Do czego służy mieszanka cementowo-żywiczna?

Do czego służy mieszanka cementowo-żywiczna?

Do czego służy cement i żywica? W tym artykule poznamy różnice między cementem portlandzkim a samoprzylepnymi, dwuskładnikowymi cementami żywicznymi. Ponadto, omówimy różnice między epoksydem do naprawy betonu a stopami nieszlachetnymi. Ostatecznie dojdziemy do wniosku na temat stosowania tych materiałów i ich różnic od cementu portlandzkiego. Zbadamy również korzyści z ich stosowania.

Naprawa betonu epoksyd

Jedną z najpopularniejszych metod naprawy betonu jest zastosowanie epoksydu. Składa się on z mieszaniny cementu i żywicy, i może być stosowany do pęknięć i innych uszkodzeń w betonie. Mieszanina jest wystarczająco gruba, aby wypełnić pionowe pęknięcia, ale może być również stosowany do trudno dostępnych miejsc. Żywica wysycha w solidną powłokę, więc można ją stosować w pomieszczeniach i na zewnątrz. Epoksydowy nadaje się do wszystkich rodzajów wykończeń betonowych, w tym muru, kamienia i wylanego betonu. Pęknięcia w betonie muszą być naprawione natychmiast i prawidłowo; w niektórych przypadkach mieszanka może być cieńsza niż oryginalny materiał.

Wytrzymałość naprawy epoksydowej jest mierzona w próbie rozciągania. Aby określić wytrzymałość na rozciąganie, kwadratowy blok stalowy został połączony z powierzchnią próbki za pomocą kleju epoksydowego. Następnie przyłożono pionową siłę ciągnącą do momentu zerwania interfejsu między nimi. Innym pośrednim testem rozciągania jest test split-pull. Ten pomiar mierzy siłę wiązania na dwa różne sposoby, w oparciu o obszar wiązania i maksymalne przyłożone obciążenie. W jednym z badań przeprowadzonych przez Albidah i in. geopolimerowa zaprawa naprawcza i stare betony były oceniane za pomocą próby przeciągania rdzenia.

Polecamy również:  Jaki cement wybrać do betonu architektonicznego?

Samoprzylepne, podwójnie utwardzane cementy żywiczne

Podwójnie utwardzane cementy żywiczne charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością na wiązanie i zginanie, a do całkowitego związania nie wymagają stosowania podkładu ani światła. Chociaż cementy dwuskładnikowe są trudniejsze w nakładaniu na masę papierową, często są preferowane w zastosowaniach, w których retencja jest mniej istotna. Niektóre cementy dwusieczne mogą wymagać dodatkowej bariery żelowej podczas procesu utwardzania. Jeśli jednak miazga jest w złym stanie, cementy te są przeciwwskazane.

Wzrost DC jest odwrotnie proporcjonalny do początkowej energii światła. Dlatego wczesna witryfikacja zmniejsza zakres autopolimeryzacji. Opóźnienie to jest korzystne w przypadku osadzania wewnątrzprzewodowego, ponieważ zwiększa się siła wiązania. Cementy posiadają widmo IR i są przechowywane w światłoszczelnych pojemnikach w temperaturze 25 stopni Celsjusza. Widma IR są zbierane po 24 godzinach.

Polecamy również:  Co się miesza z cementem z dodatkiem plastyfikatora?

Stopy nieszlachetne

Termin “cement żywiczny” odnosi się do rodzaju materiału wypełniającego, który nie jest wodny i jest utwardzany przez kowalencyjne sieciowanie in situ. Materiał ten ma zastosowania podobne do cementów, a niektóre produkty zawierają dodatkowe środki chemiczne. Cementy niepolimerowe nie mogą utworzyć połączenia ze strukturą zęba lub dopasowaną powierzchnią uzupełnienia.

Dla uzupełnień klejonych wymagana jest minimalna siła wiązania 20 MPa, aby zachować ich wytrzymałość w czasie. Stopy metali nieszlachetnych są sztywniejsze w cienkich odcinkach i są bardziej odpowiednie do łączenia z żywicami chemicznie aktywnymi. Stopy metali szlachetnych powinny być jednak po przymierzeniu pokryte cyną lub krzemem. Materiały te mają mniejszą siłę wiązania i dlatego wymagają dodatkowych czynności, jak np. piaskowanie po przymierzeniu.

Cement portlandzki

W przeciwieństwie do cementu naturalnego, który jest materiałem ziarnistym, cement portlandzki i żywica są wykonane z różnych materiałów. Zazwyczaj są to szare proszki z kamienia wapiennego. Cement portlandzki reaguje chemicznie z wodą tworząc trwałe połączenie. Niektóre z nich są lepiej przystosowane do użycia w betonie niż inne. Oto kilka wskazówek dotyczących użycia betonu. Poznaj właściwe proporcje cementu portlandzkiego i żywicy dla swojego projektu. I pamiętaj: ilość każdego materiału w mieszance będzie zależała od rodzaju nawierzchni.

Polecamy również:  Jaki cement wybrać do zaprawy murarskiej

Kruszywa PC z recyklingu okazały się akceptowalną alternatywą. W niektórych badaniach są one w stanie osiągnąć podobne wytrzymałości mechaniczne jak kruszywa naturalne, przy zmianie ich gęstości na poziomie statystycznej istotności lub w jej pobliżu. Betony na bazie cementu portlandzkiego wykonane z użyciem kruszyw z recyklingu mają niższe wytrzymałości mechaniczne. Mimo to są mocniejsze i mają dłuższą trwałość. Cement portlandzki jest stosowany jako mikrowypełniacz i kruszywo. Ponadto betony te wykazują doskonałą nieprzepuszczalność chemiczną i wodną.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz