Jak układać papę na blokach betonowych

Jak układać papę na blokach betonowych

Filc dachowy jest ważnym elementem każdego pokładu dachu domu, przedłuża żywotność pokładu, jednocześnie zapobiegając przesiąkaniu wody pod gonty. Materiał ten nie jest przyklejony do pokrycia dachowego, ale wystarczy, że będzie utrzymywał filc w miejscu. Używając grabi, rozłóż pierwszą warstwę filcu i wyrównaj prawy górny róg gwoździem. Następnie należy ułożyć drugą warstwę filcu nad pierwszą. Jeśli betonowe bloki nie są równe, należy użyć grabi, aby rozwinąć filc w połowie dachu. Po zakończeniu pierwszej warstwy filcu, zajmij się drugą warstwą. Wbij kilka gwoździ w grabie, aby przytrzymać papę na miejscu.

Filc dachowy przedłuża żywotność pokrycia dachowego

W większości dachów stosuje się papę, która działa jako środek antyadhezyjny pomiędzy drewnem a asfaltem. W przeszłości soki z drewna powodowały korozję gontów asfaltowych. Dziś jednak nie stanowi to problemu. Zamiast tego, papa działa jak poduszka między drewnem a asfaltem, przedłużając żywotność pokrycia dachowego. Oto trzy powody, dla których warto położyć papę na blokach betonowych.

Pomaga zrzucić wodę, która dostaje się pod gonty

Zastosowanie filcu na dachu szedowym może zmniejszyć ilość wody, która dostaje się pod gonty i może pomóc kupić czas, aż będzie można sobie pozwolić na wymianę całego dachu. Choć filc nie jest wodoodporny, to jednak odpycha wodę. Powolny przeciek w gontach pozwoli podkładowi odprowadzić wilgoć i zapobiec jej wsiąkaniu w płytę OSB pod spodem. Jeśli jednak przeciek jest duży, filc nie będzie skuteczny w utrzymywaniu wody z dala od szopy.

Polecamy również:  Jak układać bloki fundamentowe

Jedna rolka 30-calowego filcu wystarczy do większości wiat. W przypadku bardziej stromych spadków dwie rolki filcu załatwią sprawę. Aby utrzymać poziom podkładu, należy nałożyć na siebie każdy rząd o cztery cale. Następnie należy użyć gwoździ do zabezpieczenia podkładu. Pamiętaj, aby wyrównać nakładające się warstwy filcu i upewnić się, że są one równomiernie rozmieszczone i nie leżą zbyt blisko siebie. Na opakowaniu producenta znajduje się informacja o szerokości każdej rolki filcu.

Chociaż możesz nie potrzebować filcu dachowego na szopie, mądrze jest go użyć, gdy masz możliwość wystąpienia burzy. Pomoże to chronić Twoje rzeczy przed uszkodzeniem przez wodę, a także pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Ponadto, papa na dach jest niedroga, więc nie powinieneś się martwić, że jest zbyt droga. Jeśli masz budżet, powinieneś użyć filcu na swoim dachu szopy.

Zapobiega narażeniu pokładu na działanie elementów

Pierwszym krokiem w ochronie twojego pokładu jest jego uszczelnienie. Bez odpowiedniego uszczelniacza, woda i inne elementy mogą wsiąkać w drewno, powodując, że staje się matowy. Woda może również zmyć naturalne żywice i kolor w swoim pokładzie. Uszczelnianie go pomoże mu trwać dłużej, zmniejszając potrzebę odnawiania. Woda i pleśń są wspólne problemy związane z pokładów, więc właściwe uszczelnienie może pomóc uniknąć kosztownych napraw.

Polecamy również:  Jak zrobić formę do bloku betonowego krok po kroku

Innym krokiem w zapobieganiu wody z powodu uszkodzenia pokładu jest użycie czapki. Chociaż cap będzie dodać trochę dodatkowych kosztów do desek, to będzie chronić je przed elementami. Podczas gdy wielu producentów oferuje teraz capped kompozytu, uncapped decking nadal będzie podatny na przebarwienia i pleśń. Jednakże, jeśli obawiasz się o cenę, możesz wybrać opcję bez czapki, ponieważ nadal będzie ona chroniona gwarancją producenta.

Kolejnym istotnym krokiem w zapewnieniu piękna i trwałości twojego pokładu jest utrzymanie go wolnym od brudu. Gruz będzie zbierać się na pokładzie i trzymać wilgoć, co skutkuje podłożem dla glonów i pleśni. Utrzymanie pokładu wolne od brudu i zanieczyszczeń jest najlepszym sposobem, aby chronić go przed tymi przykrościami. Poprzez regularne zamiatanie powierzchni pokładu, można zapobiec gromadzeniu się wilgoci na pokładzie.

Nie jest przyklejony do decku

Filc dachowy generalnie nie jest przyklejony do decku. Jednak w niektórych przypadkach może być konieczne użycie kleju do przyklejenia kilku warstw filcu do pokrycia. Klej pomaga w przyklejeniu wielu warstw papy do siebie i zabezpieczeniu zachodzących na siebie odcinków. Producent papy powinien określić sposób jej zastosowania. Można również stosować kleje samoprzylepne na podkładach z membran syntetycznych, aby zapobiec przyleganiu papy do odeskowania.

Polecamy również:  Jakie pustaki wybrać do budowy fundamentu

Jeśli bloczki betonowe nie są przyklejone do odeskowania, możesz zastosować podkład samoprzylepny. Materiał samoprzylepny ma oddzielony w środku podkład z tworzywa sztucznego. Podczas układania papy należy wyrównać krawędź okapową z górnym narożnikiem deski tarasowej. Następnie można przybić rolkę podkładu do pokrycia dachowego za pomocą podkładu. Po przyklejeniu papy podkładowej można rozpocząć układanie gontów.

Jest nieprzepuszczalny

Jest często mylony z papą, która była pierwotnie wymagana przez kodeksy budowlane. Choć ma wiele zalet, materiał ten nie jest oddychający i działa jak bariera przeciwpyłowa pod dachówkami, zatrzymując ciepłe, wilgotne powietrze. Może to prowadzić do kondensacji i problemów z wilgocią. Można jednak wykorzystać ten produkt jako podkład w wielu sytuacjach. Poniżej wymieniono kilka sposobów, jak to zrobić.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz