Jak długo trzymać beton w deskowaniu

Jak długo trzymać beton w deskowaniu

Jeśli sam wylałeś beton, być może zastanawiasz się, jak długo pozostawić go w szalunku. Możesz zastanawiać się, jak długo potrwa utwardzenie betonu i kiedy firma usunie szalunek. W tym artykule, omówimy Mokrość i Wytrzymałość betonu, a także Czas schnięcia i Wytrzymałość betonu. Kiedy już będziesz wiedział, jak długo pozostawić formy w, będziesz gotowy do ich usunięcia!

Zdejmowanie form betonowych

Kiedy należy zdjąć formy betonowe? Zdejmowanie form betonowych po 24 do 48 godzinnym okresie utwardzania jest całkowicie bezpieczne dla większości projektów. W przypadku dużych wylewek okres ten może być dłuższy niż tydzień. Jeśli jednak usuwasz formy dla nowej konstrukcji, ważne jest, aby nie spieszyć się z tym procesem. Beton zacznie twardnieć zbyt szybko, powodując, że będzie trudny do wygładzenia. Jeśli czekasz zbyt długo, beton może nie być wystarczająco mocny, aby utrzymać się podczas wylewania.

Istnieje kilka metod zdejmowania form betonowych. Można je usunąć przy pomocy ściągacza do pali lub łomu. Dobrym pomysłem jest usunięcie palików z form, ponieważ zazwyczaj można je uratować. Usuń wszelkie szelki, jeśli nadal są przymocowane do form. Pozostawienie ich może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Po zakończeniu usuwania palików, podnieść formy z betonu. Jeśli beton jest częściowo twardy, trzeba będzie przerwać proces budowy i ponownie zabezpieczyć formy.

Kiedy jest właściwy czas na usunięcie form betonowych? W zależności od rodzaju betonu i formy, można przyspieszyć ten proces. Należy jednak pamiętać, że proces usuwania form zależy od warunków panujących w miejscu pracy. Różne rodzaje cementu, klimat i domieszki będą wymagały różnych ilości czasu. Trzeba będzie również wziąć pod uwagę wielkość konstrukcji i szalunków. Jeśli nie masz czasu na odczekanie pełnych dwóch do czterech tygodni, możesz ryzykować zawalenie się konstrukcji lub zawalenie.

Usuwając beton, pamiętaj, aby używać odpowiednich narzędzi. Odpowiednie grabie do betonu ułatwią usunięcie form, ale rodzaj wybranej formy określi najlepszą metodę. Użycie grabi do betonu lub pacy pozwoli Ci wygładzić beton. Korzystanie z betonu grabie jest również pomocne, ponieważ zmniejsza ilość kieszeni powietrza. Grabie do betonu wyrównają beton, a deska jastrychowa wyrówna go.

Czas schnięcia

Jednym z najważniejszych czynników określających czas schnięcia betonu w szalunku jest jego wilgotność względna, czyli stosunek w/c. Niższy stosunek w/c prowadzi do powstania drobniejszych porów, co powoduje zmniejszenie prędkości transportu wilgoci. Ponadto niższa zawartość wody zmniejsza ilość wody, która musi odparować, a zatem powinna skrócić czas schnięcia. Szwedzkie Stowarzyszenie Betonu zebrało wyniki własnych badań w celu określenia optymalnych warunków procesu suszenia.

Polecamy również:  Jak zrobić beton bez betoniarki

Zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej przed wylaniem betonu jest również ważne. Beton, który ma zbyt dużo wody, będzie dłużej schnął i będzie wymagał dłuższego czasu schnięcia. Jeśli jednak beton jest zbyt mokry przed wylaniem, możliwe jest skorygowanie tego problemu poprzez dodanie do betonu większej ilości suchej mieszanki. Ponadto zbyt duża wilgotność może wpłynąć na gotową powierzchnię betonu, wymagając wyrwania wierzchniej warstwy.

Oprócz osiągnięcia ostatecznej wytrzymałości, beton będzie również w stanie wytrzymać ruch pieszy w ciągu 24 do 48 godzin. Tydzień po wylaniu, jest uważany za częściowo utwardzony. W tym momencie większość samochodów i ciężkiego sprzętu może po nim jeździć. Po siedmiu dniach, beton osiąga pełną wytrzymałość i jest gotowy do użycia. Jeśli jednak chcemy wykorzystać beton od razu, trzeba go będzie pozostawić na kilka tygodni.

Pierwszą zasadą przy rozpatrywaniu czasu schnięcia betonu w szalunku jest to, że przed wlaniem do niego betonu jego powierzchnia powinna być chłodna i mieć temperaturę pokojową. Jest to najczęstszy błąd popełniany przez osoby niezorientowane w tym procesie. Jeśli nie jesteś pewien, czy ta zasada ma zastosowanie w Twojej sytuacji, spróbuj skonsultować się z profesjonalistą. Na czas potrzebny do wyschnięcia betonu może znacząco wpłynąć głębokość deskowania.

Mokrość betonu

Mokrość betonu w szalunkach różni się w zależności od rodzaju konstrukcji. Deskowanie może mieć wiele twarzy, w tym wiele rodzajów betonu, i może różnić się stopniem ich wilgotności. Różna ilość wody i cementu może prowadzić do różnego rodzaju problemów z betonem. Jednym z takich problemów jest porywanie powietrza. W tym przypadku, beton zawiera małe kieszenie powietrza, które zmniejszają pękanie i krwawienie. Innym problemem jest segregacja betonu, która może prowadzić do pęknięć.

Kielnia to płaskie, stalowe narzędzie ręczne o szerokim ostrzu, służące do zagęszczania warstwy pasty na powierzchni. Kielnie są dostępne w różnych rozmiarach, w tym małej wersji dla wąskich granic lub ograniczonych obszarów, a większy jeden dla akcentów flashing suchego utwardzacza kolorów shake. Po zatarciu na podkładzie umieszcza się barierę paroszczelną, aby zapobiec wydostawaniu się pary wodnej.

Polecamy również:  Jak transportować beton

Osoba wykwalifikowana powinna dokonać kontroli wzniesionych szalunków przed ich użyciem do zalewania betonu. Po dokonaniu kontroli osoba wykwalifikowana powinna podpisać szalunek jako zdatny do użytku. Osoba ta powinna upewnić się, że szalunek jest wystarczająco mocny, aby wytrzymać obciążenie mokrym betonem. Deskowanie powinno również zawierać strefę graniczną, aby uniemożliwić pracownikom wejście do obszaru pod nim. Strefa ta musi pozostać do czasu osiągnięcia przez beton określonej wytrzymałości.

Po wylaniu betonu szalunki należy pozostawić na miejscu przez co najmniej dwa dni, aby umożliwić utwardzenie się betonu. Jednakże, jeśli zastosuje się zbyt duży nacisk, beton będzie się uginał i stanie się nadmiernie obrobiony. Odpowiednie pokrycie wilgoci powinny być stosowane nad betonem, aby zapobiec pękaniu i przepracowaniu. Ponadto, nadmierna obróbka betonu może spowodować zatrzymanie dodatkowej wody, co może spowodować problemy z osadzaniem się kamienia.

Wytrzymałość betonu

Wytrzymałość betonu w szalunkach jest ważnym zagadnieniem podczas budowy. Deskowanie jest ważne dla izolacji betonu od jego otoczenia. Beton szybciej uzyskuje wytrzymałość w przekrojach większych niż rozmiar deskowania. Ponadto, przyspieszone utwardzanie poprawia przyrost wytrzymałości. Poniższe wartości wytrzymałości powinny być brane pod uwagę przy usuwaniu deskowań. Mogą one również służyć jako wskazówki przy określaniu wytrzymałości betonu. Przy obliczaniu wytrzymałości betonu w szalunkach należy uwzględnić te warunki:

Wytrzymałość betonu w szalunkach może być badana poprzez wywieranie nacisku na szalunek. American Concrete Institute (ACI) posiada standardowy test dla 28 dni. American Concrete Institute publikuje również normy dotyczące wytrzymałości betonu na rozciąganie. Wytrzymałość betonu na rozciąganie to zdolność betonu do wytrzymania naprężeń. Wytrzymałość betonu na rozciąganie wpływa na wielkość i lokalizację pęknięć w konstrukcjach betonowych. Tradycyjny beton ma niższą wytrzymałość na rozciąganie niż na ściskanie. Dlatego w konstrukcjach, w których występują naprężenia rozciągające, wymagane jest stosowanie betonu zbrojonego.

Wytrzymałość betonu w szalunkach zależy od rodzaju użytego kruszywa. W szczególności w budynkach wysokich wytrzymałość słupów pierwszego piętra jest znacznie wyższa niż wytrzymałość ścian nienośnych. Beton musi spełniać te normy, inaczej zawiedzie kolosalnie. Specyfikacja wytrzymałości jest również niezbędna do oszacowania mieszanki betonowej. W zależności od wytrzymałości, proporcje muszą być odpowiednio obliczone. Jeśli wytrzymałość jest zbyt niska, beton może być trudny w obróbce i kruchy.

Wytrzymałość betonu na rozciąganie jest trudna do bezpośredniego zbadania, dlatego najbardziej wiarygodnymi metodami są próby rozciągania przy rozłupywaniu i próby zginania. Próba rozciągania przy rozłupywaniu jest wykonywana na cylindrach betonowych i powinna być przeprowadzona zgodnie z normą ASTM C496. Wytrzymałość na zginanie jest miarą zdolności niezbrojonej płyty betonowej do wytrzymania zginania. Wytrzymałość na zginanie wynosi zazwyczaj od 10% do 15% wytrzymałości na ściskanie.

Polecamy również:  Zalety wiercenia w betonie techniką diamentową

Koszt

Używanie form jest częścią ogólnego kosztu projektu betonowego. Deskowanie jest istotną częścią projektu, a jego koszt może wynosić od trzydziestu do czterdziestu procent całości. Chociaż same szalunki nie mają znaczenia konstrukcyjnego, to jednak znacznie zwiększają całkowity koszt. W związku z tym koszty powinny być ograniczone do minimum, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników. W niniejszym artykule przedstawione zostaną wskazówki dotyczące obniżania kosztów i prawidłowego projektowania deskowań.

Najważniejszym czynnikiem decydującym o koszcie deskowania jest jego jakość. Jeśli nie wybierzesz odpowiedniego deskowania, gotowa powierzchnia betonu może być nieregularna i pełna wad. Usuwanie wad będzie Cię kosztować więcej pieniędzy niż koszt samych form. Dlatego ważne jest, aby wybrać wysokiej jakości szalunki i zbudować je zgodnie z określonymi specyfikacjami. Należy również wziąć pod uwagę materiały i proces użyty do budowy szalunku.

Nowo zmieszany beton to najdokładniejszy rodzaj betonu. Jest łatwy do formowania i mocny. Podobnie, jest tańszy niż beton staromodny. Wymaga jednak większej dokładności i wykwalifikowanej pracy. Stąd konieczne jest wcześniejsze obliczenie całkowitego kosztu prac betonowych. Jak więc można określić dokładny koszt? Określając koszt betonu w szalunku, można lepiej oszacować całkowite koszty inwestycji budowlanej.

Oprócz materiału użytego do wykonania betonu, może być konieczne użycie innych materiałów. Może być wymagana paroizolacja, warstwa styropianu, siatka druciana. Może się okazać, że mieszanka betonowa będzie musiała zawierać więcej cementu niż zwykle. Jeśli mieszanka jest grubsza, być może trzeba będzie zapłacić więcej. Po ustaleniu właściwych kosztów betonu, ważne jest, aby znaleźć najlepszą opcję.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz