Adaptacja projektu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Adaptacja projektu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Budowa domu jest niewątpliwie ważnym wydarzeniem w życiu inwestorów. Na wybór odpowiedniego projektu warto jest, więc poświęcić wiele czasu. Gdy przeanalizujemy dostępne projekty domów i dokonamy wyboru, który będzie odpowiadał naszym potrzebom należy udać się do architektka w celu adaptacji projektu.

Adaptacja projektu – na czym polega?

Architekt, który dokonuje adaptacji dopasowuje projekt gotowy budynku do naszej działki. Jest to wymagane, ponieważ projekt trzeba dostosować do istniejących Warunków Zabudowy lub Miejscowego Planu Zagospodarowania Terenu. Najlepiej wybrać lokalnego projektanta, który posiada stosowne uprawnienia. Projekt gotowy daje również możliwość dostosowania go do potrzeb własnych, co warto omówić już na pierwszym spotkaniu.

Nieodzowną częścią adaptacji projektu jest dopasowanie budynku do działki. Projektant w tym momencie uwzględnia między innymi takie czynniki jak:

  • nośność gruntu,
  • ustawienie budynku względem stron świata,
  • istniejące spadki na działce,
  • wysokość wód gruntowych.

Podczas tworzenia adaptacji projektu gotowego architekt tworzy również projekt zagospodarowania terenu z uwzględnieniem położenia budynku. Wybierając doświadczonego projektanta w trakcie całego procesu adaptacji mamy możliwość pomocy w uzyskaniu potrzebnych uzgodnień, opinii, a także pozwoleń, które są wymagane od miejscowych urzędów. Pomoże on także przebrnąć przez wszelkie wnioski i inne dokumenty potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę.

Polecamy również:  Sporządź kosztorys przed budową domu - cenne porady ekspertów

Wszelkie modyfikacje związane z projektem, takie jak np. zmiana położenia pomieszczeń ustala się indywidualnie. Zakres tych zmian wpływa jednak znacząco na cenę i czas wykonania adaptacji projektu gotowego. Wysoko wyspecjalizowane biura projektowe ściśle współpracują też ze specjalistami z innych branż np. z konstruktorami, co z pewnością wpływa na szybsze uzyskanie pozwolenia na budowę.

Adaptacja projektu – cena

Szukając odpowiedniego architekta adaptującego często zastanawiamy się ile kosztuje adaptacja projektu? Podczas poszukiwań najlepiej jest przejrzeć kilka ofert biur projektowych. Ceny bowiem mogą różnić się znacząco. Wszystko zależy od tego, jakie stawki przyjął usługodawca, a także doświadczenia projektanta oraz jego opinii. Należy pamiętać, że koszty związane z adaptacją w większych miastach są wyższe od tych w mniejszych miejscowościach. Zaczynają się one w granicach 2000-3200 zł. Do nich należy doliczyć także koszty dodatkowe, takie jak między innymi opracowanie map geodezyjnych, projekt zjazdu, czy odprowadzenia ścieków (w przypadku braku kanalizacji). Tu koszty ustalane są indywidualnie w zależności od stopnia skomplikowania danych projektów. 

Polecamy również:  ​Wózki widłowe - jaki rodzaj napędu?

Sam proces adaptacji budynku gotowego jest znacznie tańszy i szybszy, niż wykonanie projektu indywidualnego. Aby przeprowadzić adaptację projektu należy dostarczyć dokumenty takie jak:

  • mapa do celów projektowych,
  • warunki techniczne przyłączy,
  • decyzja o Warunkach Zabudowy lub wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Terenu,
  • i najważniejsze – projekt gotowy budynku.

Gdy inwestor chce dostosować budynek do własnych potrzeb zmieniając np. układ ścian działowych warto jest poinformować o tym architekta adaptującego już na samym początku. Pozwoli to na szczegółowe ich omówienie i uwzględnienie wszelkich możliwości.

Zmiany w projekcie gotowym – czy to się opłaca?

Wybierając projekt gotowy należy zwrócić uwagę nie tylko na to jak z zewnątrz prezentuje się budynek. Istotny jest także układ funkcjonalny pomieszczeń. To jak są one rozłożone będzie przecież wpływało na codzienne życie domowników. Odpowiednie dostosowanie ich do stylu życia inwestorów jest kluczowe, jeżeli chodzi o komfort przy wykonywaniu codziennych czynności. Architekt adaptujący ma jednak pole manewru, jeśli chodzi o dokonanie zmian w projekcie gotowym. Chcąc dokonać niektórych zmian trzeba wiązać się z dalszymi kosztami. 

Polecamy również:  Idealne miejsce na chwilę relaksu – jak urządzić kącik do czytania?

Zmiany istotne, które w dużym stopniu wpływają na konstrukcje domu i jego rozmiar m.in. zmiany powierzchni zabudowy wymagają nie tylko zgody autora projektu, ale mogą również wymagać projektu zamiennego. Koszt takich zmian może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zmiany nieistotne, takie jak rozmieszczenie ścian działowych, czy okien są znacznie tańsze. Często są wprowadzone nawet podczas budowy domu po uprzednim uzgodnieniu tego z kierownikiem budowy. Wszystkie zmiany wpływają na to ile kosztuje adaptacja projektuJeżeli nie mamy pewności, czy dane zmiany będą istotne, czy nieistotne, a także, czy w ogóle będą możliwe do wprowadzenia warto omówić je nawet przed zakupem samego projektu gotowego z architektem, który będzie dokonywał adaptacji. Dzięki temu możemy uniknąć dodatkowych, zbędnych kosztów.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz