Jak urządzić praktyczny garaż?

Jak urządzić praktyczny garaż?

Nie ważne, czy jest to adaptacja nowego garażu czy remont już istniejącego. Ważne, aby urządzić go praktycznie. Nie przesiadujemy w nim często, lecz jest to pomieszczenie w którym również chcemy zachować porządek. Dlatego warto zastanowić się nad takimi materiałami, które będą łatwe w utrzymaniu czystości. Przy projektowaniu garażu warto brać pod uwagę również pory roku. Nie myślimy o tym przy urządzaniu innych pomieszczeń, prawda? Lecz garaż najczęściej służy do przechowywania samochodu. Wiosną i latem nie ma najmniejszego problemu z pogodą. Lecz jesienią i zimą na oponach będziemy wnosić do pomieszczenia liście i ujeżdżony śnieg, który po roztopieniu stworzy nam kałuże. Projektując wygodny garaż należy też zwrócić uwagę co jest przed nim, czyli pomyśleć o podjeździe. Jest on niejako przedłużeniem garażu. Przy wjeździe powinna znajdować się listwa odpływowa. Pozwoli to na odpływ wody z podjazdu.

Podłoga, ściany, sufit w garażu

Garaż starszych pokoleń kojarzy nam się z niepomalowanym betonem od góry do dołu. Dodatkowo zabrudzonymi ścianami i nieładem. Może kiedyś nie przywiązywało się aż takiej wagi do estetyki i ważniejsze było wyposażenie niż sam wygląd. Obecnie mając do wyboru różnorakie produkty wykończeniowe możemy stworzyć praktyczny garaż, dodatkowo ładnie wyglądający i łatwy w sprzątaniu. Na podłodze warto zastosować materiał, który będzie można z łatwością zamieść i umyć. Najprostszą sprawą wydają się płytki. Są praktyczne, trwałe i szybko można pozbyć się z nich zabrudzeń. Możemy również zastosować nieco inne pomysły. Zwykły beton można pomalować specjalną do tego farbą. Beton również łatwo zamieść, chłonie wodę. Idąc jeszcze dalej możemy zastosować wykładziny podłogowe. Tradycyjne linoleum jest do kupienia w każdym markecie budowlanym. Wykładziny obiektowe, takie jak na przykład w szpitalach i przychodniach, również mogą znaleźć zastosowanie w garażu. Z pewnością łatwo się je zmywa i zamiata. Gorzej już jednak z wchłanianiem wody. Kiedy wjedziemy autem ze śniegiem na oponach to roztopiona woda nie wchłonie się tak szybko i może poroznosić się na resztę pomieszczenia. Można jednak takie idee zastosować wyznaczając miejsca w garażu. Miejsce postojowe może być w płytkach, miejsce majsterkowania i przechowywania w wykładzinie. Nikt nie powiedział, że tych pomysłów nie można łączyć.

Polecamy również:  Z czego najlepiej budować dom? Niedrogie rozwiązania

Jeśli chodzi o ściany to one również powinny być praktyczne w czyszczeniu. Nie sprzątamy tego pomieszczenia tak często jak innych w domu. Lecz nie oznacza to, że w garażu nie  może panować ład i porządek. Na ścianach można położyć płytki. Są wygodne w użytkowaniu, trwałe. Można ściany pomalować farbą odporną na ścieranie. Farba olejna sprawdzi się tutaj bardzo dobrze. Jednak jeśli lubi częste zmiany musi pamiętać, że farbę olejną ciężko przemalować. Tak więc możemy położyć płytki bądź pomalować ściany od sufitu aż po podłogę. Możemy zastosować takie zabezpieczenia ścian tylko w wyznaczonych miejscach najbardziej narażonych na ubrudzenia. Możemy pomalować ściany do połowy wysokości garażu, gdzie najczęściej dotykamy rękami i składujemy sprzęty opierane o ściany. Pomysłów jest mnóstwo. Warto jednak dobrać taki, aby dobrze spełniał swoją funkcję.

Polecamy również:  Dofinansowania do budowy domu - na co można liczyć?

Sufit najczęściej występuje w kolorze białym. Rozświetla pomieszczenie, białe sufity są najczęściej występującymi w naszych domach. Jeśli chcemy możemy zaszaleć z kolorem. Sufit w garażu nie jest narażony na częste zabrudzenia, tak więc możemy wybrać zwykłą farbę lub taką odporną na zmywanie. Na suficie najczęściej zamontowane jest oświetlenie. Jest to najkorzystniejsze miejsce, z uwagi na wygodę, nie zabiera miejsca na ścianach, oświetlanie całego pomieszczenia jednocześnie. Można w strefie majsterkowania pokusić się o dodatkowe oświetlenia. Jeśli oczywiście potrzebujemy takiej strefy do wykonywania drobnych napraw domowych.

Wyposażenie garażu

Garaż to przede wszystkim miejsce postoju samochodu. Jednak przetrzymujemy tak artykuły potrzebne do eksploatacji auta, do jego sprzątania, opony na wymianę. Jest to również miejsce przechowywania śrubokrętów, wiertarek, poziomnic, drabin, gwoździ, gwoździków itp. W każdym markecie budowlanym możemy kupić metalowe regały magazynowe. Pomogą one utrzymać ład. W ofercie wielu sklepów znajdziemy również stoły warsztatowe. Jest to dość ciekawa opcja, ponieważ umożliwia uporządkowanie nawet najmniejszych wkrętów i narzędzi. Dodatkowo daje miejsce do dokonywania drobnych napraw. Dzięki wiszącym elementom z łatwością wyeksponujemy najbardziej potrzebne artykuły. Na rynku znajdziemy stojaki na opony. Nie będą się plątać po całym garażu, wszystkie będą w jednym miejscu. Jeśli przechowujemy w garażu również rowery to możemy zaopatrzyć się w specjalnie uchwyty montowane na ścianach lub na suficie.

Polecamy również:  Jak wybrać najlepszą klimatyzację dla swojego domu w Szczecinie

Tak więc garaż jest miejscem, któremu również musimy poświęcić uwagę przy aranżacji. Garaż powinien spełniać swoją podstawową rolę, czyli przechowywanie. Dodatkowo oczywiście należy wybierać materiały łatwe w utrzymaniu czystości, trwałe. Jest to pomieszczenie do którego rzadko wpada wzrok sąsiadów. Lecz warto również tam dbać o czystość i porządek. Kwestia położenia garażu względem innych pomieszczeń również jest istotna. Przejście z garażu bezpośrednio do domu powinno być rozdzielone przedsionkiem. Nie chcemy przecież, aby zabrudzenia dostawały się od razu do pomieszczeń głównych domu.

Źródło: https://pkfi.pl/

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz