Jak wkręcić śrubę w beton

Jak wkręcić śrubę w beton

Istnieje kilka różnych rodzajów kotew do wkrętów w betonie. Niektóre z nich to kotwy typu Drop-in i nie można ich usunąć bez uszkodzenia betonu. Inne rodzaje kotew to plastikowe, tarcza Lag i śruby z łbem sześciokątnym. Musisz wiedzieć, jak prawidłowo zainstalować każdy rodzaj kotwicy dla konkretnej instalacji. Korzystanie z prawej długości śruby jest kluczowe dla zabezpieczenia kotwicy w miejscu. Czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki dotyczące montażu śrub kotwiących.

Kotwy wbijane nie mogą być usunięte bez uszkodzenia betonu

Kotwy do betonu wbijane są bardziej trwałym rozwiązaniem dla mocowania rzeczy do ścian i podłóg. Są łatwe do zainstalowania, pod warunkiem, że masz odpowiednie narzędzia. Słaba wiertarka lub zły bit może utrudnić proces. Ale z odpowiednimi narzędziami, możesz zainstalować kotwicę samodzielnie w ciągu pięciu do dziesięciu minut. Podczas instalacji kotwicy, trzeba być ostrożnym, ponieważ beton nie jest bardzo wyrozumiały. Również pył z betonu może być szkodliwy.

Innym typem kotwy jest typ drop-in. Wymaga on wywiercenia otworu o takiej samej średnicy jak kotwa i głębokości jak ona. Po wywierceniu otworu należy włożyć kotwę typu drop-in. Następnie należy uderzyć w nią młotkiem, aby osadzić ją na miejscu. To może nie być możliwe, aby usunąć go bez uszkodzenia betonu. Innym rodzajem kotwicy betonowej jest typ Lag Shield. Składa się z dwóch części, tulei i śruby. Gdy śruba lag jest wbijana w tarczę, rozszerza się, tworząc klin w betonie.

Kotwy z napędem dzielonym są odporne na manipulacje. Aby je usunąć, trzeba naciąć łeb śruby, który jest zwykle okrągły lub z łbem stożkowym. W przeciwnym razie śruba będzie wystawać z betonu. Jeśli nie chcesz odcinać łba, możesz odciąć pręt za pomocą piły do metalu. Kotwy z napędem dzielonym można również usunąć po prostu wyrywając gwintowany pręt z otworu i wbijając go w beton.

Oprócz tego można użyć ściągacza do śrub. To narzędzie pomoże Ci usunąć zardzewiałe śruby z betonu bez uszkadzania betonu. W przypadku uporczywej śruby można podłączyć ściągacz do wiertarki. Być może trzeba będzie wiercić w betonie, aby dostać się do dolnej części śruby. W przeciwnym razie można również użyć szydła do przecięcia betonu i usunięcia części kotwy.

Polecamy również:  Jak zrobić beton dekoracyjny ze złotymi paskami

Kotwy z osłoną lag

Osłona lag to rodzaj kotwy śrubowej zaprojektowanej w celu ochrony śruby przed korozją. Jest ona wewnętrznie gwintowana i montowana na równi z powierzchnią. Osłony dostępne są w kilku średnicach, w długościach krótkich i długich. Kotwa wykonana jest z wysokowytrzymałego aluminium w celu zwiększenia wytrzymałości i trwałości.

Aby zainstalować osłonę, należy wywiercić otwór o średnicy odpowiadającej średnicy śruby i osłony. Po wywierceniu otworu najlepiej użyć młotowiertarki i wiertła z węglików spiekanych o odpowiednim rozmiarze. Następnie należy ustawić uchwyt nad kotwą. Po ustawieniu należy włożyć śrubę mocującą. Następnie dokręć śrubę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Należy uważać, aby nie dokręcić zbyt mocno śruby, gdyż spowoduje to obracanie się osłony wewnątrz otworu.

Podczas wkręcania śruby w beton, kotwy z osłoną są niezbędne do zabezpieczenia mocowania. Zapobiegają one przesunięciu lub poluzowaniu się mocowania i są najlepszym sposobem zabezpieczenia śruby w betonie. Kotwa z osłoną lag jest również znana jako śruba lag i jest często używana do ciężkich materiałów, takich jak rury. Różnią się one od zwykłych wkrętów do drewna, wkrętów samowiercących i blachowkrętów.

Kotwa z tarczą lagową to idealne rozwiązanie do mocowania ciężkich przedmiotów do betonowego bloku. Kotwę stosuje się, gdy wkręt do betonu nie jest w stanie zagłębić się w materiał. Kotwy te są zaprojektowane tak, aby przebić się przez beton w jednej trzeciej do dwóch trzecich drogi. Plastikowa osłona lag jest wielokrotnego użytku w niekrytycznych pracach wewnętrznych. Jeśli jednak śruba wkręci się w beton, trzeba będzie ją ponownie włożyć.

Kotwy plastikowe

Proces mocowania ciężkich przedmiotów w blokach betonowych jest stosunkowo prosty, ale większość osób nie zdaje sobie sprawy, że nie można używać zwykłych śrub na litych fragmentach bloku betonowego. W takiej sytuacji można zastosować kotwy plastikowe, ale trzeba je użyć na litej części bloku betonowego. Gdy używasz plastikowych kotew, musisz wywiercić otwór nieco głębszy niż średnica śruby. Można również użyć bastera do wydmuchiwania pyłu podczas wiercenia otworu.

Kotwy plastikowe są preferowaną opcją dla lekkich projektów. Można je stosować do wieszania obrazów i płaskich telewizorów lub do mocowania listew przypodłogowych. W przypadku cięższych projektów należy jednak użyć śrub lub wkrętów do betonu. Kotwy plastikowe najlepiej nadają się do projektów o wadze do 100 funtów. Chociaż są stosunkowo tanie, nie są najlepszą opcją dla cięższych projektów. Z drugiej strony, śruby i wkręty do betonu bezpiecznie utrzymają ciężkie przedmioty.

Polecamy również:  Jak obliczyć ilość betonu do wykonania posadzki

Po wybraniu kotwic należy zdecydować, jak duży ciężar chcemy nałożyć na śrubę. Różne rodzaje kotew mogą być ciężkie, dlatego decydując o ich zastosowaniu należy wziąć pod uwagę wagę elementów mocujących. Na placu budowy można znaleźć dziesiątki różnych typów kotew. Czytając ten artykuł, będziesz lepiej przygotowany do dokonania właściwego wyboru.

Zanim zaczniesz instalować kotwy, musisz wywiercić nieco głębszy otwór. Należy również zainstalować kotwę klinową, która składa się z czterech części – tulei, nakrętki i podkładki. Nakrętka powinna być zrównana z korpusem kotwy. Wbijamy ją tak długo, aż kotwa zrówna się z powierzchnią betonu. Następnie można przejść do kolejnego etapu procesu.

Śruby z łbem sześciokątnym lub płaskim

Dostępne są dwa rodzaje śrub do betonu: z łbem sześciokątnym i płaskim. Wybór sześciokąta jest łatwiejszy niż wybór płaskiego łba, ponieważ ma zagłębiony łeb, który może prowadzić śrubę przez utwardzony beton z pozytywnym zaangażowaniem. Ponadto, śruby z łbem sześciokątnym są łatwiejsze do wbicia w beton. Możesz kupić śruby z płaskim łbem Phillips lub sześciokątnym łbem podkładkowym, w zależności od zastosowania. Na przykład, jeśli chcesz wkręcić śrubę do betonu, będziesz potrzebował wkrętaka z łbem sześciokątnym 1/4 cala, podczas gdy do wkrętu z łbem płaskim użyjesz odpowiedniej końcówki nr 2 Phillips.

Przed użyciem śrub z łbem sześciokątnym lub płaskim do wkręcenia śruby w beton, należy najpierw określić, jak głęboko chcemy wywiercić otwór. W większości zastosowań śruba do betonu powinna przebić jeden cal betonu i dodatkowe 2,5 centymetra. Jeśli trzeba wiercić głębiej, najlepiej użyć wiertarki udarowej, która pozwala kontrolować głębokość otworu.

Użycie śrub z łbem płaskim lub sześciokątnym do wkręcenia w beton zapewni pewne trzymanie i zminimalizuje ryzyko odklejenia. Podczas gdy śruby z łbem sześciokątnym są bardziej trwałe, śruby z łbem płaskim są łatwiejsze do usunięcia po związaniu betonu. Oba rodzaje śrub są zasadniczo takie same, ale istnieje kilka istotnych różnic. Śruba z łbem krzyżowym jest łatwiejsza do usunięcia i ma mniej gwintów do zerwania, podczas gdy śruba z łbem płaskim ma otwartą konstrukcję i jest łatwiejsza do gwintowania.

Śruby z łbem sześciokątnym lub płaskim są szybsze do wbijania i mają zaletę. Łatwiej je wbić i po dokręceniu wystają ponad powierzchnię. Jednak wkręty z łbem sześciokątnym nie są zalecane do kruszących się zapraw i betonu, ponieważ końcówki wkrętów mogą się łamać. Dobrą wskazówką dla wkrętarek jest wybór wkrętów z płaskim łbem. Jeśli musisz wybrać między łbem płaskim a sześciokątnym, ucieszy Cię wiadomość, że możesz wybrać najlepszy typ wkrętaka do swojego projektu.

Polecamy również:  Do czego służy beton architektoniczny?

Wytyczne producenta dotyczące instalacji

Jeśli planujesz wkręcić śrubę w betonową podłogę, pamiętaj o przestrzeganiu wytycznych producenta dotyczących instalacji. Prawidłowa instalacja śruby do betonu wymaga minimalnej głębokości otworu wynoszącej 1/4 cala oraz dodatkowej przestrzeni na gromadzenie się pyłu podczas wiercenia. Dla odniesienia, poniższa ilustracja pokazuje, jak wywiercić odpowiednią głębokość. Wiercenie otworu zbyt płytko zapobiegnie wejściu śruby i zmarnuje Twój czas. Na szczęście większość wiertarek udarowych posiada regulowany ogranicznik głębokości.

Przed próbą wkręcenia śruby w betonową ścianę, ważne jest użycie odpowiedniego wiertła i kotwic. Podczas gdy standardowe wiertło może być odpowiednie dla typowej ściany betonowej, ważny jest rozmiar wiertła określony przez producenta. Ponadto należy zawsze używać wiertła do metalu. W przeciwnym razie, śruba może się zatrzasnąć. Wreszcie, aby uzyskać mocniejsze zakotwienie, należy użyć wiertła do muru z końcówką z węglików spiekanych.

Aby zainstalować śrubę do betonu, należy postępować zgodnie z wytycznymi montażowymi producenta danego produktu. Śruby są utrzymywane w miejscu przez mechaniczną blokadę. Gwint ząbkowany wcina się w beton, co pozwala na szeroki zakres zastosowań. Tak długo, jak przestrzegasz wytycznych producenta, powinieneś być w stanie użyć śruby do betonu w prawie każdej sytuacji. Śruby te są szeroko stosowane do wsporników i mocowań rur.

Wybierając kotwę do śruby do betonu, należy wziąć pod uwagę jakość betonu. Niektóre są przystosowane do pękania, a inne nie. Beton spękany to strefa podatna na obciążenie ściskające. Strefa betonu niezarysowanego oznacza mniejsze prawdopodobieństwo pęknięcia betonu po montażu. Stąd ważne jest, aby podczas wkręcania śruby w beton przestrzegać wytycznych montażowych producenta.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz