Czy beton zimą wolniej twardnieje?

Czy beton zimą wolniej twardnieje?

Jeśli chodzi o przygotowanie się do betonowania w niskich temperaturach, należy bezwzględnie zaplanować to z wyprzedzeniem. Na czas utwardzania wpływa kilka ważnych czynników, w tym temperatura. Aby skrócić wymagany czas, można zwiększyć temperaturę w miejscu pracy za pomocą izolacji lub przyspieszaczy. W obu przypadkach należy uzbroić się w cierpliwość i zaplanować z wyprzedzeniem. Betonowanie w niskich temperaturach jest jednak możliwe, a przygotowanie jest kluczem do udanego projektu.

Temperatura wpływa na czas utwardzania

Czas wiązania betonu zależy od kilku czynników, w tym temperatury otoczenia, dozowania i czasu, w którym mieszanka jest dodawana do partii. Ogólnie rzecz biorąc, beton nie powinien być narażony na działanie temperatury powietrza przekraczającej 50oF przez więcej niż połowę okresu 24-godzinnego. Wpływ temperatury na czas wiązania betonu modeluje się za pomocą wykresu PCA. Zwiększenie temperatury powoduje zmniejszenie ilości cementu potrzebnego do wykonania partii, ale wpływ domieszek na czas wiązania betonu jest słabszy. Poniżej przedstawiono wykres wpływu różnych domieszek karboksylowych i lignosufonianowych.

W przypadku większości projektów czas utwardzania betonu zostanie przyspieszony, jeśli temperatura otoczenia będzie niższa od zera. Istnieją jednak pewne wyjątki. Beton może być utwardzany w temperaturze poniżej zera, o ile pozostaje wilgotny. Podczas zimnej pogody, jednak, beton może trwać dłużej, aby utwardzić i dodatkowe ogrzewanie i oświetlenie może być wymagane w celu zrekompensowania niskiej wilgotności powietrza. Dlatego ważne jest, aby zaplanować betonowe lanie zgodnie z warunkami pogodowymi w obszarze, w którym pracujesz.

Polecamy również:  Jak długo schnie beton?

Izolacja pomaga utrzymać temperaturę utwardzania

Aby utrzymać beton utwardzony w zimie, najlepszym sposobem na uniknięcie nadmiernej utraty ciepła jest użycie izolowanej formy betonowej. Formy te są używane wraz z obudowami, aby utrzymać temperaturę betonu w odpowiednim zakresie. Jest to naturalne zjawisko w betonie. Woda w mieszance betonowej powoduje reakcję chemiczną, która zamienia wodę w żel krzemianu wapnia. Stwardniały cement żelowy łączy się z wodą, tworząc ciało stałe, które wpływa na wytrzymałość betonu.

Jednym z głównych rodzajów izolacji jest izolacja kocowa. Produkt ten dostępny jest w postaci łat i rolek i wykonany jest z elastycznych włókien. Najczęściej izolacja kocowa wykonana jest z włókien szklanych, wełny mineralnej lub włókien plastikowych. Istnieją również włókna naturalne, takie jak bawełna i wełna owcza. Materiały te są świetnym wyborem dla domów, które muszą utrzymywać stałą temperaturę utwardzania. Istnieje jednak kilka różnic.

Przyspieszacze mogą przyspieszyć proces utwardzania

Jeśli chodzi o budowę, zimna pogoda może opóźnić proces utwardzania. Przyspieszacze to związki, które zwiększają sztywność i wiązanie betonu, promując rozwój wytrzymałości na wcześniejszym etapie procesu wiązania. Przyspieszacze są korzystne w tym przypadku, ponieważ wielu wykonawców będzie pracować podczas mroźnej pogody, kiedy czas wiązania i utwardzania betonu spowalnia. Inne rodzaje domieszek do betonu to beton z domieszką powietrza, który zwiększa urabialność i wytrzymałość na zamarzanie. Związki te zwiększają również czas utwardzania i wiązania betonu, co czyni je bardziej opłacalnymi w dłuższej perspektywie.

Polecamy również:  Jak zrobić beton dekoracyjny ze złotymi paskami

Wykonawcy dekoracyjni od dawna stosują przyspieszacze w celu zmniejszenia kosztów pracy i przyspieszenia procesu utwardzania. Przyspieszacze są podobne do płynu przeciw zamarzaniu, ale nie mają takiego samego efektu przeciw zamarzaniu. Najlepsze przyspieszacze to te, które są tanie i powszechnie dostępne. Przyspieszacze zapewniają również dodatkową wytrzymałość mieszanki. Dodatki te należy jednak stosować oszczędnie, ponieważ mogą one zwiększyć ryzyko upłynnienia.

Wstępne planowanie jest kluczem do udanego betonowania w niskich temperaturach

Aby uniknąć problemów podczas sezonu zimowego, wykonawcy muszą planować z wyprzedzeniem. W związku z wahaniami temperatur, beton podlega różnym warunkom utwardzania. Dlatego wykonawcy powinni przygotować swoje plany betonowania w niskich temperaturach z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Aby uniknąć opóźnień lub niebezpiecznego rozwoju betonu, wykonawcy powinni mieć tarpy i koce na miejscu pracy. Zimna pogoda, zgodnie z definicją American Concrete Institute (ACI) 306: Guide to Cold Weather Concreting, to każdy okres co najmniej trzech dni z temperaturą powietrza poniżej 50 stopni Fahrenheita. Jeśli taka temperatura nie wystąpi w okresie wstępnego planowania, wykonawcy muszą zainstalować ogrzewanie elektryczne lub osadzić izolowane oporniki elektryczne.

Temperatura betonu powinna być dopasowana do temperatury otaczającego powietrza. Ponadto nie powinien on stygnąć zbyt szybko po wyjęciu z izolacji. W przeciwnym razie wystąpią gradienty termiczne i beton będzie pękał. Celem betonowania w niskich temperaturach jest osiągnięcie trzech celów: uniknięcie czasu opóźnienia, spełnienie wymagań temperaturowych betonu oraz zapobieganie uszkodzeniom strukturalnym. Używanie odpowiednich narzędzi i metod ochrony jest również istotne dla uniknięcia opóźnień spowodowanych zimną pogodą.

Polecamy również:  Jak ułożyć papę termozgrzewalną na betonie

Projekt mieszanki wpływa na czas utwardzania

Czas potrzebny do utwardzenia betonu zależy od konkretnego projektu mieszanki. Czas utwardzania mierzy się w dniach, a nie w tygodniach, ale nie jest to wiarygodny wskaźnik wytrzymałości gotowego produktu. Minimalna wytrzymałość wymagana dla danego zastosowania jest zazwyczaj stwierdzana po dwudziestu ośmiu dniach, ale ten przedział czasowy nie jest koniecznie istotny. Mieszanka może osiągnąć swoją określoną wytrzymałość znacznie wcześniej. W rzeczywistości beton prefabrykowany może osiągnąć wymaganą wytrzymałość w pierwszym dniu produkcji.

Kluczowe jest określenie dokładnego czasu utwardzania betonu w celu osiągnięcia jego wytrzymałości. Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że beton potrzebuje 28 dni, aby całkowicie się utwardzić i osiągnąć 100 procent wytrzymałości. Ten mit powstał z niezrozumienia sposobu utwardzania betonu. Nawet niektóre organy regulacyjne oznaczyć beton jako “zielony”, jeśli nie jest utwardzony przez określony czas. Nieprawidłowy czas utwardzania może opóźnić projekt budowlany i zwiększyć koszty.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz