Jaka jest różnica między betonem a cementem?

Jaka jest różnica między betonem a cementem?

Cement jest środkiem wiążącym w betonie i jest znacznie mocniejszy niż substancja, którą zastępuje. Jednak cement jest podatny na pękanie. Ten artykuł porównuje te dwa materiały budowlane i wyjaśnia, jakie są między nimi różnice. Jeśli rozważasz wykonanie nowej betonowej ściany, czytaj dalej! Dowiesz się, jakie są różnice między betonem a cementem i dlaczego są one używane w różnych zastosowaniach. Ważne jest jednak, aby wybrać ten właściwy.

Cement jest środkiem wiążącym

Pomimo tego, co sugeruje nazwa, cement nie jest tym samym, co zaprawa czy beton. Cement jest substancją nieorganiczną, zazwyczaj wapnem lub krzemianem wapnia, która jest stosowana w budownictwie. Można go sklasyfikować jako hydrauliczny lub niehydrauliczny. Cement hydrauliczny osadza się w warunkach wilgotnych, natomiast cement niehydrauliczny spieka się w powietrzu. Oba rodzaje cementu zapewniają te same cechy i trwałość, ale różnią się składem chemicznym i właściwościami.

W mieszaninie cementu z wodą hydrat krzemianu wapnia (CSH) tworzy pory, które są wypełniane wodorotlenkiem wapnia lub wodą. Proces ten zachodzi bardzo powoli, dlatego w momencie nakładania mieszanki betonowej na powierzchnię, pasta cementowa już zastygła. Twardnieje jednak jeszcze przez długi czas – nawet przez lata. Przy produkcji doskonałego betonu najważniejszy jest stosunek wody do cementu.

Chociaż istnieje wiele rodzajów cementu, cement portlandzki jest najbardziej rozpowszechniony w przemyśle budowlanym. Jest to drobny proszek, który twardnieje po utwardzeniu. Zawiera on wapń, piasek, glinę, żelazo i inne minerały, które tworzą pastę. Po zmieszaniu z wodą, cement zaczyna twardnieć, tworząc solidną podstawę dla budowanej konstrukcji. Istnieje wiele różnych rodzajów cementu, ale dwa najczęściej spotykane to cement portlandzki i cement asfaltowy.

Innym rodzajem środka wiążącego jest lateks akrylowy. Płyn ten jest mlecznobiały i zawiera 45% substancji stałych. Nakłada się go na powierzchnię mieszanki betonowej za pomocą kielni, pędzla lub wałka. Jego właściwości sprawiają, że jest dobrym wyborem do klejenia betonu na starej powierzchni. Jako środek wiążący przydaje się również w konstrukcjach budowlanych. Podczas mieszania betonu z innym materiałem, lateks może tworzyć płaszczyznę awarii.

Polecamy również:  Czy można mieszać cement z gipsem?

Jest mocniejszy od betonu

Duża część różnicy w wytrzymałości między betonem a cementem wynika z faktu, że cement jest twardszy. Cement zawiera duże ilości węglanu wapnia, który nadaje betonowi dodatkową twardość i trwałość. Bez tej substancji beton byłby słaby i nie utrzymywałby dobrze swojego kształtu. Poniżej przedstawiono kilka sposobów, w jaki cement jest mocniejszy od betonu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dlaczego. I dowiedz się, jak cement jest lepszy dla Twojego domu i firmy.

Podczas mieszania betonu, cement i kruszywo są wysyłane do wymieszania. Następnie mieszanka jest układana i pozostawiana do zastygnięcia. Czysty cement nie jest mieszany z wodą, lecz dostarczany w dużych workach z szarym proszkiem. Po dodaniu do wody zestala się w lepką, szarą mieszankę. Im bardziej się go obraca, tym trudniej go wymieszać. Chociaż cement jest mocniejszy niż beton, nie jest tak mocny jak mieszanka kruszywa i piasku.

Podczas gdy beton jest zazwyczaj używany do zastosowań strukturalnych, takich jak drogi i fundamenty piwnic, nie może być używany do cienkich zastosowań. Obecność kamienia w betonie utrudnia jego zagęszczenie i uformowanie bryły, nawet przy użyciu dużej ilości wody. To sprawia, że cement jest lepszym wyborem dla mniejszych prac. Jednak różnica między wytrzymałością cementu i betonu to coś więcej niż tylko wygląd. Wytrzymałość betonu mierzona jest w funtach na cal kwadratowy (PSI), a liczbę tę można znaleźć na opakowaniu mieszanki betonowej.

Jest podatny na pękanie

Pomimo swoich wad, cement stał się nieodzownym elementem budownictwa. W jego składzie znajduje się wapń i krzemionka. Ma doskonałe właściwości wiążące, ale jest podatny na pękanie. Jeśli jednak zatrudni się profesjonalnych wykonawców cementu, można przedłużyć jego żywotność. Domy z cementu to wciąż najpopularniejsze rodzaje konstrukcji, nawet w projektach DIY. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zaletach cementu i wadach jego stosowania.

Polecamy również:  Jak mieszać cement i piasek

W badaniu sprawdzono również, czy mikroskopijnej wielkości usieciowany żel polimerowy mógłby złagodzić skutki spękanych powłok cementowych. Żel polimerowy został zaprojektowany w taki sposób, aby wykazywał akceptowalną wydajność iniekcji przez mniejsze pęknięcia i rysy. Wytrzymałość żelu może być kontrolowana w celu kontroli ciśnienia zniszczenia. Badania przeprowadzono na dwóch próbkach cementu o średnicy jednego cala. Tutaj manipulowano grubością pęknięcia, aby kontrolować stopień żelu.

Pęknięcia w betonie są spowodowane przez wnikające substancje. Substancje te mogą prowadzić do korozji żelaznych prętów zbrojeniowych, co prowadzi do uszkodzenia konstrukcji. Aby pokonać ten problem, do cementu dodawano różne materiały. Superabsorbujące polimery, które są białym proszkiem, są jednym z rozwiązań. Ten rodzaj cementu może skutecznie poradzić sobie z problemem pękania. Mieszanka posiada również łatwą do mieszania konsystencję.

Jest stosowany w murarstwie

Główne składniki w murarstwie to cement, woda, kruszywo i inne domieszki. Ponieważ substancje te są stosunkowo lekkie, stosuje się je do produkcji lekkich murów i zapraw. Cement jest wytwarzany z wapienia i innych żużli wulkanicznych, które zawierają krzemionkę i tlenek żelaza. Materiał ten jest wlewany do jednostek murarskich, które następnie są ręcznie przenoszone. Po zakończeniu procesu budowlanego ścianę należy zaszpachlować.

Podczas mieszania zaprawy, cementy są zwykle mieszane maszynowo do określonych proporcji ASTM i nakładane na powierzchnie murowane. Krytyczna jest również urabialność zaprawy, ponieważ musi być ona wystarczająco plastyczna, aby można ją było nabierać i nakładać kielnią. Sucha zaprawa zapewnia niewystarczające wsparcie wiązania jednostek murarskich, a im dłużej siedzi na płycie, tym lepiej. Sucha zaprawa jest niewystarczająca do klejenia jednostek murarskich, ponieważ wchłania wodę.

Nowoczesne produkty murarskie obejmują tynki cementowe portlandzkie, cement murarski i zaprawy. Mogą być stosowane do budowy ścian wewnętrznych i zewnętrznych i są wystarczająco trwałe, aby wytrzymać różne środowiska. Ściany nośne mają znaczenie konstrukcyjne, ale są również dekoracyjne i służą estetyce. Betonowe bloki, które składają się na dom, mogą być włączone do projektu zewnętrznego, aby dodać styl i charakter. Bloczki cementowe przyczyniają się do oznaczenia budynku jako ekologicznego.

Polecamy również:  Co się robi z cementu portlandzkiego?

Jest on używany do produkcji betonu

Podczas gdy cement jest uważany za stosunkowo mocny materiał, jest on również stosunkowo kruchy. Aby rozwiązać ten problem, opracowano wiele dodatków, które mają poprawić wytrzymałość betonu na rozciąganie. Dodatki te obejmują materiały polimerowe i włókna węglowe. Włókna mogą być dodawane do cementu w postaci pasm lub tkanin. Cement i beton są podstawowymi składnikami wielu konstrukcji, a niektóre z nich mogą być łączone w celu stworzenia jednego stałego produktu.

Istnieją różne cementy wykonane z różnych minerałów. Cement portlandzki i cement supersiarczanowy to dwa rodzaje cementu. Cementy te zawierają 80% zmielonego granulowanego żużla wielkopiecowego i 15% gipsu. Cementy supersiarczanowe są bardziej kruche niż zwykły cement portlandzki, który jest najbardziej popularnym typem. Są też tańsze od cementu portlandzkiego, ale nie mają takich samych właściwości chemicznych jak cement portlandzki.

Proces wytwarzania cementu rozpoczyna się od wydobycia surowców i zmielenia ich na drobny proszek. Kolejnym etapem jest podgrzanie ich do wysokiej temperatury, około 1450 stopni C. Wysoka temperatura rozbija wiązania chemiczne i sprawia, że rekombinują one w nowe związki. Proces ten znany jest jako klinkier i jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do globalnej emisji dwutlenku węgla. Produkcja klinkieru jest najbardziej energochłonną częścią procesu produkcji cementu.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz