Najważniejsze informacje o domach pasywnych

Najważniejsze informacje o domach pasywnych

Projekty domów pasywnych cieszą się dużą popularnością. Poniekąd dlatego, że mówi się na nie domy przyszłości. A ludzie lubią myśleć przyszłościowo, chcąc w ten sposób zyskać wygodę i komfort. Czym jednak tak naprawdę są domy pasywne? Co należy na ich temat wiedzieć? Oto garść najważniejszych informacji, jakie warto uwzględnić.

Oszczędność energii

Jeżeli ktoś ma na myśli budownictwo pasywne, w głowie powinien mieć te domy, które zostały stworzone po to, aby móc maksymalnie oszczędzać energię. W obecnych czasach jest to bardzo ważna kwestia – w szczególności, jeżeli weźmie się m.in. podwyżki cen prądu. Chociaż – domy pasywne należy kojarzyć nie tylko z oszczędnością energii, ale także z dobrą izolacją termiczną. Dzięki temu nie trzeba będzie ponosić tak dużych nakładów na ogrzewanie w przyszłości.

Dom pasywny projekt jest tworzony w taki sposób, aby mógł on odzyskać maksymalną energię pochodzącą z natury. Co to dokładnie oznacza? Że wykorzystywane jest m.in. światło dzienne do ogrzania domu. Dziwne? Wcale nie. Współczesna technologia w dużej mierze bazuje na zasobach naturalnych. Chociaż niektórym osobom ten fakt ciężko zrozumieć, no bo jak to jest możliwe? Tak właśnie tworzy się nowoczesne domy pasywne, jakie nazywane są domami przyszłości, jakie w dużej mierze za kilkadziesiąt lat, zagoszczą na ziemi.

Polecamy również:  Poradnik dla właścicieli domów: jak wybrać najlepszą przepompownię i zbiornik na deszczówkę?

Minimalne straty ciepła

Domy pasywne projekty tworzone są w taki sposób, aby zminimalizować straty ciepła. Co dalej za tym idzie, nie będzie trzeba ponosić tak dużych kosztów na ogrzewanie. To fakt, że nie tylko projekt, ale samo stworzenie domu tego rodzaju wymaga zaangażowania całkiem sporych kosztów. Trzeba jednak uświadomić sobie to, że te koszta w przyszłości będą mogły się zwrócić, m.in. dzięki temu, że nie będzie trzeba płacić tyle na ogrzewanie.

Dom pasywny wykorzystuje nie tylko energię ze świata naturalnego. On również bazuje na energii, jaka tworzona jest również przez samych mieszkańców domu. Co więcej, nawet sam dom wydziela energię cieplną podczas wykorzystywania urządzeń AGD. Ją również wykorzystuje się po to, aby we wnętrzach było zdecydowanie cieplej.

Gdzie postawić dom pasywny?

Zanim jednak tego rodzaju konstrukcja budowlana zostanie wzniesiona, potrzebna jest odpowiednia działka. Nie może to być byle jakie miejsce. Aby faktycznie domy pasywne mogły “działać” zgodnie z przeznaczeniem, należy uwzględnić takie czynniki, jak:

  • warunki klimatyczne,
  • wielkość działki,
  • kształt działki,
  • usytuowanie,
  • zacienienie.
Polecamy również:  Montaż syfonu w zlewie - praktyczny poradnik dla początkujących

Konieczne jest uwzględnienie wszystkich stron świata. Specjaliści z branży budowlanej jawnie mówią, że nie każda działka nadaje się do tego, aby postawić domy pasywne.

O czym trzeba pamiętać?

O rozmieszczeniu okien zgodnie z kierunkami świata. Aby w ciągu dnia do środka mogło wpadać jak najwięcej światła dziennego. Tylko dzięki temu pomieszczenia będą mogły się odpowiednio nagrzać. Będzie miało to tym bardziej znaczenie, jeżeli chodzi o okres jesienno-zimowy. Kolejną, istotną kwestią, jeżeli chodzi o budyni tego typu, są materiały izolacyjne. Nie ma mowy o oszczędności, jeżeli w środku ma być naprawdę ciepło. Zawsze trzeba postawić na najwyższą jakość materiałów izolacyjnych. Ich wybór należy pozostawić specjalistom, którzy będą znali się na podstawowych zasadach budownictwa pasywnego.

Nowoczesne domy pasywne

Mówi się, że domy pasywne są idealną propozycją dla osób, które doceniają nowoczesną architekturę. Dlaczego? Ponieważ mogą to być tylko i wyłącznie budynki o prostej bryle. Projekty domów pasywnych przedstawiają budynki w kształcie kwadratów. Ze względu na ograniczone pole manewru, nie można pozwolić sobie na inną koncepcję bryły. Nie ma tu mowy o łukach, kolumnach, czy też innych załamaniach, jakie są tak bardzo charakterystyczne dla domów tradycyjnych.

Polecamy również:  Zlewozmywak podblatowy: eleganckie i funkcjonalne rozwiązanie

Ważną kwestia jest to, że każdy projekt budynku pasywnego trzeba wykonać w sposób indywidualny. Nie ma tu mowy o czymś takim, jak kupowanie gotowych projektów. Dlaczego? Jeden z powodów został wymieniony już wcześniej – umiejscowienie okien względem stron świata. Niektórzy na pewno ucieszą się z tego względu, że i tak takie projekty mogą być zdecydowanie tańsze, niż to bywa w przypadku rozwiązań tradycyjnych.

Czy warto postawić na tego rodzaju budownictwo pasywne? Oczywiście, że tak. W szczególności, że dzięki temu będzie można stać się właścicielem budynku, który faktycznie będzie dopasowany do wymagań współczesności. Trzeba jednak uwzględnić to, że jego wykonanie trzeba powierzyć odpowiednim specjalistom. Tak, aby wszystko zostało wykonane zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Źródło: https://meblemarkt.pl/

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz