Jak układać bloki fundamentowe

Jak układać bloki fundamentowe

Jest kilka kroków, które należy wykonać, aby zbudować fundament. Na ścianach zewnętrznych umieść bloki narożne skierowane na zewnątrz i ustaw je naprzemiennie na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych. W ścianach wewnętrznych, przymocuj sznurek do jednego z gwoździ pomiędzy dwoma rzędami bloków. Jeśli sznurek zwisa, można użyć ważonego papieru, aby go podtrzymać. Po wykonaniu fundamentu można przejść do budowy reszty konstrukcji.

Budowanie fundamentu z bloczków żużlowych

Gdy masz już odpowiednie materiały i wiesz, jak układać bloczki fundamentowe z bloczków żużlowych, następnym krokiem jest rozpoczęcie budowy ściany. Ułóż pierwszą warstwę bloków, mierząc powierzchnię ściany, która ma być zbudowana. Następnie należy obliczyć liczbę bloków potrzebnych do stworzenia pożądanego rozmiaru ściany. Pamiętaj, że bloczki żużlowe sprzedawane są w rozmiarach nominalnych, które zakładają obecność 3/8-calowej spoiny zaprawy.

Po zbudowaniu ścian, wypełnij szczeliny betonem lub ziemią. Wypełnianie pustaków żużlowych betonem jest powszechne w budownictwie, ale należy unikać go w regionach, gdzie występują mrozy. Chociaż beton lub ziemia sprawdzają się dobrze, mogą powodować problemy podczas monsunów, latem i zimą. Dlatego przy wypełnianiu otworów należy wziąć pod uwagę klimat. Gdy bloki są już wypełnione, można dodać dodatkowy beton lub ziemię dla większej wytrzymałości.

Polecamy również:  Jak tynkować bloczki betonowe

Wybór właściwego rozmiaru

Ściana fundamentowa domu musi być zbudowana z fundamentu blokowego, który jest wystarczająco mocny, aby utrzymać ciężar domu. Ściana fundamentowa składa się z trzech części: bloków pod ziemią, bloków nad ziemią oraz stopy fundamentowej. Wykonawcy murarscy używają różnych rodzajów bloków i zaprawy w zależności od konkretnych wymagań danego kodu budowlanego. Lokalne przepisy budowlane określają również minimalny rozmiar ściany fundamentowej i stopy fundamentowej, a także ilość niezbędnego zbrojenia.

Pełnowymiarowe bloki mają zazwyczaj od 16 do 18 cali długości, od sześciu do ośmiu cali wysokości i ważą od 50 do 75 funtów każdy. Są idealne do budowy ścian o wysokości do czterech stóp, ale trzeba uważać, by nie używać ich do ścian fundamentowych o wysokości ponad metra. Ponadto, musisz szukać licencji inżyniera, aby zainstalować każdą ścianę blokową powyżej tej wysokości. Grubość ściany z bloczków fundamentowych powinna odpowiadać szerokości stopy fundamentowej.

Przygotowanie gruntu

Przed ułożeniem bloków fundamentowych należy przygotować grunt w odpowiedni sposób. Jest to ważne, ponieważ nierówne podłoże może spowodować pęknięcie lub nawet przesunięcie bloczków betonowych. W zależności od wielkości domu można użyć różnych rodzajów bloczków, aby zapewnić jak największą równość ściany fundamentowej. Następnie należy ułożyć bloki wzdłuż linii ściany. Po tym można przejść do kolejnego kroku.

Polecamy również:  Obliczanie grubości bloków ceramicznych

Najpierw przygotuj grunt, wykopując otwór o wielkości ramy. Umieść paliki lub sznurek wzdłuż narożników ramy, aby zaznaczyć ich położenie. Należy również użyć listwy do ustawiania pierwszego klocka. Następnie należy ostrożnie umieścić bloki narożne, wbijając je w zaprawę. Należy pamiętać o pozostawieniu wystarczającej ilości miejsca na ułożenie ściany oporowej. Być może trzeba będzie powtórzyć ten krok dla każdego bloku.

Wybór rodzaju bloczka betonowego

Podczas układania bloczków fundamentowych, rodzaj bloczka, którego użyjesz, zależy od przeznaczenia fundamentu. Bloki pełne są zazwyczaj używane do ścian nośnych, natomiast bloki drążone są lżejsze i bardziej puste niż bloki pełne. Typ lity ma mniejszą gęstość, ale może być używany do innych zastosowań, takich jak paleniska i ściany ogrodowe. Oba rodzaje bloków są równie trwałe i mocne. Pustaki betonowe są również czasami określane jako betonowe jednostki murowe.

Wybierając rodzaj bloczka betonowego do projektu fundamentów, należy zastanowić się, jak będziemy używać produktu i jakie właściwości chcemy podkreślić. Na przykład, niektóre bloczki są lepsze w izolacji termicznej niż inne. Inne są lepsze w pochłanianiu dźwięku i redukcji hałasu. Koszt każdego rodzaju bloczka również będzie miał wpływ na Twoją decyzję. Jednak mocne połączenie jest kluczowe dla integralności strukturalnej bloków fundamentowych.

Polecamy również:  Jak ciąć bloczki betonowe

Montaż bloczków

Budując dom na wsi, należy użyć bloczków fundamentowych. Bloki te są połączeniem piasku, cementu i drobnego żwiru, który jest wrzucany do każdego projektu fundacji. Bloki fundamentowe zostaną ułożone w wykopie o głębokości około 20 cm. Następnie w wykopie zostanie umieszczona poduszka hydroizolacyjna. Na koniec zagęszczone zostaną warstwy piasku i żwiru, a podczas ubijania wsypany zostanie pokruszony kamień z wodą.

Bloczki będą do siebie idealnie pasować dzięki zastosowanym do ich mocowania opaskom ściennym. Opaski te są wbudowane w spoiny pomiędzy każdym blokiem. Część ekipy używała młotka do cegieł, ale młotek łatwo pęka po kilku dobrze umiejscowionych uderzeniach. Do precyzyjnych cięć używa się piły do betonu. Ściana z bloczków fundamentowych zostanie zakotwiczona w fundamencie za pomocą opasek ściennych.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz