Jak przykleić styropian do płyty gipsowej

Jak przykleić styropian do płyty gipsowej

Aby przykleić styropian do płyty gipsowej, należy najpierw zakupić materiał. Polistyren ekspandowany, znany również jako styropian, jest dobrym materiałem do wykorzystania w modelarstwie kolejowym, dioramach i krajobrazach. Klej jest najczęstszym sposobem przylegania styropianu do płyty gipsowej.

Gorilla Glue

W naszych testach zmieszaliśmy 10 części Gorilla Glue z dwoma do pięciu części lekkiej wodnej Spackle, aby uzyskać odpowiednią siłę wiązania. Testowaliśmy ten produkt również z Sherwin-Williams Shrink-Free Spackling, który wytwarza połączenia, które były równie mocne i łatwe do szlifowania. Zalecana proporcja wynosiła 10:5 i udało nam się uzyskać największą wytrzymałość spoiny, jakość piany i łatwość szlifowania.

Do ogólnych prac związanych z klejeniem można użyć zwykłego białego kleju. Nadaje się on do stosowania w zwykłych projektach artystycznych i rzemieślniczych, i w większości przypadków sprawdzi się znakomicie. Alternatywnie możesz wypróbować Gorilla Glue Original w kolorze bezbarwnym lub brązowym, który dobrze sprawdza się w przypadku płyt piankowych. Aby użyć tego kleju, wystarczy nałożyć produkt na powierzchnię za pomocą pędzla lub wałka. Po nałożeniu kleju należy odczekać 15 minut przed przyklejeniem do innej powierzchni.

Jeśli szukasz szybkiego kleju, możesz spróbować Original Gorilla Glue. Można go znaleźć w prawie każdym sklepie i działa na większości powierzchni. Gorilla Super Glue jest idealny do napraw z tworzywami sztucznymi. Jednak może być trudny do czyszczenia, gdy klej wyschnie. Po wyschnięciu, klej będzie trzymać się powierzchni przez kilka dni, rujnując wszelkie ubrania, które wchodzą w kontakt z nim.

Inny rodzaj kleju, Gorilla Heavy Duty Construction Adhesive, jest równie wszechstronny i trwały. Jest to 100% formuła kleju, która zapewnia ciężkie wiązanie w mniej niż 30 sekund. Wypełnia szczeliny i oferuje bardzo mocne wiązanie. Ten klej jest idealny do stosowania na zewnątrz, ponieważ jest wodoodporny. Łączy również drewno i piankę. Jest również adaptowalny, więc sprawdza się w wielu różnych zastosowaniach.

Jeśli szukasz bardziej trwałego połączenia, możesz spróbować użyć dwuczęściowego kleju epoksydowego, takiego jak Gorilla Glue. Te dwa kleje mogą z łatwością trzymać styropian do płyty gipsowej. Gorilla Glue do klejenia styropianu do płyty gipsowej może być stosowany do różnych materiałów, ale najlepiej jest pamiętać, że zawsze należy używać kleju dwuskładnikowego.

Polecamy również:  Jaki styropian wybrać na elewację?

Preparaty suche

Podstawowym wyzwaniem w klejeniu styropianu na sucho do płyt jest brak wilgoci w gipsowym szlamie. Preparaty wodne do klejenia styropianu do płyt gipsowych powinny mieć możliwość penetracji co najmniej 10 do 50% grubości mat.

Do tworzenia trwałego połączenia z osadzonym gipsem dobrze nadaje się mata włóknista. Materiał ten jest wykonany z włókien żywicy syntetycznej i materiałów typu mineralnego w dyskretnych pasmach. Są one tańsze od materiałów tkanych i mogą być stosowane w sposób zadowalający. Maty włókninowe wykonane są z kilku pasm włókien połączonych ze sobą odpowiednim klejem. Grubość tych mat może wynosić od piętnastu do czterdziestu milimetrów.

Skład suchego preparatu do klejenia polistyrenu do płyt gipsowych jest różny. Proporcje emulsji woskowo-asfaltowej i alkoholu poliwinylowego powinny być mniej więcej równe. Alternatywnie dopuszczalna jest również mieszanina obu materiałów z wodą, ale użycie wody powinno być ograniczone do minimum.

Wśród preferowanych materiałów do suchych preparatów do klejenia polistyrenu do płyt gipsowych jest emulsja woskowo-asfaltowa. Część woskowa emulsji korzystnie jest parafiną lub woskiem mikrokrystalicznym, chociaż mogą być stosowane inne woski. Emulsja woskowo-asfaltowa stanowi 50-60% kompozycji wodnej.

W badaniach EISystemu ocenia się siłę przyczepności i spoistości pomiędzy poszczególnymi składnikami EISystemu. Największe wyzwanie stanowi papierowa powłoka poszycia gipsowego. Wielowarstwowe pokrycie papierowe wydaje się być monolitycznym arkuszem, ale jest najsłabszą częścią EISystem. Uszkodzenie to wynika z braku wytrzymałości kleju na rozciąganie.

Sposób według niniejszego wynalazku obejmuje również zastosowanie rdzenia gipsowego z matą włóknistą na jednej powierzchni. Rdzeń gipsowy jest w znacznym stopniu pozbawiony osadzonego gipsu, a mata włóknista częściowo licuje z rdzeniem. Produkcja płyt gipsowych przy użyciu tej techniki ma wiele zalet.

Gotowe kleje

Gotowe kleje są idealne do przyklejania polistyrenów do płyt gipsowych. W przeciwieństwie do zwykłych klejów, produkty te działają bez rozpuszczalników. Oznacza to, że są idealne do miejsc, gdzie wymagane jest trwałe, wodoodporne uszczelnienie. Pomaga to również zapobiec powstawaniu nieestetycznych plam. Na szczęście istnieje wiele dostępnych opcji klejenia styropianu do płyt gipsowych.

Polecamy również:  Jak chronić polistyren przed utlenianiem

Do zastosowań zewnętrznych gotowe kleje do przyklejania polimerów do płyt gipsowych występują w dwóch odmianach: suchej i mokrej. Preparaty suche zawierają cement i piasek, mogą być stosowane do izolacji termicznej na elewacjach. Służą również jako dobry klej do szwów i są używane do klejenia płyt gipsowo-kartonowych i innych materiałów.

Inną opcją jest zastosowanie klejów piankowych. Są one dostępne w butelkach lub specjalnych pojemnikach. Chociaż te kleje są zwykle dostępne w krótkotrwałej dostawie, powinny być używane tak szybko, jak to możliwe. Zapewniają one doskonałą przyczepność do wszystkich powierzchni, a po 2-3 godzinach od zastosowania można je mocować za pomocą kołków. Ponadto mają niskie zużycie, a jeden może leczyć do 10 metrów kwadratowych.

Jeśli nie masz umiejętności majsterkowania, najlepszym rozwiązaniem są gotowe kleje do przyklejania polistyrenu do płyty gipsowej. Są one łatwo dostępne w wielu rozmiarach i można je kupić w Internecie. Jedna butla kleju może przykleić do 10-12 m2 pianki przy ciągłym stosowaniu. W porównaniu do zwykłych klejów, kleje piankowe wymagają mniejszego wysiłku i są bardziej ekonomiczne.

Jeśli zdecydujesz się na użycie gotowych klejów do klejenia polistyrenu do gipsu, upewnij się, że stosujesz wystarczającą wentylację. Jeśli stosujesz kleje do ścian, musisz upewnić się, że nie są one łatwopalne. Oprócz wentylacji musisz upewnić się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane.

Jeśli chcesz mieć produkt, który będzie trwał dłużej, możesz zdecydować się na Titebond Heavy Duty Construction Adhesive. Klej ten zapewni wyjątkową siłę wiązania i trzymanie się izolacji z płyt piankowych. Charakteryzuje się również wysokim poziomem odporności na wilgoć. Posiada również 30-minutowy czas pracy. Przy wyborze kleju poliuretanowego dla następnego projektu, upewnij się, że badania specyfikacji produktu marki.

Alternatywy

Polistyren to materiał, który jest często używany do izolacji i modelowania hobby. Jest on również znany jako “styropian” i jest dostępny zarówno w formie arkuszy, jak i bloków. Jest przydatny w modelarstwie kolejowym i krajobrazowym oraz w dioramach. Możesz znaleźć wiele różnych rodzajów kleju do styropianu, które pomogą Ci w Twoich projektach.

Polecamy również:  Jak zmielić styropian na granulat

Polistyren nazywany jest również styropianem hobbystycznym i wykonany jest z tworzywa sztucznego i powietrza. Oba rodzaje styropianu są używane zamiennie. Nazwa handlowa “styropian” jest produktem zastrzeżonym. Niektóre kleje do pianki mogą być stosowane na obu rodzajach materiału. Jeśli nie jesteś pewien, którego z nich użyć, możesz użyć super pistoletu do kleju.

Aby uzyskać bardziej trwałe klejenie, rozważ użycie kleju na bazie lateksu. Możesz również użyć dwuskładnikowego kleju akrylowego. Są one zazwyczaj niepalne, przyjazne dla środowiska i nietoksyczne, a także zapewniają natychmiastowe trwałe połączenie. Jeśli pracujesz z dużymi powierzchniami, możesz zdecydować się na klej jednoskładnikowy. Jednak dwuskładnikowe kleje są najlepsze dla dużych projektów budowlanych lub innych zastosowań, gdzie wiązanie musi trzymać dużo siły.

Inną alternatywą dla klejenia styrenu do płyty gipsowej jest zastosowanie gipsu paryskiego. Cement ten zawiera gips i jest bardziej trwały niż włókno szklane. Nie jest jednak wodoodporny i jest podatny na pleśń. Szybko też schnie i nie kurczy się. W ortopedii, gips paryski był używany jako odlew dla złamanych kończyn. Obecnie jest on jednak rzadko stosowany i opracowano wiele alternatywnych rozwiązań.

Jedną z alternatyw dla klejenia polistyrenu do płyty gipsowej jest użycie kleju budowlanego. Jego szybkoschnący klej jest wodoodporny i tworzy mocne połączenie. Jest również dostępny w gamie kolorów. Do różnych projektów możesz użyć uniwersalnego kleju Weldbond.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz