Jaki cement jest dobry na podłoże pod kostkę brukową?

Jaki cement jest dobry na podłoże pod kostkę brukową?

Wybierając kostkę brukową, będziesz musiał zdecydować się na materiał bazowy. Kruszony kamień, piasek lub RCA to świetny wybór. Jeśli chcesz uzyskać bardziej trwałą podstawę, możesz użyć mieszanki cementowej o wysokiej gęstości. Można również użyć RCA do miejsc o dużym natężeniu ruchu. Ważne jest, aby wybrać podłoże, które będzie pasowało do wyglądu wybranych przez Ciebie kostek brukowych.

Kruszony kamień

Kruszony kamień jest częstym wyborem na podłoże pod kostkę brukową, ponieważ tworzy solidną podstawę, która umożliwia odpływ wody. Jest również łatwy w obróbce i występuje w kilku odmianach. Kruszony kamień o głębokości 3/4 cala jest najlepszym wyborem na podstawy kostki brukowej, ponieważ ten typ jest mieszanką skruszonego pyłu kamiennego. Jego użycie zwiększa wytrzymałość i spójność materiału bazowego, co w dłuższej perspektywie ogranicza osiadanie.

RCA używany do zastosowań mieszkaniowych nie jest standardem branżowym, ale wykonawcy mogą zapłacić nieco więcej za wyższą jakość. Kruszony beton ma porowatą bazę i petryfikuje, podczas gdy zatwierdzony przez państwo RCA jest stały i nie pozwala na przenikanie wody. Ponadto RCA jest droższy niż kruszony kamień, więc wykonawca powinien wziąć to pod uwagę przy wyborze podłoża pod kostkę brukową.

Wybierając cement na podłoże pod kostkę brukową, należy pamiętać o klimacie. Temperatura podłoża wpłynie na utwardzanie cementu, przez co ostateczny kolor kostki brukowej będzie się różnił. Podobnie kolor kostek brukowych wykonanych rano będzie wyglądał inaczej niż tych ułożonych po południu. To samo dotyczy kamieni o różnych rozmiarach. Co więcej, wielkość partii kostki brukowej będzie się różnić.

Piasek

Piasek polimerowy to produkt wytwarzany przez człowieka, który powstaje z drobnego piasku zawierającego substancje wiążące. Jest on powszechnie stosowany do wypełniania spoin między kostkami brukowymi. Piasek ten dobrze sprawdza się jako podłoże pod kostkę brukową, ponieważ środki wiążące aktywują się pod wpływem wody. Pomoże on również kamieniom przylegać do siebie i zapewni trwałe połączenia. Piasek najlepiej nadaje się na podłoże pod kostkę brukową, zwłaszcza jeśli ma być ona wykorzystana w patio.

Polecamy również:  Jak zmyć cement ze szkła

Mimo łatwości montażu piasek polimerowy może nie być najlepszym wyborem na podłoże pod kostkę brukową. Plami on powierzchnie płyt chodnikowych i może przenosić toksyny na trawnik. Jest to nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale również powoduje marnowanie środków finansowych. Jest to również zbyt łatwe do czyszczenia. Przed zakupem piasku polimerowego na patio należy wziąć pod uwagę proces instalacji.

Różne piaski są używane jako podłoże dla kostki brukowej. Odmiana polimerowa jest dobra do zwalczania chwastów i mrówek, ale może rozwijać drobne pęknięcia i korzenie. Pył kamienny, znany również jako skratki, to kolejny dobry wybór na podłoże pod kostkę brukową. Pył kamienny jest łatwiejszy w instalacji i nie ma zamglenia akrylowego. Jeśli jednak obawiasz się mrówek i chwastów, użyj zamiast niego zwykłego piasku.

RCA

Jeśli chcesz użyć cementu RCA do podstawy kostki brukowej, musisz wiedzieć o procesie związanym z przygotowaniem powierzchni. Prawidłowe zastosowanie cementu RCA jest kluczowe w zapobieganiu wykwitom, czyli białawym osadom na powierzchni betonu lub wyrobów glinianych. Proces ten polega na przemieszczaniu się rozpuszczalnych soli w glebie, które następnie odparowują i pozostawiają po sobie biały proszek. Proces rozpoczął się w latach 70. XIX wieku i nie ma związku z integralnością strukturalną. Może wystąpić w podłożu kamiennym, piasku, podbudowie żwirowej, cemencie i glebie rodzimej.

Cement RCA jest wykonany z kruszywa betonowego pochodzącego z recyklingu. Materiał pochodzący z recyklingu jest kruszony do różnych rozmiarów, które najlepiej nadają się do konkretnych zastosowań. Kruszywo RCA jest wystarczająco duże, aby działać jako niedroga podbudowa dla dróg i jest znane jako materiał “rip-rap”. To suche kruszywo jest następnie odtwarzane w celu wytworzenia nowego betonu. Proces ten ma wiele zalet. W przeciwieństwie do tradycyjnego betonu, RCA zawiera dużą ilość nieuwodnionego cementu portlandzkiego.

Polecamy również:  Czy można mieszać cement z glebą?

Podczas mieszania betonu RCA z kruszywem pierwotnym proporcje cementu RCA są inne. Powinien on wynosić co najmniej 0,45 – stosunek wody do materiału cementowego powinien być mniejszy niż 0,65. Konieczne będzie również zastosowanie domieszki zmniejszającej ilość wody. Jednak w niektórych przypadkach może być konieczne dodanie dodatkowego materiału cementowego, aby osiągnąć pożądaną wytrzymałość. Na przykład, jeśli cement RCA zawiera grube kruszywa, potrzebne będzie dodatkowe pięć procent wody.

Warstwa piasku

Kostkę brukową instaluje się na podsypce z piasku. Zaleca się położenie pod kostką brukową warstwy piasku o grubości od jednego do półtora cala. Piasek zapewni prawidłowe ułożenie kostki brukowej i zapobiegnie jej przesuwaniu się lub zapadaniu. Piasek powinien być zagęszczony i skonsolidowany, aby uniknąć luźnego piasku lub żwiru.

Należy unikać stosowania innych piasków, ponieważ nie są one tak drobne i nie spełnią swojej roli jak piasek polimerowy. Inne piaski mogą wyglądać dobrze, ale nie przyczynią się do stabilności systemu blokad i będą się wymywać. Wybierz piasek polimerowy lub piasek murarski, ponieważ mają one drobniejsze cząstki i lepiej nadają się na warstwę podstawową kostki brukowej.

Po zagęszczeniu warstwy bazowej z piasku układa się na niej kostkę brukową. Ważne jest, aby kostkę brukową pewnie osadzić w piasku, aby uniknąć wilgoci i przesunięć. Następnie na piasku należy ułożyć warstwę ubitego żwiru. Użycie zagęszczarki pomaga w równomiernym ułożeniu betonowego piasku. Następnie można przystąpić do układania kostki brukowej.

Efflorescence

Efflorescence to problem, który pojawia się, gdy beton użyty do podbudowy kostki brukowej zawiera zbyt dużo wapna. Wapno, znane również jako tlenek wapnia, służy do nadawania kostce brukowej wytrzymałości. Wysokiej jakości materiały brukowe zawierają więcej cementu niż ich tańsze odpowiedniki, a to zwiększa ryzyko wystąpienia wykwitów. Aby zmniejszyć ryzyko powstawania wykwitów, niektórzy producenci zaczęli zastępować cement substancją zwaną sproszkowanym popiołem lotnym (PFA), który wiąże jak cement, ale zawiera niewiele lub wcale nie zawiera wapna.

Polecamy również:  Jaka jest różnica między betonem a cementem?

Wykwity na nawierzchniach brukowych to częsty problem. Choć nie jest szkodliwy, może powodować problemy z wilgocią, które mogą powodować uszkodzenia strukturalne materiałów budowlanych. Czyszczenie wykwitów jest zazwyczaj prostym zadaniem, wymagającym jedynie użycia tłuszczu, czystej wody i sztywnej szczotki. Jeśli jednak zauważysz, że wykwity już się osadziły, najlepiej poczekać, aż całkowicie znikną. Można też spróbować nałożyć warstwę uszczelniacza, który zapobiegnie powstawaniu kolejnych wykwitów.

Wykwity mogą pojawić się na prawie każdym rodzaju kostki brukowej. Problem ten często pojawia się po utwardzeniu betonu. Może być również spowodowany układaniem kostki brukowej na mokrym piasku lub nadmiernym rozpyleniem wody ze zraszaczy trawników. Wykwity pojawiają się bardziej widoczne na kostkach brukowych o ciemniejszych kolorach niż na tych o jaśniejszych. Jednak mimo tych zagrożeń, wykwity są zjawiskiem normalnym i całkowicie prawidłowym. Jeśli w Państwa przypadku instalacja brukowa została dotknięta wykwitami, dobra wiadomość jest taka, że problem ten można stosunkowo łatwo rozwiązać.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz