Czym różni się styropian podłogowy od fasadowego? Różnica między styropianami to nie tyle kwestia grubości, co oporu cieplnego materiału. Każdy region ma inny opór cieplny, a grubość styropianu oblicza się mnożąc opór cieplny przez jego przewodność cieplną. Dzięki temu materiał ten jest łatwy w montażu i obniża koszty ogrzewania, a także doskonale sprawdza się w izolacji akustycznej.
Polistyren ekspandowany to solidny materiał
Polistyren ekspandowany (EPS) to lekki, wysoce ochronny i uniwersalny produkt, który jest powszechnie stosowany do celów budowlanych. Oprócz zastosowania w budownictwie, EPS jest często używany w produktach konsumenckich, takich jak kaski rowerowe, foteliki samochodowe i urządzenia zabezpieczające dla dzieci. Jest to również doskonały sposób na ochronę sprzętu AGD, takiego jak telewizory. Poza budownictwem EPS ma wiele zastosowań, od doków po stocznie.
W procesie produkcyjnym polistyren ekspandowany jest ładowany do urządzeń, które wykorzystują ciągłe punktowe działanie mechaniczne w celu uformowania grubej warstwy materiału. Obecne w piance granulki powietrza pomagają pochłaniać hałas uderzeniowy, ale tylko w ograniczonym stopniu. Ponadto, tworzywo piankowe nie radzi sobie z hałasem powietrznym i może powodować dyskomfort u osób przebywających w pomieszczeniu. Ma również niekorzystny wpływ na środowisko.
W porównaniu z betonem i innymi materiałami stałymi, polistyren ekspandowany ma wysoką izolacyjność. Dlatego zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie. Ponadto jest bardzo łatwy do kształtowania i cięcia. Może być stosowany w projektach o różnych rozmiarach i kształtach. Jest również przyjazny dla środowiska i nie emituje szkodliwych substancji chemicznych do atmosfery.
Chociaż polistyren ekspandowany nie rozkłada się w sposób naturalny, może być spalany. W rzeczywistości rosyjski GOST 30244-94 wymienia go jako jeden z najbardziej niebezpiecznych materiałów pod względem palności. Większość producentów przedstawia swoje produkty korzystając z norm europejskich, które określają palność materiałów na podstawie właściwości chemicznych, biologicznych i złożonych.
Jest łatwy w montażu
Montaż styropianu podłogowego i elewacyjnego jest procesem niezwykle szybkim i łatwym. Aby proces ten był wygodniejszy i zapewniał wysokiej jakości efekt, należy wybrać odpowiednie materiały. Płyty styropianowe ekspandowane idealnie nadają się do zastosowania na podłodze lub elewacji. Pianka może być wykorzystywana na wiele sposobów, w tym przy użyciu siatki wzmacniającej. W celu uzyskania najlepszych efektów należy wybrać płyty, których gęstość wynosi 25 kg/m3.
Montaż styropianu podłogowego lub elewacyjnego wymaga podstawowej znajomości przepisów budowlanych. Proces instalacji polega na użyciu specjalnego kleju do montażu. Należy pamiętać, aby użyć tego kleju do styropianu, gdyż użycie niewłaściwego może spowodować złe mocowanie. Jeśli montujesz na swoim dachu styropian podłogowy lub elewacyjny, pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcją procesu montażu.
RC Panels, firma for-profit z Hagi w Holandii, produkuje płyty izolacyjne dla budynków mieszkalnych i szeregowców. Kierownik ds. rozwoju biznesu Lianda Sjerps-Koomen wyjaśnia proces instalacji. Ogromny arkusz polistyrenu ekstrudowanego jest kształtowany w kratkę o długości od 80 do 100 mm i mocowany za pomocą wkrętów samogwintujących.
Jeśli budujesz styropianową ścianę lub podłogę, będziesz musiał użyć specjalnych narzędzi. Będziesz potrzebował podkładu i tynku, gwoździ do mocowania mechanicznego, poziomicy oraz piły lub wiertarki do wycinania nieregularnych kształtów. Płyty styropianowe są lekkie, łatwe do cięcia i montażu, można je łatwo zeszlifować, aby uzyskać płaską powierzchnię.
Zmniejsza koszty ogrzewania
Styropian podłogowy i elewacyjny to rodzaj pianki termoplastycznej o zamkniętej strukturze komórkowej. Materiał ten zawiera około 98% powietrza i 2% tworzywa sztucznego, co czyni go doskonałym izolatorem. Jest on stosowany w wielu systemach izolacji zewnętrznej (EIS) ze względu na swoje doskonałe właściwości termiczne i dźwiękowe. Jest również nieprzepuszczalna dla wody, pleśni i grzybów oraz posiada wysoki współczynnik R na PS.
Aby nałożyć izolację piankową na elewację, należy pokryć znaczną powierzchnię. Proces ten może być wykonywany z ziemi lub z rusztowania. Można go wykonywać odcinkami, ale proces musi być przerwany po nałożeniu warstwy wyrównującej. Pianka musi być przyklejona do warstwy wyrównującej, aby zapobiec jej pełzaniu. Następnie należy ją zeszlifować, aby uzyskać gładką powierzchnię.
Właściwości izolacyjne styropianu zależą od grubości warstw. W porównaniu z wełną styropian jest tańszy, a wełna kosztuje więcej za metr kwadratowy. Styropian można wykończyć popularnym tynkiem akrylowym, natomiast wełny nie można. Można jednak kupić lepsze wersje styropianu i wełny. Lepsze jakościowo materiały mają niższą lambdę, ale są droższe w przeliczeniu na m3 niż standardowy styropian.
Oprócz właściwości termoizolacyjnych i dźwiękochłonnych, styropian jest również świetnym lekkim materiałem. Poza tym, że jest niskopalny, styropian jest również odporny na wodę i zanieczyszczenia. Ma zamknięte pory powietrzne, dzięki czemu nadaje się zarówno do izolacji podłóg, jak i elewacji. Ponadto styropian jest również odporny na wilgoć i starzenie się, co czyni go doskonałym wyborem zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych.
Osiąga izolacyjność akustyczną
Wybierając materiał izolacyjny do budynku, należy pamiętać o wyborze odpowiedniego rodzaju i klasy. Styropian podłogowy i fasadowy występują w różnych klasach i markach, a ich właściwości różnią się od siebie. Możesz stwierdzić, który jest który, poprzez oględziny. Płyty nieprasowane są porowate i wykonane z granulek o owalnym lub okrągłym kształcie. Arkusze nakładane są gładkie i mają gęstość klasy H.
Jeśli stosujesz styropian fasadowy, musisz zadbać o jego prawidłowy montaż oraz o to, aby był on przymocowany do powierzchni budynku od dołu do góry. Konieczne jest przyklejenie styropianu do ścian i podłóg za pomocą uniwersalnej masy szpachlowej. Pamiętaj, aby przestrzegać wszystkich wytycznych dotyczących montażu i dokładnie przeczytać instrukcję przed rozpoczęciem. W przypadku styropianu podłogowego należy nałożyć klej na dolną połowę ściany przed położeniem izolacji ze styropianu na górną połowę.
Styropian ekspandowany jest dobrym stabilizatorem termicznym. Nie wpłynie negatywnie na mikroklimat domu. Ponadto nie będzie wchłaniał wilgoci z zewnątrz. Jego właściwości hydrofobowe sprawiają, że jest przyjazny dla środowiska, więc nie zawiera toksyn. Co więcej, podczas pracy ze styropianem nie trzeba nosić żadnych środków ochrony osobistej.
Jest to doskonały wybór do budowy ścian. Płyty styropianowe mogą być montowane przez osoby początkujące. Łatwo jest przyciąć płyty styropianowe i przykleić je do elewacji. Styropian nie zmienia całkowitego ciężaru konstrukcji, dzięki czemu można uniknąć kosztów wzmocnienia szkieletu kosztowną naprawą konstrukcyjną. Dalej, styropian nie wpływa na skórę, a kleje do niego nie będą jej podrażniać.
Jest tańszy
Przy zastosowaniu na budynkach znacznie tańszy jest styropian fasadowy od podłogowego. Jest to również wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ izolacja nie jest narażona na działanie czynników zewnętrznych i można ją montować odcinkami. Materiał ten można łatwo zamontować i stosunkowo łatwo usunąć. Styropian elewacyjny jest też mniej widoczny niż styropian podłogowy, ponieważ materiał wchłania się przez fasadę budynku, a nie w podłogę.
Styropian można układać również na podłogach. Wodoszczelne płyty są niezbędne, ponieważ zapobiegają podciąganiu wilgoci z piwnic. Jest to szczególnie korzystne w przypadku budynków na podobnym poziomie wód gruntowych. Jeśli stosuje się podkład drewniany, niezbędna jest wentylacja. W przeciwnym razie wilgoć może wsiąkać i powodować gnicie. Materiał ten jest znacznie tańszy od wełny.
Współczynnik przewodności cieplnej materiału odgrywa rolę przy obliczaniu grubości. Opór cieplny jest różny w zależności od regionu. Jeśli styropian ma niski współczynnik przewodności cieplnej, jest tańszy. Cena styropianu fasadowego jest porównywalna z ceną styropianu podłogowego. Różnica w cenie wynika z grubości użytego materiału.
Podczas pracy z izolacją upewnij się, że masz odpowiednie narzędzie do pracy. Na przykład, niestandardowy arkusz 500×500 mm będzie łatwiejszy do pracy niż arkusz 2000×1000 mm. Możesz łatwo przyciąć kawałki, aby dopasować je do konfiguracji. Najlepszą rzeczą w styropianie jest to, że można go bardzo łatwo ciąć, co znacznie ułatwia pracę z nim.
Podobne tematy
Nazywam się Florian i kocham budować. Od ponad 20 lat działam w budownictwie i nawet na chwilę nie pomyślałem żeby przestać.
Z powodzeniem wybudowałem wiele budynków i będę przekazywał wam moją cenną wiedzę na tym portalu.