Czy należy ocieplić ściany wełną czy styropianem?

Czy należy ocieplić ściany wełną czy styropianem?

Jeśli szukasz sposobu na ocieplenie swoich ścian, możesz się zastanawiać, co będzie najlepszym wyborem. Wełna jest doskonałym naturalnym izolatorem, natomiast polistyren jest syntetyczną alternatywą, która jest prawie bezwonna. Polistyren można również poddać recyklingowi, a także jest on znacznie tańszy niż wełna. Oto kilka zalet i wad obu materiałów.

Wełna owcza jest naturalnym izolatorem

Wełna owcza jest energooszczędnym izolatorem. Pochłania wilgoć z powietrza i uwalnia ją podczas cieplejszej pogody, pomagając utrzymać komfort w domu o każdej porze roku. Wełna owcza jest również doskonałym tłumikiem dźwięku, redukując hałas wewnątrz domu. A ponieważ jest w 100% biodegradowalna, możesz czuć się dobrze używając jej w swoim domu.

Właściwości izolacyjne wełny owczej są niezwykłe. Włókna wełny mają wodoodporną powłokę zewnętrzną, ale mogą wchłonąć aż jedną trzecią swojej wagi. W rezultacie wełna pozostaje sucha w dotyku i izoluje w okresach wysokiej wilgotności. Wełna służy również jako doskonały regulator temperatury. Włókna wełny absorbują wilgoć z wyższych poziomów wilgotności i uwalniają ją do bardziej suchego powietrza w kontrolowanym środowisku. Naturalna elastyczność wełny sprawia, że jest ona trwała przez lata. A dzięki swoim właściwościom antypleśniowym i hydrofobowym jest odporna na ogień i pleśń.

Polecamy również:  Jak prawidłowo przykleić klej do styropianu

Jako izolator, wełna owcza może zmniejszyć hałas w budynku. Jej nieregularny kształt i miękkie włókna sprawiają, że jest lepsza niż plastikowe materiały izolacyjne. Wełna owcza jest szczególnie skuteczna w redukcji hałasu w sypialniach, pokojach muzycznych i biurach domowych. Dodatkowo, właściwości izolacyjne wełny owczej są mierzalne pod względem oporu cieplnego. Im wyższy opór cieplny, tym lepiej.

Polistyren jest prawie bezwonny

Styren jest lekkim, tanim i trwałym materiałem, który ma wiele zastosowań, od wyposażenia domu po materiały budowlane. Materiał ten jest również wykorzystywany w budowie prototypów, a także przy projektowaniu okien i scenografii. Używany jest również przez florystów jako baza do aranżacji kwiatowych. Mimo że jest prawie bezwonny, polistyren nie ulega biodegradacji.

Polistyren w postaci stałej jest powszechnie stosowanym materiałem w opakowaniach i wielu dobrach konsumpcyjnych, m.in. w kubkach do ponga, pojemnikach na jogurty i obudowach płyt CD. Posiada on również doskonałą odporność termiczną i chemiczną, co czyni go doskonałym materiałem do wielu różnych zastosowań. Ma również niski zapach, dzięki czemu nadaje się do stosowania w opakowaniach żywności. Stanowi również świetną ochronę przed wilgocią i zabezpiecza artykuły spożywcze.

Polecamy również:  Czy należy ocieplić strop wełną czy styropianem?

Styren jest związkiem organicznym składającym się z kilku różnych styrenów. Styren jest małym związkiem organicznym z grupą funkcyjną vinyl-CH=CH2 i pierścieniem benzenowym. Jego nazwa pochodzi od drzewa sweetgum, które produkuje żywicę wykorzystywaną do produkcji styrenu. Budowa chemiczna związku sprawia, że jest on również prawie bezwonny.

Może być poddany recyklingowi

W badaniu przeprowadzonym przez Radę Badań Naukowych i Przemysłowych (CSIR) w RPA sprawdzono wykorzystanie wełny odpadowej jako materiału do izolacji budynków. Wyniki, opublikowane w Energy and Buildings, pokazują, że mieszanka jeden do jednego wełny odpadowej i RPET była równie skuteczna w poprawie właściwości izolacyjnych budynku. Badanie wskazuje również, że izolacja z wełny jest bardziej ekologiczna niż konwencjonalne materiały, które często są wykonane z produktów ropopochodnych.

Wełna mineralna ma niższą energię wbudowaną niż włókno szklane. Podczas gdy włókna wełny mineralnej nie są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego, substancja, którą zawierają włókna może powodować podrażnienia skóry i układu oddechowego. Może ona również zawierać fenol-formaldehyd, substancję chemiczną, która może wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniach. Dlatego ważne jest, aby przed dokonaniem zakupu zbadać materiał, którego używasz. Łatwo jest określić, czy dany produkt zawiera fenol-formaldehyd.

Polecamy również:  Co może zastąpić styropian przy ocieplaniu ścian?

Wełna mineralna jest łatwo przetwarzalna. Niektóre marki zawierają nawet 80% materiałów pochodzących z recyklingu. Materiał jest przyjazny dla środowiska, a po użyciu może być poddany recyklingowi. Jeśli nie chcesz samemu poddać go recyklingowi, możesz go łatwo wcisnąć w szczeliny, aby zapobiec wyciekom powietrza. Rockwool poddaje recyklingowi 100% swoich odpadów produkcyjnych. Jej zalety to między innymi to, że jest bardzo trwała i przyjazna dla środowiska. Co więcej, można ją poddać recyklingowi więcej niż raz, co czyni ją świetnym wyborem dla osób zaniepokojonych kwestiami środowiskowymi.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz