Jak fugować cegłę klinkierową

Jak fugować cegłę klinkierową

Jeśli rozważasz montaż cegły klinkierowej w swoim domu, prawdopodobnie będziesz chciał się dowiedzieć, jak prawidłowo ją spoinować. W tym artykule dowiesz się o zaprawie cementowej, epoksydowej, mokrej i polskiej. Dowiesz się również, jak nakładać fugę na same cegły klinkierowe. Po zapoznaniu się z prawidłowym spoinowaniem cegły klinkierowej będziesz mógł zastosować ten proces do innych cegieł, np. do płytek.

Fuga epoksydowa

W przeciwieństwie do cementu, fugi epoksydowe lepiej pochłaniają wilgoć i przenoszą ją na beton. Fugi epoksydowe są też bardziej trwałe, nawet przy zwiększonych obciążeniach. Mają też wysoki współczynnik izolacji termicznej. Główne składniki fug epoksydowych to cement, piasek kwarcowy i gips. Podczas mieszania składników należy pamiętać o przestrzeganiu zaleceń producenta. Mieszankę należy mieszać w plastikowych pojemnikach.

Przed nałożeniem fugi epoksydowej powierzchnie muszą być strukturalnie zdrowe i czyste. Beton, który ma braki w zakresie właściwości chemicznych lub fizycznych, powinien być poprowadzony do solidnego materiału lub usunięty. Podobnie powierzchnie stalowe muszą być uszczelnione przed wilgocią. Płyta podstawowa powinna być wykonana z formami ułatwiającymi szybkie umieszczenie zaprawy epoksydowej. Forma musi być na tyle szczelna, aby zapobiec przesuwaniu się fugi podczas montażu. Jeśli jednak nie jest to możliwe, należy zastosować element podpierający.

Polecamy również:  Jak długo zachowuje się cegła ogniotrwała?

Fuga cementowa

Wypełniając przestrzenie między płytkami i cegłami fugą cementową, należy używać odpowiednich narzędzi i konsystencji materiału. Konsystencja zaprawy cementowej ma kluczowe znaczenie, ponieważ wypełnia ona szczeliny i tworzy ostateczny efekt wizualny elewacji. Nieprawidłowo spoinowane cegły klinkierowe mogą stworzyć odwrotny efekt. Istnieje kilka sposobów spoinowania cegieł klinkierowych, a konsystencja zaprawy cementowej będzie różna dla poszczególnych cegieł.

Zazwyczaj trzeba rozcieńczyć cementową zaprawę do spoinowania. Zwykle użyjesz do tego kielni z drewnianą rączką i polerowanymi bokami. Po nałożeniu fugi cementowej należy ostrożnie usunąć jej nadmiar za pomocą zakrzywionej kielni z końcówką o twardym włosiu. Następnie należy pozwolić nadmiarowi wyschnąć i zeszlifować go twardą szczotką.

Fugowanie na mokro

Fugowanie na mokro to alternatywna technika dla cegły klinkierowej. Wykonuje się ją poprzez rozprowadzenie plastycznej zaprawy na powierzchni cegieł i płytek klinkierowych. Dzięki tej metodzie uzyskuje się szczelną, gładką spoinę. Można ją jednak stosować tylko na cegłach i płytkach glazurowanych. Metoda ta wymaga również częstego czyszczenia w celu usunięcia mleczka cementowego. Wreszcie nie można jej stosować na podłożach chłonnych. Oto kilka ważnych wskazówek, jak stosować fugę na mokro na cegłach klinkierowych.

Polecamy również:  Jak wyczyścić ścianę z cegły gipsowej

Przed fugowaniem należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu lica cegły. Pozostałości fugi w licu mogą bowiem powodować niskie spoiny. Ważne jest również oczyszczenie powierzchni cegły, aby uniknąć gromadzenia się brudu. Alternatywnie, można użyć płynnego produktu admix. Należy pamiętać, aby wybrać odpowiedni produkt do fugowania. Niektórzy producenci oferują kompletne systemy fugowania. O zalecenia i wskazówki dotyczące fugowania cegieł klinkierowych można też zapytać producenta cienkich cegieł.

Fugowanie polskie

Chcąc wykonać fugowanie polskie na cegle klinkierowej, należy zachować pewne środki ostrożności. Po pierwsze należy upewnić się, że cegła klinkierowa ma pod sobą twarde podłoże. Należy również zmierzyć wysokość, nachylenie i wiązanie cegły klinkierowej. Następnie należy użyć wibratora, aby zagęścić mieszankę w warstwy. Na koniec trzeba przygotować teren do układania nawierzchni.

Polecamy również:  Jak pomalować białą cegłę gipsową

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kolorowej zaprawy do pokrycia spoin wykonanych z cegieł klinkierowych. Ten rodzaj zaprawy nadaje się do murów licowych, ścian konstrukcyjnych, kominów, ogrodzeń, fundamentów i studni. Ten rodzaj zaprawy jest odporny na pleśń i nadaje się do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, ponieważ jest łatwa do utrzymania w czystości. Kolorową zaprawę do cegieł klinkierowych możesz wykorzystać także w ogrodzie i krajobrazie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz