Istnieją dwa rodzaje wibratorów: Powierzchniowe i zanurzeniowe. Powierzchniowe wibratory działają najlepiej do użytku domowego, ale można również zatrudnić profesjonalistę, aby wykonać pracę dla Ciebie. Poniżej znajduje się opis każdego typu i czym się różnią. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania podczas korzystania z wibratora powierzchni jest to, że beton musi być umieszczony tak blisko jego ostatecznej pozycji, jak to możliwe. Nie używaj wibratora do przemieszczania betonu wzdłuż form, ponieważ spowoduje to segregację.
Wibratory zanurzeniowe
Pierwszym krokiem przy użyciu wibratora zanurzeniowego do konsolidacji betonu jest zanurzenie głowicy urządzenia w betonie. Należy ją tam trzymać przez co najmniej dziesięć sekund lub do całkowitego zanurzenia. Podczas wibracji betonu, jego prędkość nie powinna przekraczać trzech cali na sekundę. W rzeczywistości maksymalna prędkość wynosi około jednego cala na sekundę. Promień działania powinien pokrywać się z poprzednim promieniem i być co najmniej czterokrotnie większy od średnicy końcówki urządzenia.
Po wprowadzeniu do betonu wibrator jest włączany i powoli wyciągany z powrotem. Wibracje w betonie zmuszą uwięzione powietrze do unoszenia się, zmniejszając puste przestrzenie i czyniąc beton bardziej zwartym. Ponadto, proces będzie trwać mniej niż jeden dzień, jeśli używasz odpowiedniego rozwiązania wibracji. Sposób użycia zależy od rodzaju zastosowanego rozwiązania wibracji betonu. Na przykład wewnętrzne wibratory do betonu są łatwiejsze w użyciu niż zewnętrzne, ponieważ do ich obsługi wystarczy jedna osoba.
Chociaż częstotliwość drgań zależy od rodzaju betonu, wewnętrzne lub zewnętrzne, to oba powodują wypychanie kieszeni powietrznych z betonu. Różnica między nimi polega na źródle drgań. Wibrator zewnętrzny dokładnie wzburza powierzchnię betonu, podczas gdy wewnętrzny jedynie zakłóca mieszankę. Podczas gdy ten drugi ma niższą jakość powierzchni, ten pierwszy jest idealny do projektów betonowych, gdzie chcemy osiągnąć maksymalną jakość powierzchni.
Właściwy wybór betonu zadecyduje o jakości gotowego produktu. Ważne jest, aby dopasować konsystencję mieszanki do charakterystyki wibratora. Ponadto do mieszania betonu twardego najlepiej nadaje się wibrator o wysokim współczynniku ag-cement. Ponadto pomoże Ci uniknąć tworzenia się struktury plastra miodu, która może wpłynąć na efekt końcowy. Jeśli nie jesteś pewien, jak używać maszyny do wibracji zanurzeniowej, możesz użyć zwykłej szlifierki orbitalnej. Należy tylko pamiętać, aby nie wbijać narzędzia na siłę w beton, ponieważ może ono uderzyć w pręty zbrojeniowe lub zaczepić o szalunek. Beton musi być wystarczająco głęboki, aby przeniknąć poprzednie podnoszenia i warstwy. W przeciwnym razie grozi to powstaniem zimnej spoiny.
Przy stosowaniu maszyny do wibrowania zanurzeniowego należy pamiętać, że nie należy używać igły, jeśli zbrojenie jest zatłoczone. Zamiast tego można użyć łopatek o równej długości, aby zawibrować beton i wspomóc zagęszczanie. Nigdy jednak nie wylewaj warstwy betonu grubszej niż 600 mm. Jeśli to zrobisz, otrzymasz betonową powierzchnię, która jest nierówna i będzie wymagała dodatkowej pracy.
Użycie maszyny do wibracji zanurzeniowej może pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest konsolidacja betonu. Wibracja zwiększa gęstość betonu, eliminując powietrze i wodę uwięzioną w mieszance. Wibracja może również zwiększyć jego urabialność. Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego wibratora do betonu w zależności od rodzaju zastosowania. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że metoda wibracji nie powinna przekraczać 25mm/cal na sekundę lub możesz skończyć z betonową powierzchnią, która ma pustkę.
Po wybraniu odpowiedniego wibratora do konkretnych potrzeb, należy określić, ile czasu zajmie konsolidacja betonu. To będzie się różnić w zależności od rodzaju betonu, z którym pracujesz i głębokości betonowego członka. Idealnie, będziesz chciał zastosować wibrator na pięć do 15 sekund na cal głębokości betonu, lub trzy do czterech sekund na stopę pionową. Przy stosowaniu wibratora pogrążanego należy pamiętać o tym, że promień działania wibratora powinien zachodzić na siebie.
Wibrator pogrążeniowy może być używany do różnych zastosowań. Wibratory z małą głowicą są przydatne do zagęszczania betonu w wąskich formach, natomiast duże głowice służą do konsolidacji betonu w szerokich, zakrzywionych formach. Promień oddziaływania głowicy wibratora zanurzeniowego jest około czterokrotnie większy od wielkości głowicy wibratora. Dlatego należy użyć odpowiedniego rozmiaru i rozstawu dla danej aplikacji betonowej. W ten sposób można zminimalizować ilość zimnych spoin i linii zalewania.
Zanim zaczniesz wibrować beton, upewnij się, że masz odpowiednią przestrzeń do umieszczenia maszyny. W niektórych przypadkach wibrator nie może być umieszczony pod prętami zbrojeniowymi. Jeśli nie chcesz używać wibratora zanurzeniowego, możesz wykorzystać pogrzebacz do betonu. Ważne jest, aby pogrzebacz znajdował się w odległości 75-100 mm od prętów zbrojeniowych, aby zapewnić odpowiednie dopasowanie.
Wibratory powierzchniowe
Jeśli chcesz nauczyć się wibrować beton domowymi sposobami, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Pierwszym krokiem jest zanurzenie końcówki wibratora w betonie na 10 sekund, a następnie wycofanie go w tempie około jednego cala na sekundę. Idealnie, prędkość powinna być około jednego cala na sekundę, choć może być lepiej użyć wyższej prędkości. Wibracje powinny być wykonywane ruchami okrężnymi, a promień działania powinien pokrywać się z poprzednim.
Czas trwania wibracji zależy od częstotliwości i amplitudy wibracji. Częstotliwość jest zwykle przedstawiana w drganiach na minutę, ale może być również przedstawiana w obrotach. Gdy beton jest wibrowany zbyt szybko, może to spowodować upłynnienie zaprawy, a wibracje mogą osłabić konstrukcję. Ponadto amplituda określa promień działania, czyli obszar betonu, na który oddziałuje wibrator.
Wibrator powinien pozostawać w betonie przez około pięć do 15 sekund. W ten sposób skutecznie zawibruje większość betonu. Kiedy beton jest już gotowy, są cztery oznaki, że zakończył proces konsolidacji: osiągnął ostateczny poziom w swoich formach, duże kruszywa rozpuściły się, a powierzchnia betonu jest równa. W miarę dalszego wibrowania, beton będzie wypełniał puste przestrzenie. Ostatnim etapem jest ponowne włożenie wibratora, aby upewnić się, że beton został w pełni zawibrowany.
Użycie wibratora do betonu jest ważne dla różnych konstrukcji, ale może również zapobiec zimnym spoinom między warstwami betonu. Proces ten pozwala na równomierne rozłożenie kruszywa w betonie. Ponadto, wibrowanie betonu może zapobiec zimnym spoinom pomiędzy dwoma warstwami betonu i wymieszać się z wcześniej wylaną warstwą. Jednak wibrator musi być używany tylko w ruchu pionowym, ponieważ ruch poziomy może spowodować nierównomierne rozprowadzenie. Ponadto zwiększa to szanse na uderzenie prętów zbrojeniowych i stali zbrojeniowej. Ostatecznie, wibrowanie betonu nie da spójnej powierzchni, a nawet może spowodować problemy strukturalne.
Wybierając odpowiednią metodę wibracji betonu, należy pamiętać, że nadmierna wibracja betonu może spowodować oddzielenie się mieszanki, a niedostateczna wibracja konstrukcji może osłabić beton. Chociaż najlepszym sposobem wibrowania betonu jest użycie wibratora wewnętrznego, nie należy pozostawiać wibratora w betonie na zbyt długo. W przeciwnym razie w betonie powstaną pęcherzyki powietrza, osłabiając jego wytrzymałość i trwałość.
Wibrator zewnętrzny może być używany do zastosowań wymagających większej ilości wibracji niż w przypadku pojedynczej formy. Najlepiej nadają się one do zastosowań, w których jakość powierzchni ma ogromne znaczenie, takich jak pręty zbrojeniowe i inne struktury wewnętrzne. Wibrator wewnętrzny, z drugiej strony, musi być wycofany z mieszaniny powoli, z prędkością około jednego cala na sekundę. Jeśli pęcherzyki tworzą się na betonie, trzeba więcej wibracji. A jeśli masz dużą powierzchnię, użyj wibratora o wyższej częstotliwości.
Wibrator szalunkowy ma większą moc niż inne rodzaje wibratorów. Stosuje się go głównie w kolumnach, w których przerywa się wiązania boczne, a jego częstotliwość pracy wynosi dziewięć tysięcy obrotów na minutę. Przydaje się również przy ścianach oporowych i płytach prefabrykowanych. Ostatnia metoda polega na zastosowaniu młota elektrycznego lub walca. Wybierając najlepszy rodzaj wibratora, należy upewnić się, że szalunki są sztywne i wodoodporne.
Wibratory występują w dwóch głównych odmianach: wewnętrzne i zewnętrzne. Ten pierwszy jest najczęściej spotykany. Jest łatwy w użyciu i może być obsługiwany przez jedną osobę. Głowice wibratora są włożone do betonowego wylewu i wycofane, gdy wibrują. Wibrator pozwoli uwięzionego powietrza do pływania i ostatecznie zagęścić beton. Jeśli chcesz wiedzieć jak wibrować beton domowymi sposobami, wybierz wersję wewnętrzną.
Podobne tematy
- Jak wzmocnić beton
- Jakie proporcje suchego betonu są odpowiednie?
- Beton polimerowy i jego zastosowania
Moja przygoda z budownictwem zaczęła się dwa lata temu, przez dwa lata zdobyłam duże doświadczenie odnośnie planowania i zarządzania budowami. Postaram podzielić się z wami moimi doświadczeniami.