Jak przykleić styropian do płyty o wiórach zorientowanych

Jak przykleić styropian do płyty o wiórach zorientowanych

Aby przykleić styropian do płyty Oriented Strand Board, należy odpowiednio przygotować powierzchnię ściany. Jeśli powierzchnia nie jest płaska lub jest nierówna, płyty styropianowe będą pękać. Najpierw należy usunąć wszelkie tapety z fakturą i przeszlifować ściany. Przed nałożeniem kleju musisz również zagipsować wszelkie duże wgniecenia. Powierzchnia ściany powinna być całkowicie sucha, aby zapewnić, że klej będzie przylegać.

Gorilla Glue

Jeśli kleisz styropian i płytę OSB razem, będziesz chciał trzymać się kleju na bazie rozpuszczalnika. Podczas gdy kleje na bazie wody nie przykleją się do płyty OSB, to kleje na bazie rozpuszczalnika już tak. Przed użyciem tych klejów należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, wymagają one odpowiedniego przygotowania powierzchni. Chociaż będziesz chciał użyć suchej powierzchni, klej powinien być stosowany do czystej powierzchni pierwszy. Ponadto, jeżeli przyklejasz płytę OSB do powierzchni drewnianej, musisz zastosować klej na bazie rozpuszczalnika, ponieważ te na bazie wody nie będą działać.

Po drugie, upewnij się, że powierzchnia jest całkowicie sucha i czysta. Kleje rozpuszczalne w wodzie mogą spowodować uszkodzenie powierzchni. Zamiast tego wypróbuj Gorilla Glue do klejenia polistyrenu do płyty osb. Jest on również dobry do klejenia tworzyw sztucznych i szkła do drewna. Upewnij się tylko, że nie używasz klejów na bazie wody do styropianu.

Kolejną wskazówką podczas używania kleju Gorilla Glue jest upewnienie się, że najpierw zastosowałeś podkład na powierzchni. Primer jest świetny do rozbijania gładkiej powierzchni PVC. Gorilla Glue działa o wiele lepiej do tego celu. Oprócz tego, że jest wodoodporny, wyschnie w naturalnym kolorze, nie pozostawiając za sobą żadnych białych lub szarych plam. Jeśli chcesz, aby Twoja diorama była wodoszczelna, będzie do tego idealny.

Polecamy również:  Jaki klej do styropianu będzie najlepszy?

Po nałożeniu kleju, możesz nałożyć na piankę płyty styropianowe. Będziesz musiał przyciąć krawędzie płyty styropianowej o około jeden centymetr. Zachowanie ich odstępu pomoże klejowi odpowiednio przylegać. Należy jednak unikać klejenia płyt styropianowych w konkretnych punktach, gdyż spowoduje to powstanie szczelin lub wgnieceń.

Innym produktem, który dobrze sprawdza się w przypadku pianki jest Dow Chemical 157901 Insulating Foam Sealant. Występuje w puszce z rozpylaczem, który dozuje klej równomiernie i konsekwentnie na różnych powierzchniach. Możesz użyć tego kleju zarówno do dużych, jak i małych szczegółów, ponieważ ma on wyjątkową zdolność do łączenia się z szeroką gamą powierzchni. Kleje te dobrze działają na plastiku, szkle i styrenie, co czyni je doskonałym wyborem do budowy podstaw dioram.

Kolejnym ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać przy wyborze kleju do klejenia polistyrenu do płyty osb jest jego czas schnięcia. Jeśli planujesz budowę małego modelu, użycie klejów budowlanych pozwoli Ci zaoszczędzić czas poprzez skrócenie czasu schnięcia. Czas schnięcia klejów budowlanych wynosi do 24 godzin, ale dzięki nim uzyskasz mocniejsze połączenie.

Kiedy już wybierzesz rodzaj kleju, którego użyjesz, będziesz musiał wybrać odpowiednią ilość. Najlepsze kleje do klejenia styropianu do płyty osb będą przylegać do pianki w odległości kilku centymetrów. Co prawda niektóre kleje przylegają do styropianu mocniej niż inne, ale najlepiej używać ich w dobrze wentylowanym miejscu. Oba rodzaje kleju można znaleźć w sklepach ze sprzętem i na Amazon. Niektóre mogą wymagać mieszania, podczas gdy inne są dostępne w sprayu. Klej w sprayu działa dobrze, aby szybko przykleić duże powierzchnie.

Płynne gwoździe

Jedną z metod mocowania płyty piankowej do drewnianej deski jest użycie płynnych gwoździ. Ten klej nie jest wystarczająco mocny, aby przykleić się do samego styropianu, więc musisz użyć innego rodzaju kleju. Nałóż płynne gwoździe w kropkowany sposób na jedną trzecią powierzchni płyty piankowej. Po nałożeniu kleju, pozostaw go do utwardzenia na 24 godziny. Utwardzony płynny gwóźdź będzie trwalszy od oryginalnego materiału.

Polecamy również:  Jak rozpuścić styropian

Najpierw przygotuj płytę Osb i płytę styropianową. Zwróć uwagę, aby tylna strona płyty styropianowej była skierowana do góry. Po nałożeniu kleju do styropianu na powierzchnię, użyj szpachelki zębatej, aby go równomiernie rozprowadzić. Pamiętaj, aby obciąć krawędź płyty styropianowej o centymetr. Następnie odetnij ją o jeden centymetr, aby uniknąć pęcznienia kleju. Jest to niezbędny krok, ponieważ przyklejanie płyt styropianowych w określonych miejscach spowoduje powstanie szczelin i zniszczenie Twojej pracy.

Do nakładania kleju użyj kleju do pianki, który jest specjalnie przeznaczony do rozprężania styropianu. Następnie umieść płyty na płycie i przyklej je ze szczeliną około 2mm. Po zamontowaniu płyt można regulować ich położenie i dokonywać poprawek. Jeśli między płytami są większe szczeliny, trzeba je wypełnić skrawkami styropianu i przeszlifować pacą.

Możesz też użyć kleju budowlanego, który jest przeznaczony do przyklejania płyt OSB do styropianu. Jest to spieniony poliuretan, który tworzy mocną więź. Gorilla Glue to kolejna opcja, którą możesz wykorzystać do tego zadania. I jest to najmniej kosztowny z nich. Możesz również spróbować użyć Loctite Premium Polyurethane Construction Adhesive.

Inną opcją przyklejenia pianki do drewnianej deski jest klej Penoplex. Klej ten jest dostępny w butelkach lub specjalnych pojemnikach. Możesz je łatwo kupić i przechowywać przez długi czas. Możesz je przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, o ile nie są narażone na wilgoć. Klej ten jest na tyle mocny, że łączy się z każdą powierzchnią, a już kilka godzin po sklejeniu można ją przymocować kołkiem. Kolejną zaletą kleju penoplex jest to, że zwiększa on wagę deski o około 3kg, podczas gdy klej piankowy nie ma wpływu na wagę.

Polecamy również:  Jak utylizować styropian

Inną popularną opcją klejenia pianki do płyt jest TECHNONICOL GLUE-FOAM. Klej ten może być stosowany zarówno na podłożach drewnianych, jak i mineralnych i jest przeznaczony do przyklejania zarówno styropianu, jak i płyt Osb. Jest również łatwy do zastosowania i ma niski koszt 200-400 rubli za cylinder 25 kg. Nie jest kompatybilny z silikonem, więc przed nałożeniem płynnego gwoździa musisz użyć dodatkowych materiałów mocujących, takich jak kołki.

Oriented strand board

Być może w przeszłości słyszałeś o oriented strand board (OSB), ale czy wiesz, jak przykleić styropian do oriented strandboard? Ten rodzaj płyt jest produkowany z przetworzonych wiórów drewnianych i jest powszechnie stosowany w budynkach i domach. Jednak o ile OSB jest tania i łatwo dostępna, to jej kleje mogą być szkodliwe dla środowiska. Aby była bezpieczna dla Twojego domu lub budynku, najlepiej używać klejów zatwierdzonych przez normy ASTM E84 klasy 1. Nie powinny one zawierać rozpuszczalników ani lotnych związków organicznych, które mogą zaszkodzić płycie styropianowej.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz