Do czego wykorzystać bloczki betonowe półokrągłe

Do czego wykorzystać bloczki betonowe półokrągłe

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, do czego użyć półokrągłych bloków betonowych, to nie jesteś sam. Niezależnie od tego czy budujesz stopę fundamentową czy ścianę oporową, będziesz chciał przeczytać ten artykuł. Nauczy Cię on jak ciąć je piłą tarczową i wypełniać puste przestrzenie betonowymi blokami. Pomoże Ci również zrozumieć, dlaczego i kiedy powinieneś używać ich w swoich projektach.

Jak zbudować stopę fundamentową z półokrągłych bloków betonowych

Za pomocą standardowego penetrometru zmierz liczbę uderzeń gleby, aby określić jej nośność. Następnie należy rozłożyć cztery bloczki o wymiarach osiem na szesnaście cali w odstępach co pół cala. Jeśli liczba uderzeń w glebę jest niska, należy zastosować fundamenty z pali lub belek stropowych. Po określeniu liczby uderzeń w glebę należy podzielić wymaganą powierzchnię i szerokość rozłożonej stopy przez obciążenie obliczeniowe budynku. Korzystając z kombinacji dopuszczalnych naprężeń oblicz obciążenie obliczeniowe – Fragment jest wynikiem badań przeprowadzonych przez autorów serwisu Feeling Beauty.

Polecamy również:  Zalety i wady bloczków z gazobetonu

W przypadku stopy fundamentowej, maksymalny moment wystąpi w środku. Następnie sprawdza się jego zginanie, obliczając moment powstały w wyniku działania sił nośnych gruntu. Ogólnie rzecz biorąc, minimalna głębokość stopy wynosi 6 cali. Ponadto szerokość stopy powinna wystawać dwa cale od obu powierzchni ściany fundamentowej. Wymiary te pozwalają na zachowanie minimalnej tolerancji konstrukcyjnej.

Jak je ciąć piłą tarczową

Aby ciąć półokrągłe bloki betonowe za pomocą piły łańcuchowej, należy najpierw zrozumieć, jak obsługiwać pilarkę. Generalnie piła tarczowa jest wyposażona w nacięcie, które wskazuje jej kontakt z powierzchnią metalu. Po znalezieniu tego nacięcia, musisz przytrzymać betonowy blok w odpowiednim miejscu. Następnie włącz piłę tarczową i ustaw ostrze na maksymalną prędkość. Teraz należy rozpocząć cięcie bloku betonowego.

Aby przyciąć blok, należy wstępnie oszacować, ile bloków jest potrzebnych. Następnie należy zmierzyć wysokość bloku i zaznaczyć odległość od niego. Dobrze jest zaznaczyć ją taśmą mierniczą, aby można było śledzić linię. Również prostownica lub prosta krawędź pomoże Ci zachować chłód piły podczas cięcia. Podczas cięcia należy zachować ostrożność, ponieważ uszkodzona krawędź może zniszczyć blok.

Polecamy również:  Jak tynkować bloczki betonowe

Jak wypełnić puste przestrzenie w blokach betonowych

Jeśli chcesz zbudować konstrukcję w kształcie kolumny z bloków betonowych, prawdopodobnie będziesz musiał wypełnić puste przestrzenie materiałem wypełniającym. Można kupić pustaki żużlowe lub pustaki z lekkiego betonu, które są puste w środku. Oba te materiały są lekkie i mają podobny kształt. Do wypełnienia pustych przestrzeni można użyć mieszanki cementu, zaprawy lub betonu.

Objętość wypełnienia rdzeniowego można obliczyć mierząc otwór w ścianie i mnożąc szerokość i wysokość przez liczbę jednostek CMU, które planuje się użyć. Kiedy już znasz całkowitą objętość otworów, możesz przeliczyć ten pomiar na jardy sześcienne używając kalkulatora przeliczeniowego. Jeśli chcesz użyć bloków betonowych, możesz również znaleźć kalkulator do obliczania objętości ścian w calach i jardach sześciennych.

Jak zbudować ścianę oporową z półokrągłych bloków betonowych

Podczas budowy ściany oporowej pierwszym krokiem jest ułożenie bloków ograniczających. Bloki te powinny mieć dobrze zagęszczone podłoże i powinny być ułożone w szeregu. Bloki ściany oporowej są częściowo zasypywane przez zagęszczony grunt, a następnie cofane, by zatrzasnąć się na zatrzymanym gruncie. Dla stabilności ściany konieczny jest dobrze odwodniony teren, ponieważ woda gruntowa uwięziona za ścianą oporową dodaje dodatkowego ciężaru.

Polecamy również:  Jak dobrać impregnat i kolor do bloczków łupanych

Najpierw należy wykopać rów o głębokości wystarczającej do ułożenia jednego poziomu bloków, pozostawiając osiem cali przestrzeni z tyłu. Należy upewnić się, że wykop jest równy i że ma się na sobie maskę przeciwpyłową i sprzęt ochronny. Po wykopaniu rowu należy spłaszczyć glebę, a następnie rozpocząć pierwszą warstwę bloków. Upewnij się, że bloki końcowe są równe, ponieważ nierówna gleba spowoduje przechylenie się ściany i w końcu jej upadek.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz