Przewodnik po betonie płukanym

Przewodnik po betonie płukanym

Jeśli chcesz, aby Twój projekt betonowy trwał przez długi czas, ważne jest, aby zrozumieć, czym jest beton płukany. W tym artykule przyjrzymy się procesowi tworzenia tego betonu, jakie materiały wykorzystuje i jak może być trwały. Jest to szybki przewodnik po tym nowym rodzaju betonu. Warto przeczytać, jeśli jesteś ciekawy tego procesu.

Beton płukany

W procesie wibracji betonu płukanego wykorzystuje się kombinację cementu, proszku kamiennego i kruszyw, aby uzyskać doskonale czystą powierzchnię. Beton na bazie wody jest następnie odprowadzany z formy, aby odsłonić powierzchnię. Po 24 godzinnym okresie utwardzania, beton płukany jest następnie czyszczony. Istnieje wiele zalet betonu płukanego w porównaniu z typami wibracyjnymi. Jego gęstość jest większa niż betonu wibrowanego, a materiał jest znacznie trwalszy.

O właściwościach betonu decyduje jakość użytej pasty. Stosunek wodno-cementowy jest kluczowym elementem wpływającym na jego wytrzymałość. Obniżając stosunek wodno-cementowy do odpowiedniej wartości, można uzyskać beton wysokiej jakości bez pogorszenia urabialności świeżego betonu. Dzięki wymieszaniu odpowiednich proporcji materiałów, beton łatwo się układa i pozwala mu wyschnąć. Stosunek wodno-cementowy musi być dokładnie kontrolowany, aby zapewnić prawidłowe utwardzenie betonu i jego wysoką jakość.

Proces

Czyszczenie powierzchni betonowych jest dobrym pomysłem dla jego długowieczności. W zależności od rodzaju, beton brudzi się w czasie. Regularne harmonogramy czyszczenia może pomóc utrzymać je w czystości. Niektóre środki chemiczne mogą być potrzebne do uporczywych plam. Jednak woda jest zazwyczaj wystarczy, aby usunąć zwykły brud i brud. Myjka ciśnieniowa spowoduje dużo chlapania i możesz skończyć z większym bałaganem niż na początku. Poniżej wymienione są kroki w procesie mycia betonu.

Polecamy również:  Jak barwiony jest beton

Mycie elektryczne jest jednym z najczęstszych sposobów mycia betonu. Często wynajmowane, mycie elektryczne usuwa brud i zanieczyszczenia bez uszkodzenia powierzchni betonowej. Proces zazwyczaj zaczyna się od rozpylenia detergentu lub alkalicznego odtłuszczacza na powierzchni betonowej. Ta mieszanka emulguje olej na powierzchni i pozwala na jego spłukanie przez gorącą wodę. Następnie można zastosować uszczelniacz, aby zapobiec plamom.

Materiały

Jakie materiały są używane do produkcji betonu płukanego? Kruszywo płukane to różne materiały, które są profesjonalnie czyszczone i służą temu samemu celowi co zwykłe kruszywo, ale są czystsze i spełniają surowsze specyfikacje. Głównym składnikiem betonu jest kruszywo, a zbyt duża ilość gliny może powodować pękanie lub wysychanie. Aby uniknąć tych problemów, należy kupić wysokiej jakości myte kruszywo betonowe. Oto kilka wskazówek, które zapewnią, że Twój projekt okaże się piękny.

Woda płucząca jest produktem ubocznym produkcji betonu. Woda płucząca jest często odprowadzana z zakładów betoniarskich, co ma negatywny wpływ na środowisko i lokalne gleby. Po zmieszaniu z produktem ubocznym w postaci zeolitu, woda z płukania betonu może znacznie zwiększyć jego wytrzymałość na ściskanie. Inną zaletą wody do mycia betonu jest to, że może ona również zmniejszyć absorpcję wody, co jest ściśle związane z trwałością betonu. Woda ta może być również poddana recyklingowi w celu wytworzenia betonu płukanego.

Polecamy również:  Jak przebiega obróbka betonu w betoniarce

Trwałość

Trwałość betonu płukanego w dużej mierze zależy od projektu mieszanki. Zaczyna się to od ilości wody określonej dla mieszanki betonowej. Powinna być ona stosunkowo niska (mniej niż 0,5%), jeśli beton jest narażony na intensywne użytkowanie. Jednak dodanie wody do mieszanki zwiększy jej przepuszczalność i osłabi wytrzymałość, a także zwiększa ryzyko powstawania zgorzeliny. Ponadto dodatkowa woda może wpłynąć na wytrzymałość betonu poprzez wprowadzenie pozaklasowego cementu i kruszywa.

Płukanie betonu jest powszechnie podejmowane ze względów zdrowotnych i bezpieczeństwa lub w celu kontroli biofoulingu z glonów. Więcej władz lokalnych wykonuje to zadanie w celu poprawy bezpieczeństwa publicznego. W niniejszych badaniach betonowy pancerz rewiru poddano myciu mechanicznemu przez trzy lata. Po tym czasie jego chropowatość powierzchni wzrosła dwukrotnie, zmniejszyła się również jego twardość, co wskazuje na degradację. Stwierdzono, że mycie mechaniczne ma niekorzystny wpływ na trwałość betonu.

Wpływ na środowisko

Woda jest zasobem deficytowym, a dostępność słodkiej wody na Ziemi maleje. Woda słodka stanowi jedynie 3% całkowitej objętości wody na Ziemi, a większość z niej jest uwięziona pod powierzchnią ziemi w lodowcach, które szybko topnieją. Rosnące zużycie wody w przemyśle, rolnictwie i miastach powoduje wyczerpanie zasobów wodnych i zanieczyszczenie dróg wodnych. Produkcja betonu, podobnie jak wiele innych gałęzi przemysłu, zużywa ogromne ilości wody. Należy podjąć wysiłki w celu zapewnienia, że producenci betonu wykorzystują wodę w sposób efektywny, zmniejszając jednocześnie wpływ tego procesu na środowisko.

Polecamy również:  Do czego służy beton B20?

W jednym z badań, przeprowadzonym przez Fraj i Idir, w którym porównano wpływ RAC na środowisko z wpływem NAC, stwierdzono, że ten pierwszy miał wyższe EI. Badacze wykorzystali jednak dane z firm w Paryżu i stwierdzili, że RAs miały wyższy wpływ na środowisko niż NAs, ze względu na odległość transportu i konieczność włączenia dodatkowego cementu w celu skompensowania utraty wytrzymałości RAs. W badaniu stwierdzono, że RAs mają większy wpływ na środowisko niż NAs ze względu na większe zużycie energii, które przekracza kategorię wpływu na globalne ocieplenie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz