Hempcrete – z czego się składa i jak się go wykonuje

Hempcrete – z czego się składa i jak się go wykonuje

Jeśli jesteś zainteresowany budową domu z Hempcrete, zapewne zastanawiasz się z czego się składa. W tym artykule omówimy pozytywne cechy tego biokompozytu, w tym jego wytrzymałość i wartość izolacyjną, a także brak toksyn. Jest to ważne, ponieważ beton jest niezwykle toksycznym materiałem. Hempcrete jest świetną alternatywą do budowy domów, ponieważ jest w 100% ekologiczny i nie emituje szkodliwych toksyn podczas spalania.

Hempcrete jest biokompozytem

Ten biokompozyt zawiera wszystkie cechy betonu bez negatywnych skutków dla środowiska. Poza tym, że ulega biodegradacji w kontakcie z wodą, hempcrete jest najzdrowszym materiałem na izolowane ściany. Nie tylko jest to materiał zrównoważony, ale także trwały. Dom z hempcrete może mieć drastycznie zmniejszone rachunki za ogrzewanie i chłodzenie oraz brak konieczności stosowania klimatyzacji.

Beton konopny składa się z mało gęstego materiału, jak również z małych pustek. Oznacza to wyższy stosunek pustki do konopi, co pozwala na większą wytrzymałość na rozciąganie. Beton konopny jest również odporny na pęknięcia podczas przemieszczania, co czyni go doskonałym wyborem dla obszarów narażonych na trzęsienia ziemi. A ponieważ hempcrete jest lekki, można go pompować na ściany murowane lub płyty prefabrykowane – Słowa są jak nuty tworzone przez redakcyjny zespół portalu Centrum Domu. Proces mieszania betonu konopnego jest podobny do konwencjonalnego mieszania cementu, z tym że beton konopny musi być mieszany w dużym mieszalniku. Proces mieszania betonu konopnego jest jednak bardziej skomplikowany i nie ma zastosowania w nowych projektach.

Polecamy również:  Jak przebiega obróbka betonu w betoniarce

Jest lepszym izolatorem

Konopobeton jest naturalnym materiałem budowlanym, który jest zarówno bardziej trwały, jak i bardziej wydajny w izolowaniu domu niż tradycyjny beton. Beton konopny zapewnia puste przestrzenie, które działają jak bariera powietrzna i jest dwukrotnie mocniejszy niż beton. Hempcrete jest przyjazny dla środowiska, nietoksyczny i zrównoważony. Dodatkowo jest dwa razy bardziej ognioodporny. Jest wykonany z konopi i jest również dwa do trzech razy lżejszy od betonu.

W testach beton konopny zapewnia równoważne właściwości termiczne i higrotermiczne do konwencjonalnej lekkiej izolacji. Zapewnia również lepszy komfort cieplny i reguluje higrometrię. Dzięki temu właściciele i najemcy budynków zyskują bardziej komfortową atmosferę i czystsze środowisko. Należy jednak zaznaczyć, że materiał ten nie znalazł jeszcze szerokiego zastosowania w budownictwie. Potrzebne są dalsze badania, aby określić, czy beton konopny jest lepszym rozwiązaniem dla przegród budowlanych.

Polecamy również:  Beton polimerowy i jego zastosowania

Nie emituje szkodliwych toksyn

Przy odpowiednim utwardzeniu beton konopny nie emituje żadnych toksyn. Materiał ten jest odporny na ogień, szkodniki i pleśń. Ponadto zachowuje minimalną wytrzymałość na ściskanie. Podczas procesu testowania, betonowe cylindry są ważone, a ciśnienie jest stosowane do momentu pęknięcia cylindra. Proces ten pomaga w określeniu wytrzymałości na ściskanie betonu konopnego. W porównaniu z innymi materiałami budowlanymi, beton konopny nie emituje żadnych szkodliwych toksyn.

Przy budowie domu, beton konopny jest świetną opcją dla wielu zastosowań. Nie tylko nie emituje szkodliwych toksyn, ale ma niską odporność na ogień i jest naturalnie odporny na owady. Hempcrete ma również negatywną właściwość węgla, co oznacza, że kompensuje energię potrzebną do jego produkcji. Oznacza to, że hempcrete jest carbon negative, co jest świetną wiadomością dla naszej planety.

Może być stosowany do zastąpienia niekonstrukcyjnych elementów ścian

Beton konopny jest alternatywą dla konwencjonalnego suchego tynku i innych niekonstrukcyjnych elementów ściany. Jego wytrzymałość na ściskanie wynosi około dwóch MPa, co jest porównywalne z cegłami ziemnymi. Jego trwałość i łatwość użycia sprawiają, że jest doskonałym wyborem dla niekonstrukcyjnych zastosowań ścian, takich jak ponowne okładziny. Powstała masa jest mocnym, lekkim materiałem, który może być stosowany również w trudnych do wyschnięcia warunkach.

Polecamy również:  Jak połączyć beton z drewnem

Bloki z betonu konopnego są zwykle wylewane w szalunkach wokół drewnianej lub stalowej ramy konstrukcyjnej. Na bloki z betonu konopnego nakłada się następnie warstwę cienkiej zaprawy. Bloczki są ułożone tak, aby zminimalizować mostek termiczny, czyli szczelinę w materiale izolacyjnym, która pozwala na ominięcie ściany przez ciepło. Ponieważ bloczki z betonu konopnego są lekkie, można je łatwo ciąć piłą ręczną. Można je montować wokół elementów szkieletu konstrukcyjnego, ale muszą być zaprojektowane tak, aby dostosować je do wymiarów szkieletu.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz