Ocieplenie domu drewnianego – jakie są opcje?

Ocieplenie domu drewnianego – jakie są opcje?

Dom drewniany może wyglądać niezwykle efektownie, ale czasami jest konieczność rezygnacji z jego stylistyki na rzecz efektywnej izolacji. Oczywiście można już wcześniej pomyśleć o prawidłowym ociepleniu, stosując przy budowie materiały o dobrej termoizolacji. Należy do nich na przykład opcja wykorzystania bali, wypełnionych pianką poliuretanową. Jeśli na etapie budowy zastosujemy materiały niewystarczające do ocieplanie, na dalszym etapie można przemyśleć ocieplenie domu drewnianego przy pomocy wełny mineralnej, styropianu, czy też piany.

Ocieplenie domu drewnianego — jak się za to zabrać?

Domy szkieletowe oraz domy zbudowane przy pomocy bali uznaje się za najszybsze i najprostsze w budowie, ale wymagają odpowiedniego ocieplenia, ponieważ w przypadku konstrukcji szkieletowych ciepło w łatwy sposób wydostaje się przez ściany. Obecnie panują nowe warunki techniczne, dlatego inwestorzy, którzy budują dom, mają obowiązek zapewnienia izolacyjności cieplnej w przegrodach budowlanych. Warto wiedzieć, że dla ścian zewnętrznych współczynnik będzie wynosił 0,2 W/ na metr kwadratowy. Z tego powodu już podczas budowy powinniśmy zastanowić się, jak ocieplić nasz dom z drewna.

Polecamy również:  Jak przykleić styropian do płyty

Do wyboru proponujemy trzy rodzaje materiałów:

  • wełna mineralna
  • styropian
  • pianka poliuretanowa.

Ponadto podczas budowy domu z bali można wykorzystać specjalne bale z wewnętrzną warstwą ocieplenia. Bardzo efektywne są te wypełnione pianką PUR, czyli pianką poliuretanowa. W ten sposób od razu zadbasz o prawidłową termoizolacyjność. Tym samym, nie tracimy uroku naszego domu z drewna, ponieważ nie ma konieczności zakrywania ścian tynkiem — możemy cieszyć się ich naturalnym wyglądem.

Do ocieplenia domu drewnianego polecamy skorzystać z pomocy sprawdzonych specjalistów. Duża część Klientów chce samodzielnie ocieplić swój dom, ale ta oszczędność jest jedynie pozorna. Gdy powierzymy to zadanie fachowcom, uzyskamy lepsze efekty. Unikniemy tak zwanych mostków termicznych i budowlanych wpadek, które sprawią, że dom nie będzie miał wcale lepszych cech termoizolacyjnych.

Jak ocieplić dom drewniany styropianem?

Są dwie metody ocieplania styropianem: lekko sucha albo lekko mokra. Lekka jest montażem mechanicznym wszystkich warstw ociepleniowych, przykładowo przy pomocy kołków, wkrętów, czy też gwoździ. Mokra z kolei zakłada wykorzystanie kleju i zaprawy.

Polecamy również:  Jaki styropian wybrać na elewację?

Ocieplenie domu drewnianego od wewnątrz wiąże się z przymocowaniem do ściany paroizolację, a dopiero potem styropianu, zaprawy klejowej i siatki zbrojącej. Na wszystko nakłada się tynk cienkowarstwowy.

Z kolei podczas ocieplania domu styropianem od zewnątrz powinno się zawsze używać paroizolacji oraz wiatroizolacji. Płyty styropianowe obowiązkowo powinny być ułożone równo i precyzyjnie przycięte.
Nie zapominaj o tym, że ocieplenie domu styropianem opiera się na stworzeniu konstrukcji, odprowadzającej wilgoć spod styropianu, czyli przez szczeliny wentylacyjne między płytą drewnopodobną a ścianą zewnętrzną.

Ocieplanie wełną mineralną domu drewnianego — jak to zrobić?

Ocieplenie domu wełną mineralną należy do jednej z najpopularniejszych metod, stosowanych w domach drewnianych.

Podczas ocieplania od wewnątrz, po oczyszczeniu ściany musimy ustawić drewniany ruszt, by móc później wypełnić go prawidłowo przyciętymi płytami z gęstej wełny mineralnej. Między rusztem a płytą OSB wewnątrz domu obowiązkowo powinna się znaleźć mała przegroda, czyli pustka instalacyjna. Możemy później na płytę OSB nałożyć płytę kartonowo-gipsową.
Natomiast ocieplając dom drewniany od zewnątrz, powinno się położyć na elewację w pierwszej kolejności płytę OSB, później twardą wełnę mineralną, a na koniec szpachlę pod tynk, która będzie uzbrojona siatką zbrojącą. Na to kładziemy kolejną warstwę tynku.

Polecamy również:  Czy należy ocieplić ściany wełną czy styropianem?

Ocieplanie wełną mineralną domu drewnianego — jakie są wady i zalety?

Do zalet możemy zaliczyć:

  • wysoka odporność na ogień — niepalność,
  • paro przepuszczalność zbliżona do drewna
  • bardzo dobre właściwości izolacyjne (przykładowo wełna szklana ma współczynnik współczynnik ciepła λ na poziomie 0,03 W / mK
  • uniwersalne zastosowanie – sprawdzi się w przypadku każdego domu

Jak każde rozwiązanie, wełna mineralna ma także swoje wady, należą do nich:

  • dość wysoka cena wełny mineralnej w porównaniu do styropianu,
  • konieczność dokładnego i równego przycinania płyt na miejscu, przy złym przycięciu mogą tworzyć się mostki cieplne
  • długość wykonywania prac – wydłuża się on zwłaszcza, gdy ocieplamy drewniany dom od wewnątrz.

Tekst napisany z wykorzystaniem źródeł z: https://kolejnyrozdzial.pl/

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz