Materiały do wyboru przy wykonywaniu formy na bloczki betonowe

Materiały do wyboru przy wykonywaniu formy na bloczki betonowe

Istnieje wiele materiałów do wyboru podczas tworzenia formy dla betonowych bloków. Możesz wybierać spośród metalu, drewna, włókna szklanego lub żywicy. Poniżej znajduje się krótki przewodnik po każdym rodzaju. Będziesz chciał wybrać formę, która jest wystarczająco silna, aby wytrzymać ciężar betonu. Szalunki metalowe są najbardziej popularne, ponieważ pozwalają na większą wielkość produkcji. Formy drewniane mają tendencję do deformacji i mogą się zapalić. Formy drewniane powinny być traktowane ze środkiem uwalniającym formy, aby zapobiec przyklejaniu się betonu do formy.

Metal

Istnieją dwa podstawowe sposoby produkcji bloczków betonowych: ręczna przy użyciu maszyny do produkcji bloczków oraz automatyczna przy użyciu wózka widłowego. Produkcja ręczna wymaga użycia surowców i operatora wózka widłowego, natomiast produkcja automatyczna wymaga użycia formy i braku pracy ręcznej. Obie metody mają swoje wady i zalety. Pierwsza z nich jest łatwiejsza w obsłudze i pozwala uzyskać wyższej jakości bloczki betonowe niż druga.

Wielu producentów bloków progresywnych oferuje warianty bloku podstawowego. Na przykład niektóre bloczki posiadają domieszki hydrofobowe, które zapobiegają przeciekaniu. Mogą być również wykonane z wewnętrznymi rowkami lub kanałami, które odprowadzają wodę z powierzchni wewnętrznej. Betonowe bloki mogą być stosowane jako zewnętrzne lub wewnętrzne powierzchnie budynku. Jego trwałe i estetyczne cechy sprawiają, że jest on popularnym wyborem dla zewnętrznych powierzchni budynków.

Bloki betonowe są zwykle mniejsze niż ich wymiary nominalne. W niektórych przypadkach są one produkowane ręcznie i wykorzystywane jako tymczasowe konstrukcje budowlane. Rzeczywisty rozmiar bloków betonowych jest mniejszy niż ich wymiary nominalne. Forma jest następnie walcowana i kształtowana do ostatecznego kształtu. Proces wytwarzania bloków betonowych jest długotrwały i skomplikowany. Przed wyborem producenta bloków betonowych należy rozważyć różne czynniki. W Stanach Zjednoczonych bloki betonowe wykonane z żużlu są powszechnie nazywane cinder blocks.

Zastosowanie form metalowych w budownictwie jest doskonałą opcją w porównaniu do form drewnianych. Chociaż drewniane formy są bardziej popularne dla prostych, zakrzywionych lub przesuniętych form, mogą być łatwopalne. Ponadto, drewniana forma musi być nasączona środkiem antyadhezyjnym przed wlaniem do niej betonu. Kolejną zaletą szalunków metalowych jest zwiększona zdolność produkcyjna, na którą pozwalają. I wreszcie, jest to bezpieczniejszy wybór dla projektów betonowych o dużej objętości.

Polecamy również:  Jakie cegły dziurawki wybrać do budowy kominka

Wykorzystanie metalu w projektach budowlanych jest skutecznym sposobem na zmniejszenie ilości odpadów. Metal używany jako forma jest bardzo trwały i może być łatwo poddany recyklingowi. Metalowe formy mogą być również wykorzystywane do tworzenia bardziej złożonych form dla bloków betonowych. Jeśli planujesz użyć form betonowych w budowie, będą one zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Oprócz tych korzyści, formy metalowe są bardziej ekonomiczne niż drewno.

Drewno

Betonowy blok składa się z cementu portlandzkiego, wody i piasku lub żwiru. Ta kombinacja daje mu doskonałą wartość izolacyjną, drobną strukturę powierzchni i wysoką wytrzymałość na ściskanie. Przeciętny blok betonowy waży od 38 do 43 funtów (17 do 19,5 kg).

ICFs są wykonane z drewna pochodzącego z recyklingu. Materiały używane w tej konstrukcji są obfite po II wojnie światowej. Po przetworzeniu odpady drewniane są mielone na wióry, które są mineralizowane w celu zneutralizowania naturalnych cukrów, które mogą powodować gnicie. Wióry te są następnie mieszane z cementem, aby stworzyć budulec. Proces ten doprowadził w końcu do stworzenia formy ściennej Faswall(r) ICF, która jest używana do budowy tysięcy domów w Ameryce Północnej i Europie od ponad trzydziestu lat.

Niektóre nowsze systemy formowania lepiej nadają się do celów izolacyjnych i są coraz częściej stosowane w domach i innych konstrukcjach. Forma drewniana jest nadal jednym z najbardziej przystępnych sposobów wytwarzania bloków betonowych. Materiały używane do produkcji bloków betonowych mogą być tak podstawowe, jak kawałki drewna przybite razem, aby utworzyć krawędzie chodnika, lub tak skomplikowane, jak forma cegły. A jeśli chcesz naprawdę wyjątkowy dom, można nawet użyć prefabrykowanych form betonowych do budowy domu marzeń.

Formy drewniane mogą być wykonane w dowolnym kształcie. W rzeczywistości, formy drewniane są jednymi z najstarszych materiałów używanych do formowania betonu. Najczęściej spotykana forma wykonana jest ze sklejki. Mogą być wykonane z prawie każdego rodzaju drewna i są mocowane do metalowych wsporników. Forma drewna powinny być zabezpieczone i poziom przed wlaniem betonu do niego. Jeśli potrzebujesz bardziej nieregularnego kształtu, możesz również użyć elastycznej formy.

Proces tworzenia ICF z włókien drzewnych jest dość prosty. Każda firma produkująca bloki betonowe stosuje swój własny, niepowtarzalny proces wytwarzania włókien drzewnych ICF. Generalnie firmy produkujące elementy woodcrete pozyskują drewno miękkie i rozdrabniają je na drobne wióry. Następnie klasyfikują te wióry i oceniają ich dokładną gradację. Wreszcie, mieszają te żetony z cementem, aby stworzyć betonowe bloki. Proces ten sprawia, że ICF-y z włókna drzewnego są niezwykle trwałe i opłacalne.

Polecamy również:  Czego użyć do cięcia bloku ceramicznego

Włókno szklane

Proces formowania włókna szklanego w cienki arkusz nie jest nowy. Już dawno temu Grecy, Egipcjanie i Fenicjanie rozciągali szkło na włókna. Dopiero w latach 30-tych XX wieku proces ten został udoskonalony tak, aby był opłacalny i możliwy do zastosowania w handlu. Proces formowania włókna szklanego w formę dla betonowych bloków można znaleźć w wielu materiałach budowlanych, od gontów po mosty.

Proces wykorzystania włókna szklanego jako formy dla bloczków betonowych obejmuje kilka etapów. Najpierw wytwarza się formę wzmocnioną włóknem szklanym poprzez umieszczenie w niej małych kawałków materiału. Następnie forma jest wypełniana wylanym betonem. Jest to proces określany jako “beton zbrojony szkłem”. Szkło jest wtedy kształtowane w sposób zgodny z betonem i może być łatwo formowane.

Inną metodą jest wykorzystanie mat splotowych. Są to tafle szkła ułożone w sposób losowy i nie zorientowane. Maty szklane są najtańszą i najszerzej stosowaną formą włókna szklanego, jednak nie są one zdrowe strukturalnie. Główną zaletą tej metody jest to, że pozwala ona na umieszczenie gotowej części bezpośrednio za warstwą wierzchnią. Pozwala to na zminimalizowanie drukowania przez cięższe tkaniny wzmacniające. Poza tym zewnętrzna warstwa maty nitkowej ułatwia szlifowanie powierzchni gotowych elementów bez konieczności cięcia tkaniny wzmacniającej.

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na formy z włókna szklanego rosną również piece. Wiele z tych pieców szklarskich ma wydajność od 30.000 do 40.000 ton metrycznych rocznie. Wzrosła również wydajność tych pieców. Niektóre mają wydajność ponad 40 000 ton metrycznych rocznie. Postęp technologiczny umożliwił produkcję włókien szklanych o wyższej wydajności. Bardziej wydajne rodzaje włókien szklanych wymagają większych temperatur topnienia i mniejszych paramelterów. Ostatecznie zwiększa to koszty procesu.

Oprócz bycia materiałem konstrukcyjnym, włókno szklane jest wykorzystywane w wielu produktach konsumenckich, w tym oknach i przedmiotach kuchennych. Można je również znaleźć w sprzęcie sportowym, wyposażeniu placów zabaw i akcesoriach basenowych. Włókno szklane ma doskonałą powierzchnię i jest odporne na korozję i zużycie. I jest to jeden z najmocniejszych dostępnych materiałów budowlanych. Możesz więc zastanawiać się: Co to jest Fiberglass? Czym są formy z włókna szklanego?

Polecamy również:  Jak zrobić formę do bloku betonowego krok po kroku

Żywica

Aby stworzyć formę dla bloków betonowych, należy najpierw zmieszać ze sobą epoksyd, płyn lub pastę zawierającą utwardzacz. Jeśli mieszanka jest zbyt miękka, może nie utworzyć się prawidłowo. Aby tego uniknąć, należy użyć utwardzacza, który jest specjalnie wykonany dla żywicy epoksydowej. Utwardzacz jest również znany jako MEKP i jest dostarczany wraz z żywicą poliestrową. Należy pamiętać, że zwykły MEK nie załatwi sprawy. Zawsze kupuj kolorowy MEKP, ponieważ ułatwia on mieszanie żywicy.

Kiedy mieszasz żywicę epoksydową, używaj pędzla do wiórów o włosiu trzycalowym, a nie czterocalowym. Pędzel 4-calowy nie będzie tak skuteczny, a żywica zacznie twardnieć zbyt szybko. Należy również użyć butelki z miarką lub zastosować metodę kropli, aby dodać odpowiednią ilość utwardzacza do żywicy. Po prawidłowym wymieszaniu mieszanki należy użyć szpachli, aby rozprowadzić ją jak najbardziej równomiernie.

Bloczki betonowe są zazwyczaj wykonywane z betonu o proporcjach 1:3 do 6 mm. Niektóre bloczki betonowe są komórkowe, a inne puste. Bloczki komórkowe zawierają wgłębienia z zamkniętymi końcami, natomiast pustaki mają wgłębienia przelotowe. Zazwyczaj bloczki betonowe są wykonywane na określony wymiar, choć rzeczywiste wymiary bloczków są mniejsze o kilka milimetrów, dzięki czemu zaprawa pokryje cały bloczek.

Tradycyjnie do łatania dziur w blokach betonowych używano zapraw cementowych. Jednak ta metoda nie jest dobrym wyborem, ponieważ zaprawy cementowe szybko się utwardzają i nie uzyskują dobrej przyczepności do powierzchni bloku żużlowego. Woda przesiąka i pęka w betonowym bloku. Dlatego w naprawach bloków betonowych stosuje się kleje epoksydowe i uretanowe. Od dziesięcioleci do tych napraw stosuje się wypełniacz epoksydowy Smith’s Fill-It.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz