Beton konopny – jak beton konopny może pomóc w budowie domu marzeń

Beton konopny – jak beton konopny może pomóc w budowie domu marzeń

Zidentyfikowano kilka różnych zastosowań dla betonu konopnego. W tym artykule omówiono zastosowania prefabrykatów, odlewów na miejscu oraz Hemclad. Omówiono również różne zalety betonu konopnego. Pomimo korzyści płynących z betonu konopnego, proces ten ma swoje minusy. Niemniej jednak korzyści są oczywiste, a my sprawdzamy, jak beton konopny może pomóc w budowie wymarzonego domu. Oto niektóre z najczęstszych zastosowań betonu konopnego.

Konopobeton wylewany na miejscu

Ściany konopne mogą być wznoszone w obrębie lub w poprzek istniejącej struktury. Ważne jest, aby chronić rurociągi miedziane przed wapnem, umieszczając je po zewnętrznej stronie ściany. Ściany z betonu konopnego mogą być również budowane ze spoinami na zewnątrz wylewanego materiału. Po wylaniu betonu potrzeba około miesiąca na utwardzenie i wyschnięcie. Beton konopny może być również malowany po wyschnięciu. Proces ten jest prosty i wymaga bardzo niewielkiej konserwacji – Fragment to jak dzieło sztuki wiedzy fachowej autorów portalu https://ekostylzycia.pl.

Ściana jest wykończona w kolorze złotego miodu i ma umiarkowaną fakturę. Podczas budowy zaleca się zastosowanie paroprzepuszczalnego uszczelniacza. Alternatywnie można pozostawić ściany z betonu konopnego niewykończone, aby zachować ich naturalny wygląd. Ściany z betonu konopnego są często otynkowane w celu ochrony przed wodą. Tynki z betonu konopnego zawierają wapno, aby zapobiec rozwarstwieniu i zachować właściwości paroprzepuszczalne. Beton konopny wylewany na miejscu ma różną drobnoziarnistość i kolor.

Beton konopny produkowany jest z wewnętrznego zdrewniałego rdzenia rośliny konopnej i spoiwa na bazie wapna. Konopie zawierają dużą ilość krzemionki, dzięki czemu dobrze łączą się z wapnem. Jest lekki i izolacyjny, może pływać w wiadrze z wodą. Nie jest przeznaczony jako element konstrukcyjny, ale raczej jako wypełnienie izolacyjne. Wszystkie elementy nośne to szkielet wewnętrzny. Większość niskich konstrukcji wykorzystuje szkielet drewniany.

Prefabrykowany beton konopny

Beton konopny staje się popularny w nowoczesnym budownictwie ze względu na swoje doskonałe cechy ekologiczne i właściwości higrotermiczne. Ponadto może on oszczędzać energię i promować zdrowy styl życia. Chociaż ma niższą wytrzymałość na ściskanie niż beton stalowy, jest porównywalny z cegłami ziemnymi i jest używany do głównych zastosowań. Wytrzymałość betonu konopnego jest również poprawiana przez dodanie wapna do mieszanki. Ponieważ beton konopny jest sztywny, wymaga specjalnego przeszkolenia i nie powinien być obsługiwany przez laika.

Polecamy również:  Jakie składniki mieszać do betonu stemplowego?

Beton konopny jest zazwyczaj wylewany w szalunkach, aby utworzyć bloki lub panele ramowe. Chociaż układanie ręczne jest metodą konwencjonalną, jest pracochłonne i może być niepraktyczne w przypadku dużych projektów komercyjnych. Na szczęście do budowy betonu konopnego opracowano mechaniczne systemy dostarczania. Zastosowanie tych systemów sprawia, że proces jest bardziej przewidywalny, zwłaszcza w przypadku projektów komercyjnych i w chłodniejszym klimacie. Beton konopny jest popularnym wyborem do pokryć dachowych, izolacji podłoża i innych zastosowań.

Oprócz tego, że jest trwałym materiałem budowlanym, hempcrete może również regulować wilgotność w pomieszczeniach. Jego wilgotność wynosi od czterdziestu do sześćdziesięciu procent, co hamuje rozwój grzybów, roztoczy i innych chorób układu oddechowego. Jego doskonałe właściwości termiczne również przyczyniają się do ogólnego komfortu cieplnego pomieszczenia. Hempcrete ma również doskonałe właściwości izolacyjne i jest przyjazny dla środowiska. Jest to zaleta zarówno w przypadku projektów mieszkaniowych, jak i komercyjnych.

Hembuild

Beton konopny jest popularną alternatywą dla betonu i jest stosowany przez wiele firm budowlanych. Ściany z betonu konopnego zawierają mieszankę konopi i naturalnej matrycy, która pomaga uwięzić powietrze. Materiał ten jest dobrym wyborem dla ścian ze względu na jego doskonałą masę termiczną i właściwości izolacyjne. Pierwotnie opracowany do naprawy budynków historycznych, ściany z betonu konopnego znalazły również szerokie zastosowanie w budownictwie powszechnym. Oto jak działa beton konopny.

Jego wszechstronne właściwości sprawiają, że jest on doskonałą alternatywą dla betonu. Ponieważ beton konopny zawiera duże ilości powietrza, może być stosowany jako substytut kruszyw mineralnych w konwencjonalnym betonie. Ponadto jest świetnym izolatorem termicznym i akustycznym. Beton konopny może magazynować energię i stopniowo ją uwalniać. Dlatego jest doskonałym wyborem zarówno dla architektury tradycyjnej, jak i bioklimatycznej.

Hembuild produkuje bloki hempcrete poprzez odlewanie ich poza zakładem. Bloki te są następnie nakładane za pomocą pistoletu natryskowego. Beton konopny jest droższy niż bloki betonowe, a ponadto musi być nakładany wokół ramy konstrukcyjnej. W związku z tym energia wbudowana w bloki hempcrete jest większa. Z tego względu najbardziej odpowiednią metodą budowania z betonu konopnego jest metoda “cast-in-situ” (CIS).

Beton konopny jest mieszaniną wapna i wody wytwarzaną z zdrewniałego rdzenia roślin konopnych. Jest nietoksyczny, ognioodporny i odporny na owady. Zawiera również drobne kapilary, dzięki czemu można go formować tak jak beton. Ponadto hempcrete jest o około 85% lżejszy od betonu, co pomaga zrównoważyć emisję CO2 podczas produkcji wapna. Materiał ten jest również neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Polecamy również:  Jak zrobić beton dekoracyjny ze złotymi paskami

Hemclad

Beton konopny ma wiele zalet, w tym doskonałe właściwości środowiskowe, właściwości energooszczędne i właściwości higrotermiczne. Unikalne właściwości betonu konopnego są również korzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka. Włókna naturalne są trudniejsze do pracy w matrycy betonowej niż włókna syntetyczne. Ponadto, włókna naturalne mają tendencję do wpływania na proces wiązania spoiw mineralnych. Beton konopny posiada również złożone właściwości akustyczne i higrotermiczne.

Beton konopny produkowany jest z wysuszonego zdrewniałego rdzenia rośliny konopnej i spoiwa na bazie wapna. Może być odlewany jak beton, ale jest bardziej zrównoważony niż tradycyjny beton. Beton konopny może pochłaniać do 307 kilogramów dwutlenku węgla na metr sześcienny. To równowartość trzech lodówek! Zalety betonu konopnego są zbyt liczne, aby je wymienić. Ściana z betonu konopnego może zaoszczędzić nawet 50% na rachunkach za energię.

Kolejną zaletą betonu konopnego jest jego zdolność do redukcji odpadów budowlanych. Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, ponad połowa wszystkich odpadów budowlanych jest wykonana z betonu. Beton konopny jest świetną opcją do zastąpienia popularnych materiałów budowlanych, takich jak beton i cegła. Hempcrete może być stosowany jako materiał konstrukcyjny w ścianach, a także w elementach niekonstrukcyjnych. Jego lekka gęstość oznacza, że można go łatwo przetransportować na plac budowy, a następnie umieścić w pożądanym miejscu.

Płyty Konopne

Konopny beton to materiał budowlany wykonany z wysuszonego zdrewniałego rdzenia łodyg konopi. Miesza się go ze spoiwem na bazie wapna, tworząc stałą masę, którą odlewa się w formie. Hempcrete jest materiałem o wysokiej oddychalności, który pomaga zrównoważyć wilgotność wewnętrzną i zewnętrzną, zmniejszając ryzyko kondensacji w szczelnych budynkach. Jest to również doskonały wybór dla domów, ponieważ jego obecność wapna w naturalny sposób zwalcza rozwój zarodników pleśni.

Poza tym, że jest to zrównoważony materiał budowlany, hempcrete może być również stosowany na obszarach narażonych na trzęsienia ziemi. Ponieważ substancja ta ma wysoką wartość pH, odstrasza pleśń i szkodniki, a budynek wykonany z betonu konopnego nie pęka ani nie łamie się. Ponadto, hempcrete jest doskonałym izolatorem, o gęstości odpowiadającej 15% tradycyjnego betonu. Ponieważ jest gęsty, zmniejsza również rachunki za energię. Może być również stosowany do wzmacniania szkieletu drewnianego.

Kolejną zaletą hempcrete jest jego zdolność do zmniejszenia śladu węglowego budynków. Beton konopny może dodać od 8 do 12% do ceny domu. Wadą betonu konopnego jest brak dostępności w niektórych obszarach. Nie jest tak łatwo dostępny jak tradycyjne materiały budowlane, ale konopie są bardzo wydajnym utrwalaczem węgla. Może również pomóc w poprawie jakości gleby. Można go również poddać recyklingowi, co czyni go doskonałym wyborem dla zrównoważonego życia.

Polecamy również:  Jak zrobić beton bez betoniarki

Bloki z betonu konopnego

Bloki z betonu konopnego to przyjazny dla środowiska materiał, który jest wykonany z hurdy konopnej. Są one paroprzepuszczalne, co oznacza, że wilgoć może łatwo uciec. W związku z tym nie są tak szczelne jak tradycyjne bloczki, ale i tak wymagają wentylacji. Dzięki temu są bardziej energooszczędne niż beton, który również ma wysoki ślad węglowy. Mimo to właściwości te sprawiają, że hempcrete jest atrakcyjną opcją dla projektów budowlanych.

Bloki konopne są lekkie i łatwe w montażu. Oferują izolację do R70 i mogą być łatwo transportowane. Bloki Hempcrete można układać w stosy jak cegły i można je zastosować do istniejących ścian pełnych. Ponadto bloki konopne są ognioodporne, odporne na pleśń i szkodniki, a także są długotrwałe. Jedyną wadą jest to, że nie są one nośne i nie mogą być stosowane zamiast szkieletu drewnianego.

Kolejną zaletą budownictwa z betonu konopnego jest jego negatywny ślad węglowy. W porównaniu z konwencjonalnym betonem beton konopny jest w dużym stopniu przetwarzalny i nie wytwarza żadnych odpadów. Stosowane w budownictwie bloczki konopne są przyjazne dla środowiska, dlatego obniżają koszty projektów budowlanych i remontowych. Są również energooszczędne i zmniejszają rachunki za energię. Istnieje wiele innych zalet budownictwa z betonu konopnego. Możesz spodziewać się wyższego standardu życia, niższego śladu węglowego i lepszej jakości powietrza w pomieszczeniach.

Oprócz śladu węglowego, bloczki z betonu konopnego są oddychające i można je przycinać w trakcie budowy. Można je uformować w pożądany kształt i są nawet neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, dzięki procesowi uprawy wiórów konopnych. Ślad węglowy bloków hempcrete wynosi minus 11 kg/m3.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz