Jaki cement wybrać do budowy grilla

Jaki cement wybrać do budowy grilla

Budując własnego grilla, można się zastanawiać, jakiego rodzaju cementu użyć. Można użyć zwykłego cementu i wapna, a także impregnowanej ciśnieniowo sosny. Można również użyć piasku i kamieni rzecznych. Jeśli nie jesteś pewien, jak korzystać z tych materiałów, skonsultować się z instrukcjami producenta. Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących tego, jakiego cementu należy użyć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj cementu będzie najlepszy dla Twojego grilla.

Wspólny cement i wapno

Istnieją dwa główne rodzaje cementu i wapna stosowane w procesie budowy grilla: piasek rzeczny i kamień kruszony. Piasek rzeczny jest bardziej miękki i można go rozpoznać po kamieniołomach. Kruszony kamień jest podobny do piasku rzecznego, ale nie jest ostry ani ścierny. Oba materiały są uważane za materiały budowlane, ale działają bardzo różnie. W budownictwie grillowym najlepszym wyborem jest ten, który ma odpowiednie właściwości.

Podczas gdy oba rodzaje cementu i wapna są powszechnie stosowane w budowie grilla, różnica między tymi dwoma materiałami polega na ich właściwościach. Cement jest bardzo gęsty, a wapno jest lepkie i wchłania wodę. Dlatego zaprawy cementowo-wapienne przepuszczają parę wodną, pozwalając jednocześnie na wczesne utwardzenie. Choć mają podobne właściwości, oba rodzaje cementu i wapna mogą być zbyt mocne dla zamierzonego zastosowania. Jeśli zależy nam na szybciej utwardzającym się grillu, powinniśmy użyć cementu.

Polecamy również:  Jaka jest różnica między cementem fosforanowym a zwykłym?

Wapno hydrauliczne, z drugiej strony, jest bardziej miękkie niż cement i zawiera więcej krzemionki. Wapno hydrauliczne składa się w 25 procentach z wapna. Szybko zastyga pod wodą. Jest przydatne w miejscach wilgotnych i pod wodą. Z kolei wapno półhydrauliczne zawiera około 15 procent wapna i osadza się w ciągu tygodnia. Głównymi zaletami tego typu cementu jest jego doskonała wytrzymałość mechaniczna i trwałość.

Piasek rzeczny i kamienie rzeczne

Do budowy grilla idealnie nadają się zarówno piasek rzeczny, jak i kamienie. Mają one jednak wysoką cenę i nie są dostępne we wszystkich regionach. Bardziej przyjazną dla środowiska alternatywą jest piasek przemysłowy, który zazwyczaj uzyskuje się poprzez kruszenie granitu. Kamienie z kamieniołomów są kilkakrotnie oczyszczane i kruszone, zanim zostaną rozdrobnione na drobne cząstki. Po skruszeniu, powstały materiał jest wykorzystywany do budowy kratek.

Przed rozpoczęciem budowy należy wymieszać piasek z zaprawą. Potrzebne będzie około półtora do dwóch worków zaprawy. Mieszaj tę mieszankę w małych ilościach, aby zapewnić wystarczającą ilość czasu na wyschnięcie przed użyciem materiału. Po wymieszaniu, wypełnij wszelkie pęknięcia używając małej kielni ogrodowej lub łopaty. Upewnij się, że kamienie rzeczne są równe, zanim zaczniesz. Jeśli chcesz uzyskać bardziej dekoracyjny grill, wmieszaj warstwę zaprawy między każdą cegłę, aby stworzyć stylową, wysokiej jakości powierzchnię.

Polecamy również:  Reakcja chemiczna między cementem a wodą

Inną alternatywą dla naturalnego piasku jest użycie piasku rzecznego. Ten rodzaj piasku jest niezwykle trwały i może być stosowany w projektach murarskich i krajobrazowych. Zawartość krzemionki i wilgoci w piasku rzecznym sprawia, że jest on preferowanym wyborem dla konstrukcji betonowych i RCC. Nie wymaga on również dużej ilości wody. Jeśli szukasz wyjątkowego, rustykalnego grilla, który jest przyjazny dla środowiska i estetyczny, rozważ użycie piasku rzecznego i kamieni rzecznych do jego budowy.

Sosna poddana obróbce ciśnieniowej

Do budowy grilla BBQ należy wybrać drewno sosnowe poddane obróbce ciśnieniowej, które jest nie tylko odporne na działanie wysokich temperatur, ale również posiada atrakcyjne walory estetyczne. Inne materiały nadające się do budowy grilla to cegła, kamień, stiuk i beton. ‘Hardie’, szkło klasy morskiej i PVC to również dobre wybory. Jeśli budżet nie pozwala na zakup nowych materiałów, można zdecydować się na kołki sosnowe poddane obróbce ciśnieniowej.

Polecamy również:  Jaki cement wybrać do wykonania fundamentu domu

Tarcica impregnowana ciśnieniowo jest dostarczana z różnymi poziomami środka konserwującego. Im wyższy numer, tym większa ochrona przed atakiem owadów i grzybów. Przed zakupem desek należy zwrócić uwagę na stężenie środka konserwującego. Pamiętaj, aby zawsze kupować tarcicę impregnowaną ciśnieniowo, jeśli planujesz używać jej w miejscach podatnych na gnicie. Wybieraj tarcicę impregnowaną ciśnieniowo na tarasy, słupki stykające się z ziemią oraz stałe fundamenty drewniane.

Wybierając drewno impregnowane ciśnieniowo, należy wziąć pod uwagę koszt i trwałość gotowego produktu. Drewno impregnowane ciśnieniowo jest tańsze niż większość innych rodzajów drewna, co czyni je świetnym wyborem dla mniejszych budżetów. Jest łatwy w pracy i może być barwiony lub malowany, aby dopasować istniejące cechy domu. Gotowy produkt powinien być malowany po całkowitym wyschnięciu. Jeśli obawiasz się o koszt drewna impregnowanego ciśnieniowo, jest to dobra opcja dla Ciebie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz