Czym jest ziemianka?
Ziemianka to najprościej ujmując piwnica wkopana w ziemię. Kiedyś była normą w gospodarstwach domowych na wsiach, chociaż jeszcze dziś możemy je spotkać. W ziemiankach panuje niska temperatura, od 5 do 8 stopni Celsjusza w zależności od pory roku. Tworzy się tam odpowiedni mikroklimat do przechowywania nieprzetworzonych warzyw i owoców. Zrozumiałe jest więc, że w czasach kiedy prądu jeszcze nie było służyła jako prymitywna lodówka. Dlaczego więc ziemianka wraca do łask?
Z pewnością jest to dodatkowa i wygodna przestrzeń do przechowywania, jeśli spiżarnia i piwnica nie może już pomieścić wszystkich skarbów i przedmiotów. Jest to też ciekawa forma architektoniczna i dekoracja ogrodu. W obecnych czasach, kiedy inflacja szaleje i rachunki za prąd mogą przyprawić o zawrót głowy taka forma chłodnej piwnicy może okazać się strzałem w dziesiątkę. Taką gotową piwniczkę ogrodową można kupić już gotową. Wtedy pozostaje wyznaczyć miejsce w ogrodzie i ją zamontować. Ale równie dobrze można piwniczkę ziemną zbudować samodzielnie.
Zrób to sam, czyli budowa ziemianki betonowej
Zgodnie z przepisami budowlanymi na budowę ziemianki betonowej nie potrzebne jest pozwolenie budowlane. Wystarczy zgłoszenie budowy, tak jak w przypadku budowy garażu czy altany. Tak więc przystępując do planowania należy najpierw wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie. Powinno to być miejsce z dala od drzew, których korzenie z biegiem lat rozrosną się i będą zagrażały konstrukcji budowli. Najlepiej sprawdzi się miejsce zaciemnione z wejściem od północy, dzięki czemu ściana frontowa nie będzie się mocno nagrzewać. Jeśli na działce występują wzniesienia warto przemyśleć budowę właśnie w takim miejscu. Można wkomponować ziemiankę tak, aby jej strop był jednocześnie pagórkiem wzniesienia.
W kwestii technicznej należy zacząć od wykopania dołu o kształcie projektu ziemianki. Ścianki należy zabezpieczyć przed osuwaniem się ziemi. Następnie należy wykonywać wylewkę betonową na dnie wykopu i zabezpieczyć ją przed wilgocią. Kolejnym krokiem jest budowa ścian. Można do tego użyć gotowych bloczków lub wykonać zbrojenia i zalać betonem. Następnie należy wykonać zbrojenia stropu i połączyć ze zbrojeniami ścian, zalać betonem. Taką konstrukcję należy zostawić na kilka tygodni do solidnego stwardnienia betonu. Kolejnym krokiem będzie wykonanie izolacji, dzięki czemu w środku utrzyma się optymalna temperatura przez wszystkie pory roku.
Pierwszą będzie warstwa wyrównująca wszystkie nierówności. Następnie warstwa przeciwwilgociowa, czyli papa. I ostatnia warstwa termiczna, czyli styropian. Jeśli na stropie ziemianki ma powstać skalniak lub jakieś inne nasadzenia, to strop powinien być dodatkowo zabezpieczony kolejnymi warstwami. Gdy nie zależy nam na wyglądzie wewnątrz ziemianki to możemy zacząć ustawiać półki i pojemniki na przechowywanie. Jeśli jednak ziemianka ma być praktyczna i do tego efektowna to warto na posadzkę położyć płytki lub kostkę, ściany otynkować i pomalować.
Do ziemnej piwniczki należy zamontować odpowiednie drzwi, czyli bardzo szczelne, zaizolowane i wzmocnione. Oczywiście piwniczka potrzebuje również systemu wentylacyjnego w celu cyrkulacji powietrza. Można wyprowadzić pionowe rury, które będą wystawały ponad strop. Jeśli zasadzimy obok rośliny to rura wylotowa może być nawet niezauważalna. Dodatkowo w ziemiance przyda się doprowadzenie światła i rozmieszczenie punktów świetlnych na ścianach bądź sklepieniu. Idąc w stronę ekologii można do tego użyć lamp solarnych, które na górze piwniczki będą się naświetlać. Ściany zewnętrzne można dodatkowo ozdobić, aby był to również element dekoracyjny ogrodu. Budowa takiego typu obiektu jest czasochłonna, pracochłonna i wymaga niemałych nakładów finansowych. Jednak jest to inwestycja na lata, która na pewno się zwróci.
Ziemianka w ogrodzie
Z pewnością ziemianka może być alternatywą dla lodówki, która ma jednak swoją pojemność i eksploatuje koszty zużycia energii. Jest to odpowiednie miejsce do przechowywania warzyw, owoców. Zachowują one swoją świeżość na dłużej. Doskonale sprawdzi się do przechowywania domowych trunków alkoholowych bądź napoi. W czasie upałów taka piwniczka daje przyjemne ochłodzenie. Może służyć również jako schron w przypadku gwałtownych zjawisk pogodowych. Jest to jednocześnie ukłon w stronę przeszłości i docenienie niegdysiejszych praktyk. Poprawnie wykonana ziemianka będzie szczelna, dzięki czemu nie dostanie się do niej żaden gryzoń ani nie przecieknie woda. Podsumowując taka inwestycja ma dużo zalet. Jedyną wadą jest chyba tylko koszt materiałów budowlanych oraz czas realizacji.
Tekst napisany z wykorzystaniem źródeł z: https://ebudowadomu.pl/
Podobne tematy
- Jak urządzić praktyczny garaż?
- Jak wykorzystać stare cegły w ogrodzie
- Gdzie przechowywać bloczki betonowe
Nazywam się Florian i kocham budować. Od ponad 20 lat działam w budownictwie i nawet na chwilę nie pomyślałem żeby przestać.
Z powodzeniem wybudowałem wiele budynków i będę przekazywał wam moją cenną wiedzę na tym portalu.