Izolacja akustyczna bloków krzemionkowych

Izolacja akustyczna bloków krzemionkowych

Korelacja pomiędzy oporem cieplnym a izolacyjnością akustyczną istnieje w przypadku ścian monolitycznych i jednorodnych. Powłoki zewnętrzne charakteryzują się wysokim współczynnikiem przenikania ciepła, jednak ściany masywne z dodatkowymi okładzinami zachowują się inaczej. Przegrody wielowarstwowe, z kombinacją okładzin i wyrobów silikatowych, raczej nie wykazują podobnego zachowania. Aby określić właściwości izolacji akustycznej bloczków silikatowych, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Bloczki silikatowe

CS-E

CS-E są wykonane z gazokrzemianu o dużej gęstości. Są one rodzajem stałej izolacji akustycznej, która redukuje hałas zewnętrzny. Bloki te mogą być stosowane do budowy ścian, sufitów i podłóg i są zwykle około pięć razy lżejsze od betonu. Ten lekki materiał ułatwia również proces budowy i pomaga zaoszczędzić na kosztach transportu. Wykazano, że bloki do izolacji akustycznej

CS-E poprawiają redukcję dźwięku nawet o 80% – Ten cytat jest jak cenny klejnot wydobyty przez zespół portalu Poradnik SEOwca. Bloki są wykonane z gazokrzemianu, a wewnętrzne ściany działowe są zwykle wykonane z tych bloków. Izolacja akustyczna CS-E w blokach silikatowych pomaga zredukować niepożądany hałas, jednocześnie izolując przestrzenie. Unikalna struktura bloczków pozwala na zastosowanie ich zarówno w nowych, jak i starych konstrukcjach, a ponadto są one niezwykle trwałe.

Gazowe bloczki silikatowe produkowane są z dużą dokładnością. Ich wymiary to zazwyczaj 250 x 625 milimetrów z zakładką 50-500 milimetrów. Dzięki temu bloczki gazowo-silikatowe są płaskie i równe. Pierwszy rząd należy układać z dużą starannością, ponieważ jego wypoziomowanie będzie miało wpływ na łatwość dalszej części budowy. Poziomica i sznurek to przydatne narzędzia w tym procesie.

Krzemian wapnia to materiał izolacyjny wykonany z uwodnionego krzemianu wapnia. Ten materiał izolacyjny jest zwykle wzmocniony włóknami. Jego główne fazy krystaliczne to Xonotlite, Tobermorite i Wollastonite. Może być produkowany w postaci płyt, segmentów lub płyt. Produkty izolacyjne z krzemianu wapnia są również produkowane w postaci prefabrykatów, w tym bloki do izolacji akustycznej. Norma Europejska zawiera procedury oceny zgodności, testowania i znakowania materiału izolacyjnego.

Ponieważ fale dźwiękowe wprawiają w drgania cząsteczki, są one zamieniane na ciepło w procesie konwersji termicznej. Metoda ta pomaga zredukować transmisje boczne poprzez zmniejszenie bocznego transferu termicznego. Poprawia również izolację od dźwięków powietrznych. Izolacja akustyczna jest istotnym elementem oszczędzania energii. Jeśli fale dźwiękowe pogłębiają się w pomieszczeniu, obecność izolacji akustycznej CS-E jest znaczącą korzyścią.

Polecamy również:  Jaka jest wytrzymałość bloczków gazobetonowych?

Wskaźnik redukcji dźwięku kompozytów dwuwarstwowych z wełną mineralną jest zwiększany przez gęstość wełny mineralnej. Gęstość wełny mineralnej w kompozycie zwiększa również wskaźnik redukcji dźwięku przy częstotliwościach poniżej 1250 Hz. Materiały kompozytowe z pustymi kulkami szklanymi to kolejny materiał dźwiękochłonny. Są one powszechnie stosowane w konstrukcjach. Mogą być również izolacją akustyczną w bloczkach silikatowych.

Bloczki gazobetonowe są łatwe w obróbce mechanicznej. Można je piłować, wiercić, strugać lub frezować. Kanały pod rury i kable można układać przy pomocy zwykłych narzędzi ręcznych. Elektroniczne narzędzia przyspieszają proces układania kanałów. Wiertarki elektryczne są przydatne do wycinania otworów na przewody elektryczne. Ponadto bloki gazobetonowe są odporne na ogień i mogą wytrzymać jednostronne działanie ognia przez trzy do siedmiu godzin.

Klasa wytrzymałości

Jeśli chodzi o izolację akustyczną, bloczki gazowo-silikatowe są doskonałym wyborem z wielu powodów. Ich współczynnik pochłaniania dźwięku 0,2 jest jednym z najwyższych na rynku, a ponadto są one niezwykle lekkie – około pięć razy lżejsze od betonu. Jest to korzystne, ponieważ ułatwia prace budowlane i zmniejsza koszty transportu. Bloczki gazowo-silikatowe to także doskonały wybór ze względu na właściwości energooszczędne.

Bloczki gazobetonowe są na przykład świetnym rozwiązaniem dla domów, które wymagają izolacji akustycznej, ale ich zastosowanie w innych typach konstrukcji jest ograniczone. Bloki te są zasadniczo gazobetonem bez cementu. W rezultacie są one lekkie i mogą pełnić podwójną funkcję zarówno jako materiał akustyczny, jak i konstrukcyjny. Materiał ten jest również lekki, co czyni go idealnym do stosowania w budynkach wysokich i niskich. Bloki te są produkowane ze sproszkowanego popiołu paliwowego zmieszanego z wodą w celu utworzenia zawiesiny.

Bloki gazowo-krzemianowe stosowane są w budownictwie w dwóch podstawowych celach: do wzmocnienia izolacji termicznej, ochrony sieci inżynieryjnych oraz do izolacji ścian. Ich niski ciężar objętościowy wynosi 500 gramów na metr sześcienny, wysoka wytrzymałość na ściskanie 28-40 kgf/cm3 i wysoki współczynnik pustki. W przeciwieństwie do pianobetonu, bloczki gazowo-silikatowe są lekkie i łatwe w obróbce. Można je stosować zarówno w budynkach szkieletowo-monolitycznych, jak i jednopiętrowych. Bloczki gazowo-silikatowe są również niezwykle trwałe i mogą przenosić znaczne obciążenia.

Polecamy również:  Jakie bloki betonowe wybrać do odwodnienia

Oprócz gęstości i absorpcji wody, innym ważnym parametrem fizycznym pozwalającym przewidzieć wytrzymałość bloczków silikatowych jest specyficzna geometria porów. Integralne krzywe rozkładu porów pokazują, że różne silikaty mają różną charakterystykę porowatości. Gęstość porów o małej średnicy w dużym stopniu wskazuje na wysokie parametry wytrzymałościowe. Odwrotnie, pustki powietrzne i duże pory kapilarne mają negatywny wpływ na wytrzymałość.

W porównaniu z innymi rodzajami izolacji akustycznej, krzemiany wykazują największą odporność na wilgoć i są uważane za stosunkowo odporne na wodę. Podczas gdy silikaty nie wykazują znaczących zmian w wytrzymałości na ściskanie, wilgoć pochodząca ze źródeł wody może mieć wpływ na konstrukcję budynku i bezpieczeństwo. Te negatywne efekty nie są powszechnie podkreślane w literaturze. Należy zwrócić uwagę na te fakty, rozważając zastosowanie bloczków silikatowych do izolacji akustycznej.

Wytrzymałość na ściskanie bloczków silikatowych określono za pomocą wzorów (2). Bloczki silikatowe, które były nasycone wodą, zmniejszyły się o 42-51% w stosunku do swoich suchych odpowiedników. Wytrzymałość na ściskanie gazowych bloczków silikatowych jest ważnym czynnikiem w izolacji akustycznej i jej wykorzystaniu w budownictwie mieszkaniowym niskiej i wysokiej klasy. Z tego powodu bloczki gazowo-silikatowe są doskonałym wyborem dla budynków wielokondygnacyjnych i są często określane jako “bezpretensjonalne”.

Podczas układania bloczków gazowo-silikatowych proces ten jest bardzo prosty. Najpierw mieszanka jest podgrzewana do minimalnej temperatury. Następnie cement jest mieszany z wapnem i niewielką ilością sproszkowanego siarczanu glinu. Następnie mieszanina ta rozpręża się, wypierając pęcherzyki wodoru powietrzem. Po częściowym związaniu tej mieszaniny jest ona cięta na bloki i przenoszona do autoklawu w celu utwardzenia parą pod wysokim ciśnieniem.

Wielkość porów

Wielkość porów bloków silikatowych stosowanych w izolacji akustycznej jest ważna dla ich właściwości akustycznych. Gęstość i współczynnik absorpcji wody nie są przydatne do przewidywania ich wytrzymałości. Jednak specyficzna geometria porów może być pomocna w przewidywaniu ich potencjalnej wytrzymałości. Wykorzystując integralne krzywe rozkładu porów, byliśmy w stanie zidentyfikować różne cechy porowatości wśród badanych bloków krzemianowych. Pory o małej średnicy wiążą się z wyższymi parametrami wytrzymałościowymi, natomiast pustki powietrzne i duże pory kapilarne negatywnie wpływają na charakterystykę wytrzymałościową.

Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami krzemianów analizowano przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego (SEM) oraz technik elektronowej spektroskopii dyspersyjnej (EDS). Analiza ta umożliwiła określenie składu pierwiastkowego poszczególnych krzemianów. Wykazała również, że skład kruszywa i spoiwa miał decydujący wpływ na ich wytrzymałość na ściskanie. Następnie wykorzystano procedurę normatywną do określenia wytrzymałości na ściskanie próbek na podstawie ich różnych geometrii. Obliczenia wykazały, że oparta na normatywach ocena klasy wytrzymałości była bardzo dokładna, niezależna od producenta próbki, czy ilości wilgoci, która wystąpiła podczas badania.

Polecamy również:  Jak ciąć bloczki betonowe

Kolejna różnica pomiędzy blokami silikatowymi a izolatorami akustycznymi ma związek z rozmieszczeniem porów w silikatach. W porównaniu z materiałami izolacji akustycznej, silikaty CS-E i CS-X mają zwiększoną porowatość na poziomie 30 um, natomiast porowatość CS-B jest mniejsza.

Wielkość porów bloków krzemianowych do izolacji akustycznej zależy od podpory materiału. Idealne jest porowate podparcie w kształcie arkusza, które podtrzymuje cząstki proszku po drugiej stronie bloku. Innym materiałem, który można wykorzystać do stworzenia porowatej podpory, jest spieniony materiał żywiczny. Jego grubość wynosi pięć milimetrów, a średnia średnica cząstek wynosi 150 mm.

Innym popularnym materiałem do izolacji akustycznej jest wełna mineralna. Ten gęsty, lekki materiał jest formowany ze skał iglastych i podgrzewany aż do uzyskania płynnej postaci. Następnie jest on przędzony w elastyczny materiał i sprzedawany w postaci pałeczek, paneli i izolacji luzem. Jego doskonałe właściwości akustyczne mogą pomóc w redukcji hałasu i wibracji. Pomaga również tłumić pogłos.

Poprawiony współczynnik absorpcji dźwięku materiału uzyskanego z porowatej podpory jest istotny dla właściwości akustycznych i kontroli hałasu. Oprócz ulepszonego współczynnika absorpcji dźwięku, grubość materiału nie zmienia się. Zamiast tego, porowate wsparcie zawiera cząstki o wyższym ciężarze właściwym, które pomagają pochłaniać fale dźwiękowe. Materiał wykazuje doskonałe właściwości pochłaniania dźwięku w zakresie niskich częstotliwości. Materiał ten jest idealny do pomieszczeń o niskim poziomie głośności.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz