Jeśli powierzchnie naszych ścian nie wymagają dodatkowego wyrównania, można śmiało powiedzieć, że przygotowanie ściany do malowania nie jest trudnym zadaniem. W tym artykule przygotowaliśmy kilka wskazówek, by można było efektywnie rozpocząć remont domu lub mieszkania.
Przygotowanie ścian do malowania — jaka jest kolejność prac?
W celu uzyskania dobrych efektów podczas nakładania ostatecznej farby, konieczne będzie doprowadzenie samych powierzchni do określonego stanu. Istotne jest, aby ściśle przestrzegać etapów przygotowywania ścian do malowania. Zdarza się, że trudniej jest odpowiednio przygotować powierzchnię niż pomalować, zwłaszcza jeśli potrzebujemy dodatkowego wyrównania.
Jak wygląda przygotowanie ściany do malowania w praktyce?
Najpierw powierzchnia jest czyszczona. Aby uniknąć komplikacji przy malowaniu i wad wizualnych po remoncie, konieczne jest dokładne wyczyszczenie starej powłoki, np. tapety, czy starej farby. Po oczyszczeniu nakłada się kit. Szpachlowanie usunie wszelkie wady i niewielkie nierówności na powierzchni. Zazwyczaj wystarczające jest położenie jednej lub dwóch warstw szpachli.
Następnie przechodzimy do gruntowania ścian. Za sprawą użycia podkładu, farba będzie układać się w bardziej równomierną warstwę. Poza tym gruntowanie poprawi przyczepność powierzchni ściany do ostatecznie użytej farby.
Czasem konieczne może okazać się potraktowanie powierzchni specjalnym preparatem przeciwbakteryjnym. by zapobiec pleśni. Zalecamy to szczególnie w łazience.
Jak przygotować ściany do malowania? Najpierw zestaw narzędzi
Istotne jest, aby mieć niezbędny zestaw narzędzi, potrzebny do wykonania pracy wysokiej jakości. Co będzie przydatne?
- Wiertarka ze specjalną dyszą, przydatna przy usuwaniu powłoki tynkarskiej.
- Szlifierka lub pręt z papierem ściernym, by dokładnie wyrównać ściany i usunąć niewielkie niedoskonałości.
- Odkurzacz do posprzątania powstałego pyłu
- Wiertarka z metalową szczotką, szpachelka, a także dedykowane preparaty do usunięcia starej farby.
- Szeroka szpachelka oraz woda — wygodnie jest używać z butelki z rozpylaczem
- Do gruntowania oraz nakładania szpachli przydadzą się specjalne wałki i pędzle, co ułatwi nakładanie
Jak usunąć wybielanie podczas przygotowywania ścian do malowania?
Bielone ściany należy oczyścić przed malowaniem, to znaczy wstępnie usunąć wszystkie stare wybielanie.
Usunięcie starego wybielacza można wykonać na kilka sposobów:
- Przez zwilżanie -przy użyciu pistoletu natryskowego cała powierzchnia ściany jest obficie zwilżona wybielaczem. Z tego powodu konieczne będzie osiągnięcie pęcznienia wapna. Najpierw powinno się zwilżyć cały obszar, by następnie wyrównać poszczególne obszary bezpośrednio przed usunięciem za pomocą szpachelki.
- Na sucho — metoda trwa znacznie dłużej niż usuwanie wybielania za pomocą zwilżania. Ponadto zawsze należy pamiętać, by trakcie pracy nosić na sobie specjalną maskę oddechową, a także okulary ochronne. To wszystko w celu zabezpieczenia się przed wdychaniem szkodliwego dla zdrowia pyłu.
- Za pomocą szlifierki – gdy wybierzemy opcję ze szlifierką, wskazane jest, aby mieć przy sobie specjalny odkurzacz budowlany, aby na bieżąco usuwać powstały brud. W przeciwnym wypadku będziemy musieli poświęcić więcej czasu na czyszczenie wszystkiego po zakończeniu wybielania.
Przygotowanie ściany do malowania — usuwanie starej farby
Istnieją dwa sposoby usunięcia poprzedniej warstwy farby: mechaniczne za pomocą narzędzi oraz chemiczne, czyli przy użyciu specjalnych roztworów czyszczących. Jak więc wykonać usuwanie starej farby? Poniżej przedstawimy naszym zdaniem skuteczne i najpopularniejsze sposoby:
Skutecznym, jednak czasochłonnym i sposobem na usunięcie starej farby jest wiertarka ze specjalnym wiertłem. Wiertło usunie powłokę w jednej lub dwóch warstwach farby. Możemy też stopić starą farbę przy pomocy termowentylatora, by następnie usunąć starą warstwę farby szpachelką.
Dostępne są też specjalne roztwory. To rozwiązanie, które nakłada się cienką warstwą na powierzchnię przy użyciu wałka lub pędzla. Gdy roztwór ten wchodzi w interakcję z farbą, jednocześnie ją zmiękcza. Następnie należy zdjąć wszystko szpatułką. To szybka metoda i bardzo skuteczna, ale pamiętajmy, aby unikać kontaktu roztworu z oczami i odsłoniętą skórą.
Pamiętajmy o tym, że aby mieszanki malarskie układały się w jednolitej warstwie, nie zmieniając odcienia, stosuje się szpachlówkę wykończeniową. Jego skład pozbawiony jest dużych cząstek, dzięki czemu powłoka staje się gładka. Ponadto ma ona na celu zapobieganie wsiąkania farby.
Treści źródłowe pochodzą ze strony: https://easydom.pl/
Podobne tematy
- Jak odnowić starą ścianę z cegły od zewnątrz
- Jaka farba jest najlepsza do malowania płyt styropianowych?
- Jak pomalować elewację
Nazywam się Florian i kocham budować. Od ponad 20 lat działam w budownictwie i nawet na chwilę nie pomyślałem żeby przestać.
Z powodzeniem wybudowałem wiele budynków i będę przekazywał wam moją cenną wiedzę na tym portalu.