Jaki styropian wybrać do ogrzewania starego domu?

Jaki styropian wybrać do ogrzewania starego domu?

Najważniejszą decyzją przy wymianie starego ocieplenia w domu jest to, jaki rodzaj styropianu zastosować. Możesz wybrać sztywną piankę, na którą nie będzie miała wpływu wilgoć. Pianka natryskowa o zamkniętej strukturze komórkowej może nawet pełnić funkcję bariery przeciwwilgociowej. Natomiast izolacja włóknista musi być chroniona przed wilgocią, inaczej straci swoją wartość R i przyczyni się do rozwoju pleśni.

Pianka poliuretanowa

Jeśli chcesz ocieplić stary dom, powinieneś rozważyć zastosowanie izolacji z pianki poliuretanowej. Ten rodzaj materiału jest niezwykle wszechstronny i wspiera wiele zastosowań. W rzeczywistości, prawdopodobnie widziałeś piankę poliuretanową w wielu rzeczach, których używasz na co dzień. Ale dlaczego powinieneś użyć jej do ogrzewania starego domu? Oto kilka informacji o tym, jak działa ten materiał i dlaczego powinieneś go użyć.

Ponieważ stare domy są zazwyczaj słabo izolowane, mają tendencję do szybkiej utraty ciepła. Izolacja powinna zatrzymywać ciepłe powietrze w zimie i utrzymywać dom w chłodzie w lecie. Pianka poliuretanowa działa poprzez uszczelnianie przecieków powietrza w ścianach i podłogach i może trwać przez dziesięciolecia. Jednakże, jeśli szukasz do ogrzewania starego domu, ważne jest, aby rozważyć integralność strukturalną przed zainstalowaniem pianki poliuretanowej. Struktura domu może wpłynąć na poziom izolacji i może również pogorszyć jej wydajność.

Polecamy również:  Jak przykleić tapetę do styropianu

Styropian

Izolacja starego domu pianką natryskową jest stosunkowo tanim rozwiązaniem dla utrzymania ciepła w domu. W niektórych przypadkach metoda ta jest doskonałym rozwiązaniem do izolacji dużych, otwartych przestrzeni. Wiele zabytkowych domów ma strychy, które służą jako miejsca do przechowywania. Wystarczy warstwa 25 do 30 cali luźno wypełnionej izolacji na poddaszu. Jeśli jednak powierzchnia nie jest wystarczająco duża dla pianki natryskowej, trzeba będzie zainstalować cięższą warstwę luźnej izolacji.

Starsze domy mają większe poddasza niż nowsze. Może to sprawić, że proces aplikacji będzie nieco bardziej wymagający. Zazwyczaj ekipa instalacyjna poświęca czas na zlokalizowanie wszelkich szczelin i uszczelnienie ich za pomocą plastikowej lub puszkowej pianki. Jeśli luki zostaną znalezione, pianka natryskowa może łatwo przeniknąć przez pokład dachu i mieszkanie na poddaszu. Podczas procesu instalacji, ekipa instalacyjna użyje specjalistycznych narzędzi, aby zlokalizować i uszczelnić te obszary.

Polecamy również:  Jak ocieplić styropian w gruncie

Izolacja

Jeśli rozważasz instalację izolacji styropianowej dla starego domu, masz wiele opcji. Izolacja styropianowa jest łatwa do zastosowania i ukrywa luki i szczeliny w ścianach. Produkt ten zapobiega ucieczce ciepłego powietrza i obniża koszty ogrzewania. Proces rozpoczyna się od rozpylenia pianki wewnątrz ścian i sufitów, która szybko utwardza się tworząc uszczelnienie.

Inną opcją jest użycie pianki natryskowej jako materiału izolacyjnego. Materiał ten jest niedrogi i dobrze sprawdza się w dużych przestrzeniach, takich jak strychy. Poddasze w starym domu ma zwykle 25 do 30 cali luźnej izolacji. Zastosowanie pianki w tym obszarze zapewni, że poddasze jest odpowiednio zaizolowane. Proces izolowania poddasza obniży również rachunki za ogrzewanie. Jeśli planujesz mieszkać w domu przez wiele lat, ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj izolacji.

Poddasze jest najłatwiejszym miejscem do zainstalowania nowej izolacji w starym domu. Wcześniej wiele domów miało izolację poddasza, ale materiał ten traci swoją skuteczność. Inne metody obejmują instalację luźno wypełnionej izolacji lub łat z włókna szklanego nad istniejącą izolacją. Sztywne panele piankowe mogą być również zainstalowane pod dachem. Można kupić sztywne panele piankowe wykonane z poliizocyjanuratu lub polistyrenu ekstrudowanego.

Polecamy również:  W jaki sposób produkuje się polistyren?

Ochrona przed wilgocią

Kiedy instalujesz izolację z włókna szklanego w starym domu, musisz chronić ją przed wilgocią. Ponieważ stare domy często nie miały wodoodpornej bariery (znanej również jako housewrap), materiały umieszczone w zagłębieniach ścian będą mokre. Na szczęście dzisiejsze przepisy budowlane wymagają takiej bariery. Oto kilka wskazówek, jak chronić swój styropian. Czytaj dalej aby dowiedzieć się więcej o tym kluczowym zagadnieniu.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz