Połączenie cegły z drewnem – gdzie się sprawdzi?

Połączenie cegły z drewnem – gdzie się sprawdzi?

Zarówno cegła, jak i drewno są materiałami, na których w dużym stopniu oparta jest historia architektury w Polsce. Drewno wykorzystywano jako najstarszą formę architektoniczną, która była stosowana jeszcze przed oficjalnym powstaniem Państwa Polskiego. Z kolei jeśli chodzi o budownictwo ceglane, to właśnie na nim opiera się znaczna większość polski gotyk. W tym artykule porozmawiamy więc o budowie domu z cegły i drewna oraz możliwych aranżacjach tych dwóch ponadczasowych surowców.

Połączenie cegły z drewnem — rozwiązanie idealne

Zaprojektowanie nowoczesnego budynku przy pomocy cegły lub drewna będzie nawiązywało architektonicznej tradycji. Ponadto, gdy połączymy te materiały, otrzymamy wyjątkowo ciekawy rezultat. Dom będzie nieszablonowy i dobrze wpisze się w naturalne środowisko ponadczasowej architektury.
Dom z cegły i drewna jest połączeniem, dobrze wpisującym się w niemal każdy krajobraz. Drewno na elewacji dodaje ciepła, przytulności, a także nawiązuje do otaczającej przyrody oraz drzew. Ponadto każdemu przyjemnie kojarzy się z dawnymi, swojskimi staropolskimi chatami.

Z kolei cegła ze sprawą swojej surowości i prostoty, dodaje budynkom nieco masywności i powagi. Ponadto jest bezpośrednim nawiązaniem do architektonicznej klasyki z okresu nie tylko polskiego gotyku, ale także neogotyku. Połączenie cegły z drewnem kontrastuje ze sobą. Drewno jest materiałem kojarzącym się z ciepłem, a z kolei cegła z chłodem. Elewacja zbudowana z tych materiałów jest ponadczasowa i nigdy się nie nudzi – zawsze będzie zaskakiwać niebanalnym połączeniem materiałów. Jest to niemożliwe do osiągnięcia innymi materiałami. Domy z czerwonej cegły bez żadnych dodatków sprawiają wrażenie ciężkich i masywnych. Natomiast z samego drewna zbyt mocno nawiązują do tradycji, bez nowoczesnej stylistyki. Właśnie dlatego połączenie cegły z drewnem naszym zdaniem jest niezwykle trafnym rozwiązaniem.

Polecamy również:  Jak zamontować telewizor na ścianie z cegły

Ściana z cegieł i drewna w stylu muru pruskiego

Warto wspomnieć, że połączenie cegły i drewna na elewacji to przede wszystkim duże podłoże historyczne. Wykorzystywano te materiały do stworzenia techniki budowlanej — muru pruskiego. Drewnianą konstrukcję ryglową, czyli szkieletową wypełniano murem ceglanym, widocznym na elewacji. Tym samym pełniła ona rolę dekoracyjną. Co ciekawe, mur pruski w Polsce znany jest od czasów średniowiecza. Rozprzestrzeniono go w XIX wieku na terenach, które wówczas należały do Prus, głównie ze względu na powszechną dostępność gliny, który stosowano jako materiał budowlany.

Polecamy również:  Jak zrobić ceglane sklepienie łukowe

Mur pruski najbardziej powszechnie stosowano w Europie Północnej. Zwłaszcza w przypadku budynków o charakterze mieszkalnym, czy też gospodarczym. W Polsce budynki z wykorzystaniem muru pruskiego możemy obejrzeć na Śląsku, w zachodniej. a także północno-wschodniej części kraju. Nie brakuje ich również na Kaszubach i w województwie warmińsko-mazurskim. Także na tych terenach powszechnie stosuje się połączenia cegły i drewna także w nowoczesnej architekturze może. Tym samym, świetnie się prezentuje i odzwierciedla szeroką tradycję regionalną.

Ściana z cegieł, a ciężkość konstrukcji

W przypadku bardziej nowoczesnego wydania, połączenie cegły i drewna szczególnie dobrze ze sobą współgrają, oczywiście przy stosowaniu się do kilku zasad. Cegła to materiał optycznie cięższym od drewna. Korzystną opcją będzie użycie cegły do wykonywania ścian parteru, natomiast drewna jako okładziny ścian na wyższych kondygnacjach.

Cegła zastosowana na parterze będzie wyglądać naturalnie i doda budynkowi masywności, a jeśli wyżej położymy drewno, budynek optycznie się odciąży. Gdybyśmy zastosowali materiały odwrotnie, całe zestawienie nie będzie wyglądać naturalnie i korzystnie. Cegła zdominuje lekkie drewno i całość będzie wyglądać karykaturalnie. A ta nienaturalność będzie widoczna na pierwszy rzut oka.

Polecamy również:  Jak wykorzystać stare cegły w ogrodzie

Domy z czerwonej cegły z drewnianymi detalami

Jeśli budynek w całości został pokryty cegłą w formie materiału wykończeniowego, wówczas drewno będzie bardzo dobrym towarzyszem. Możemy wykorzystać je jako detale albo jednolity materiał, który przylega do odrębnej bryły – przykładowo garażu. Połączenie drewna i cegły będzie świetnie ze sobą współgrać również, gdy użyjemy tych materiałów jako detale kontrastujące z pomalowaną na biało elewacji lub inną, delikatną kolorystyką. Drewno powszechnie wykorzystuje się też jako materiał stolarki, wykończenia dachu, pergoli, czy też tarasu.  W zupełności wystarczy dodanie tylko cegły na wierzch naszej elewacji, by w rezultacie otrzymać ciepłe połączenie.

Artykuł powstał na podstawie treści ze strony: https://ebudownictwo24.pl/

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz