerokiej gamy zastosowań budowlanych. Podczas gdy klinkier jest najbardziej rozpowszechnioną formą cementu, Portland Pozzolana Cement jest produkowany z pucolany i gipsu, które są przetworzonymi materiałami odpadowymi. Z tego powodu cement Portland Pozzolana ma wartość drobnoziarnistości 600, która jest wysoka dla betonu. Stosowany jest również w zaporach i konstrukcjach w pobliżu morza.

Powszechna forma cementu portlandzkiego jest materiałem hydraulicznym i zawiera co najmniej dwie trzecie krzemianów wapnia, wraz z aluminium i żelazem. Stosunek CaO do SiO2 wynosi co najmniej 2,0, a zawartość tlenku magnezu nie przekracza pięciu procent masy. Granicę tę wyznacza już norma niemiecka, wydana w 1909 roku.

Do zalet PPC w stosunku do cementu portlandzkiego należy niższa wytrzymałość początkowa i wyższa wytrzymałość końcowa. Wynika to w dużej mierze z większego udziału cząstek pucolany w cemencie. Cement ten wymaga jednak więcej czasu na osiągnięcie maksymalnej wytrzymałości – czas wiązania końcowego wynosi do dwudziestu dwóch godzin. Dlatego najlepiej nadaje się do projektów, które wymagają większej wytrzymałości. Wytrzymałość mieszanki betonowej jest kluczowym czynnikiem decydującym o tym, czy budynek jest solidny czy kruchy.

Inną ważną zaletą cementu PPC jest to, że chroni on przed szkodliwym działaniem reakcji alkaliczno-agregatowych. Portland Pozzolana Cement do cegły klinkierowej jest cementem zintegrowanym, mieszaniną cementu OPC i materiałów pucolanowych. Cement Portland Pozzolana stosowany do cegły klinkierowej jest produktem procesu produkcji cementu Portland Pozzolana.

Polecamy również:  Jaki cement jest dobry na niskie temperatury?

Kluczową przewagą cementu PPC nad cementem OPC jest jego wysoka wilgotność, która sprzyja trwałej aktywności pucolanowej. Cement PPC, który wymaga dłuższego czasu utwardzania, jest wytwarzany poprzez zmieszanie około trzydziestu procent pucolany z cegłą klinkierową. Cement Portland Pozzolana jest zwykle wykonany w 80% z materiału krzemionkowego w postaci gliny, podczas gdy cement OPC składa się głównie z proszku wapiennego. Oba cementy mają zalety, ale OPC ma większą trwałość.

Cement wysokoglinowy

Cement wysokoglinowy ma czarny kolor i bardzo wysokie tempo rozwoju wytrzymałości. W ciągu 24 godzin osiąga 80% swojej wytrzymałości, a osiem godzin później jest gotowy do usunięcia z formy. Wynika to z wysokiego tempa hydratacji i rozwoju ciepła. Cement wysokoglinowy nie nadaje się do masowych prac betonowych. Jego szybki rozwój wytrzymałości jest również zaletą podczas mrozów.

Skład cementu wysokoglinowego opiera się na stosunku glinu i wapna. Jest to cement bardziej urabialny niż cement portlandzki, ponieważ jego cząstki są gładsze i mają mniejszą powierzchnię. W porównaniu z cementem portlandzkim, High Alumina Cement ma wysoką odporność chemiczną i jest bardzo odporny na atak siarczanów. Jest również wolny od CO2 w czystej wodzie, co oznacza, że jest odporny na atak chemiczny.

Składniki do produkcji wysokoglinowego cementu ogniotrwałego są takie same jak do zwykłego cementu, ale zawiera on wyższe proporcje tlenku glinu. Wysokoglinowy cement ogniotrwały składa się przede wszystkim z tlenku glinu monokalnego, formy tlenku glinu kalcynowanego, który stanowi od 65 do 95% jego masy. W porównaniu do zwykłego cementu, cementy wysokoglinowe są bardziej odporne na ogień i oferują tańsze rozwiązanie dla strefy słabości, która występuje w konwencjonalnym betonie.

Zmierzono również zawartość glinu w wysokoglinowym cemencie ogniotrwałym, stosując metody opisane w przykładach 7 i 8 powyżej. Cementy wykonane z przemielonego tlenku glinu w tych przykładach miały powierzchnię właściwą Blaine’a 22 000 cm2/g, czyli 10 m2/g. Cementy te zawierają około 44% Al2 O3 i mogą być stosowane do produkcji cegieł klinkierowych.

Polecamy również:  Reakcja chemiczna między cementem a wodą

Katoit-hibszyty Seria Ca3Al2(SiO4)3 (OH)4x

Hibszyty i katoity to dwa minerały z grupy granatów o podobnym składzie chemicznym. Oba zawierają w swojej strukturze hydroksyl i są klasyfikowane odpowiednio jako hydrogarnet i grossular. Ich wzory to Ca3Al2(SiO4)3-x(OH)4x. Hibschit ma wyższy stopień twardości niż katoit, natomiast katoit jest od niego bardziej miękki i mniej kruchy.

Nowy minerał katoit został nazwany członkiem grupy hydrogrossularnej, zastępując grupę minerałów zwanych hydrargrassitem. Seria hydrogrossularna składa się z sześciu różnych minerałów – katoitu, hydrogarnetu, hybschitu, hibschitu i rodonitu.

Właściwości hydratacyjne tych związków cementowo-azbestowych czynią z nich dobrych kandydatów na cegły klinkierowe. Seria hydrogarnetowo-hibschitowa jest najbardziej reprezentatywną uwodnioną fazą krystaliczną, a węglany wapnia są głównymi produktami wietrzenia. Seria hydrogarnetowo-hibszycowa jest produktem karbonatyzacji matrycy cementowej atmosferycznym CO2. Możliwe jest również, że gips był stosowany jako regulator czasu wiązania cementu, co mogło spowodować powstanie ettringitu. Tymczasem zaobserwowano nieprzereagowane fazy klinkieru, takie jak krzemian p-dwuwapniowy i krzemian trójwapniowy.

Dodanie kalcynowanego cementu-azbestu do mieszanek cegieł klinkierowych z ogniotrwałego kaolinitu zwiększa absorpcję wody przez ten materiał. Efekt ten zwiększa się wraz ze wzrostem temperatury spiekania. Klinkier drogowy nie może mieć więcej niż 6% mas. absorpcji wody, ale kalcynowany cement-azbest ma taką samą granicę absorpcji wody jak cegła klinkierowa.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz