Jak ciąć bloczki silikatowe

Jak ciąć bloczki silikatowe

Przed przystąpieniem do cięcia bloków silikatowych należy zapoznać się z zasadami obsługi piły. Podczas cięcia bloczków silikatowych w gazie łańcuch rozciąga się i powoduje intensywne przegrzanie. Może to spowodować, że piła stanie się niezdatna do użytku. Ponadto w bloku może gromadzić się pył i zanieczyszczenia, które mogą wpływać na wydajność piły. Używając pilarki gazowej, powinieneś również wiedzieć, jak obsługiwać skrzynkę kątową, która jest specjalnym urządzeniem, które wygląda jak dwie litery P połączone rogami.

Anizotropia muru wapienno-krzemianowego

Na właściwości mechaniczne muru wapienno-krzemianowego wpływa jego anistropia, czyli stosunek sztywności lica główki do sztywności lica łoża. Im wyższy stosunek C/S, tym większa sprężystość, natomiast im niższy stosunek C/S, tym mniejsza sztywność. W niniejszej pracy przedstawiono dane z badań eksperymentalnych momentu zginającego 220d dla ścian z cegły silikatowej wapniowej, cegły ceramicznej i bloczków betonowych z tą samą zaprawą.

Stwierdzono, że anstropia muru z cegły silikatowej wapniowej wynosi około 93% w kierunku pionowym, w porównaniu z 5% w kierunku poziomym dla muru z bloczków betonowych. Jest to zgodne z teorią modelu kompozytowego muru, która przewiduje, że poziomy element muru będzie się kurczył bardziej niż pionowe lico. Niemniej jednak anizotropia muru z silikatu wapniowego jest niewielka i dlatego jest mało prawdopodobne, by miała wpływ na właściwości użytkowe budynku.

Polecamy również:  Jakie bloki betonowe wybrać do odwodnienia

Rozkład porowatości silikatów

Gazowe bloczki silikatowe są wytwarzane na tej samej zasadzie co beton. Dzięki temu są bardzo porowate, co utrudnia ich penetrację. Z drugiej strony, pianobeton wykorzystuje inną technologię wytwarzania pęcherzyków powietrza. W procesie produkcji pianobetonu pył aluminiowy i wapno reagują, uwalniając wodór. W ten sposób powstają pęcherzyki powietrza. Gazowy silikat jest twardszym materiałem. Rozkład porowatości bloczków silikatowych podczas cięcia zależy od rodzaju gazu.

Gazowe bloczki silikatowe są materiałem ekonomicznym i szybkim w montażu. Koszt jest porównywalny z drewnem, ale ten rodzaj nie jest tak łatwy w obróbce ani tak trwały. Ponadto bloczki krzemianowe są lekkie i porowate, co ułatwia ich obróbkę. Stąd też łatwo się je montuje i nie wymagają ciężkiego podnoszenia. Ponieważ bloczki gazowo-krzemianowe są bardzo lekkie, podnoszenie ich wymaga bardzo niewielkiej pracy.

Polecamy również:  Jakie pustaki wybrać do budowy fundamentu

Skurcz bloczków silikatowych

Bloczki silikatowe gazowe to lekkie bloczki betonowe. Mają one zalety i wady. Na przykład nie nadają się do izolacji termicznej w konstrukcjach budowlanych. Dodatkowo wchłaniają dużą ilość wody, co ogranicza ich zastosowania. Jak zmniejszyć skurcz bloczków silikatowych? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zmniejszyć skurcz gazowych bloczków silikatowych i zredukować jego wpływ na Twoje projekty budowlane. Oto kilka kroków, które należy wykonać.

Gazowe bloczki silikatowe świetnie nadają się do celów grzewczych, ponieważ regulują mikroklimat. Jednak materiał ten jest podatny na wilgoć i przy dłuższym kontakcie z nią zapada się. Bloczki gazowo-silikatowe nie nadają się do stosowania w saunach i łaźniach, ponieważ nie radzą sobie z wysoką wilgotnością. W tym przypadku bardziej odpowiednie są cegły. Zalety gazowych bloczków silikatowych przeważają nad wadami ich stosowania.

Przyjazność dla środowiska gazowych bloczków silikatowych

Gazowe bloczki silikatowe są doskonałym wyborem dla budynków o niskiej zabudowie i mogą pomóc zaoszczędzić energię i pieniądze. Podstawą dla bloczków gazowo-silikatowych jest gazobeton, który można zamówić w dowolnym kształcie i objętości. Jednak ze względu na ich porowatą naturę, mogą one mieć ograniczoną żywotność w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Jeśli jest to problem, bloki gazowo-krzemianowe można wzbogacić o dodatki gazotwórcze.

Polecamy również:  Jak zrobić zaprawę do bloczków gazobetonowych

W porównaniu z gazobetonem, bloczki gazowo-silikatowe zapewniają doskonałe właściwości termiczne. Oba materiały są równie skuteczne w budowie konstrukcji, ale wymagają innego procesu produkcyjnego. Ponieważ mają podobne właściwości, producenci czasami je mylą. Niemniej jednak zapewniają one doskonałą izolację termiczną. Ważne jest więc, aby rozważyć przyjazność dla środowiska każdego materiału. Oto niektóre z ich zalet i wad:

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz