Suchy beton jest mieszanką, która składa się z cementu, kruszywa, piasku i różnych domieszek. W celu jego uzyskania, należy pilnować i trzymać się ustalonych proporcji. Wówczas powstały beton nie będzie zbyt płynny i będziemy mogli podawać go przez pompę. Zazwyczaj suchego betonu używa się w miejscach, które mogą mieć kontakt z gruntem. Pełni funkcję pobierania z niego wilgoci, która jest istotna do związania zaprawy.
Suchy beton – proporcje. O czym warto pamiętać?
Suchy beton każdy z nas bez większych trudności może wykonać samodzielnie. Nie jest to trudne, dlatego każdy amator budowlanki poradzi sobie z tym zadaniem. Na opakowaniu danego cementu producent podaje wszystkie niezbędne informacje o proporcjach, a także instrukcje do wykonania.Przede wszystkim pamiętajmy, by nie wykorzystywać zbyt dużej ilości wody. Zbyt rzadka mieszanka nie jest pożądana i może nie spełniać swojej funkcji tak, jak powinna.
Suchy beton pod kostkę – proporcje
Aby uzyskać 1 m3 suchego betonu potrzebujemy takich materiałów, jak:
- 190 kg cementu
- 840 kg piasku
- 1230 kg żwiru
- 150 L wody
Wszystkie podane powyżej składniki powinno się dokładnie ze sobą wymieszać. Najlepiej sprawdzi się w tym celu betoniarka, ale może być również taczka. Jeśli jednak nie mamy możliwości dostępu do materiałów albo miejsca, gdzie możemy zmieszać wszystkie składniki suchego betonu, warto zwrócić się o pomoc do firmy budowlanej. Może ona dostarczyć nam beton we wskazanej przez nas ilości.
Gdy stosujemy suchy beton w miejscu docelowym, uwzględnijmy jego zagęszczenie. Kiedy pominiemy tę kwestię zauważymy niepożądane pęcherzyki powietrza, które mogą pojawić się w zaprawie. Natomiast kiedy wszystko wykonane będzie poprawnie, masa będzie jednolita. W celu utrzymania zagęszczenia na prawidłowym poziomie, pomocne mogą okazać się narzędzia, takie jak wibratory powierzchniowe. W sytuacji, kiedy pojawi się woda, powinno się zmniejszyć intensywność pracy tego urządzenia
Proporcje betonu na łopatę – jak zrobić beton?
W przypadku proporcji betonu na łopatę, konieczne będzie zrobienie betonu gęstego lub gęsto-plastycznego – inaczej nazywany chudym. Taka mieszanka ma mniej cementu, natomiast więcej kruszywa. Ponadto stosunek wody do cementu jest wyższy – tym samym oznacza, że ilość wody jest mniejsza. Masa jest przede wszystkim zwarta – możliwe jest wymieszanie jej w wiadrze i nałożenie na łopatę. Na łopatę również stosuje się suchy beton, który w składzie ma minimalne ilości wody. Gdy wykonujemy zaprawę betonową ręcznie, powinno się składniki dodawać w odpowiedniej kolejności. Najpierw trzeba dosypać żwir i piasek, a sam cement oraz wodę na końcu mieszania.
Czy suchy beton jest drogi?
Cena suchego betonu głównie uzależniona jest od jego jakości, jednak przede wszystkim koszt będzie zależał od jego klasy. Gdy chcemy nabyć metr sześcienny suchego betonu, należy liczyć się z wydatkiem około 200 złotych. Wszystko jest uzależnione od klasy materiału, w przypadku gdy jest to materiał najwyższej jakości, cena również będzie wyższa. Najbardziej korzystną dla nas cenę uzyskamy, kiedy postanowimy sami wymieszać materiały. Kiedy pojawi się konieczność skorzystania z usług firmy budowlanej, niestety koszt będzie wyższy.
Suchy beton – mieszanie w betoniarce
Jak długo wiąże się suchy beton po wymieszaniu w betoniarce? Suchy beton ma możliwość uzyskania swojej pełnej wytrzymałości po upływie około 30 dni. Natomiast standardowo po upływie 24 godzin nasza mieszanka z betonu staje się twarda oraz sucha. Po przeczekaniu takiego czasu można się po nim ostrożnie poruszać, ale będzie się nadawał do tego, aby wytrzymać bez uszczerbku z dużymi obciążeniami. Gdy pogoda będzie sprzyjać i nie będzie dużych opadów deszczu, wówczas po około czternastu tygodniach można rozpocząć nad nim ciąg dalszy prac.
Jakie jest zastosowanie suchego betonu w praktyce?
Zastosowanie suchego betonu w branży budowlanej jest niezwykle szerokie. Beton pełni funkcję pobierania wody z gruntu, z tego powodu dobrym pomysłem będzie stosowanie go w miejscach, które będą to umożliwiały. W większośći przypadków budowlańcy wykorzystują go jako podkład pod ryżego rodzaju nawierzchnie. Nierzadko też możemy go zastosować w formie zamiennika tradycyjnego podłoża, ale pamiętajmy o tym, że musi on bezpośrednio stykać z warstwą gleby, która zawiera wodę. Suchy beton jest bardzo wdzięcznym materiałem budowlanym. Istotne jest tylko prawidłowego jego przygotowanie.
Podobne tematy
- Jakie proporcje i składniki są potrzebne do betonu B20?
- Jaki cement wybrać do suchego betonu
- Do czego służy cement portlandzki?
Nazywam się Florian i kocham budować. Od ponad 20 lat działam w budownictwie i nawet na chwilę nie pomyślałem żeby przestać.
Z powodzeniem wybudowałem wiele budynków i będę przekazywał wam moją cenną wiedzę na tym portalu.