Jakie pustaki wybrać do budowy stropu?

Jakie pustaki wybrać do budowy stropu?

Jeśli szukasz najlepszych cegieł do budowy stropu, powinieneś wiedzieć, że istnieją różne rodzaje pustaków. Dla rozważenia, przed dokonaniem ostatecznego wyboru, można przeczytać o cegłach z wapna piaskowego, cegle z podwójnym południkiem, cegle ze standardem zamknięcia itp. Istnieją różne zalety wyboru pustaków. Główną zaletą stosowania pustaków jest to, że są one o 60 procent lżejsze od zwykłych materiałów ściennych. Są również odporne na wodę, a ich absorpcja wody wynosi około 15 procent ich wagi. Co więcej, mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom. Dlatego, jeśli rozważasz budowę stropu swojego domu, powinieneś poznać różne rodzaje pustaków i wybrać taki, który zapewni najlepszą długoterminową trwałość i efektywność kosztową.

Pustaki wapienne

Pustaki wapienne produkowane są z krzemianu wapnia, związku mineralnego. Cegły mają wysoką wytrzymałość na ściskanie i jednolity kolor. Cegły wymagają mniej zaprawy i wymagają mniejszej ilości warstw tynku. Wykorzystuje się je do tworzenia sufitów i ścian w budowie domów, biur i innych budynków. Ich gładka jednolita powierzchnia pozwala na łatwe wykończenie. Są doskonałym wyborem do izolacji akustycznej.

Proces wykorzystywany do produkcji tych cegieł polega na mieszaniu piasku z wapnem. Wapno musi wejść w reakcję z wapnem palonym, aby uzyskać wytrzymałość. Wapno ma specyficzne właściwości zależne od jego rozdrobnienia i reaktywności. Powstałe w ten sposób cegły mają bardzo podobny współczynnik rozszerzalności liniowej. W związku z tym pustaki piaskowo-wapienne świetnie nadają się do budowy sufitów i ścian. Można również użyć kombinacji tynku wapiennego i cegieł z popiołu lotnego, aby stworzyć piękny, funkcjonalny i niedrogi sufit.

Wybierając odpowiedni rodzaj cegły, weź pod uwagę estetykę pomieszczenia. Cegły mogą być gładkie, perforowane, komórkowe lub drążone. Nie mogą być szkliwione. Cegły z pustym środkiem są łatwiejsze w obróbce i wymagają mniej energii do suszenia. Cegły z wapnem piaskowym są również znacznie lżejsze i łatwiejsze w obsłudze, a także są tańsze niż cegły pełne. Są również bardziej trwałe i będą trwać dłużej, co pomoże Ci sprzedać dom.

Inną opcją jest użycie betonowych pustaków do budowy sufitu lub ścian. Pustaki te można wykonać w niestandardowych formach lub kupić. Jeśli chcesz zrobić to sam, możesz kupić je w lokalnym sklepie z narzędziami lub zrobić to samemu. Jeśli jednak nie jesteś pewien, jak ich używać, możesz skorzystać z pomocy profesjonalisty. Cement używany do produkcji tych cegieł jest materiałem wysokiej jakości o dużej wytrzymałości na ściskanie.

Polecamy również:  Jak wykorzystać cegłę dziurawkę w ogrodzie

Cegły twardnieją poprzez suszenie ich przez 20 do 40 godzin w temperaturze od 120 do 300 stopni Fahrenheita. W tym czasie są one zazwyczaj ogrzewane ciepłem odpadowym z pieca. W rezultacie powstaje solidny, trwały strop. Ale istnieje wiele zalet i wad korzystania z tych cegieł. Wybierz więc najlepszy typ dla swojego projektu. Nie pożałujesz!

Cegły dziurawki mogą być stosowane jako fundament budynku. Cegły gliniane nie są trwałe, nie są odporne na ogień i wodę i nie są idealne do trwałych konstrukcji. Cegły niewypalone stosuje się do konstrukcji zewnętrznych, ale nie do ścian mieszkalnych. Najczęściej stosowanymi cegłami do stropów są cegły betonowe. Cegły betonowe zawierają sproszkowany cement portlandzki, piasek i wodę.

Cegły gliniane są stosowane od 7000 lat p.n.e. w południowej Turcji i Jerychu w Palestynie. Składa się z gliny, ziemi gliniastej, wody, słomy, a czasem obornika. Może być również zmieszana z piaskiem. Cegły mają różne właściwości termiczne i wilgotnościowe, dlatego wybór odpowiedniej cegły jest ważny dla stropu i ścian. Jeśli planujesz dodać strop do budynku, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, jakiego rodzaju cegły gliniane zostaną użyte.

Cegła z podwójnym meridianem

Jeśli planujesz zbudować sufit z cegieł, prawdopodobnie natknąłeś się na pustaki z podwójnym meridianem. Są one trwalsze i dają dodatkowy centymetr wysokości przy zachowaniu tego samego rozmiaru. Konkretnie, cegły te mają wymiary 406 mm x 203 mm x 152 mm, czyli około czterech cali więcej niż standardowy styl 8-calowy. Są one również nazywane cegłami “podwójnej ściany”, a ich nominalne wymiary to osiem cali na szesnaście cali.

Te cegły modułowe są podobne do swoich modułowych odpowiedników, mają okrągłe rdzenie i mniej więcej takie same wymiary. Różnice polegają jednak na ich konkretnych wymiarach. Oba rodzaje zostały zaprojektowane tak, aby miały takie same wymiary nominalne – około trzy i pół cala wysokości, osiem cali długości oraz trzy i pół cala szerokości – dzięki czemu można je stosować zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym. W związku z tym można je łatwo dopasować do innych elementów budynku.

Niemodularna cegła typu king jest większa od cegły typu queen. Ma dodatkowy kwadratowy rdzeń i dłuższą, pokaźniejszą długość. Specyfikacja tej ostatniej cegły mówi, że jej wymiary to dwa do trzech cali długości, dwa i pół cala szerokości oraz trzy i pół cala wysokości. Są to najczęściej stosowane cegły do budowy stropów. Są też trwalsze od tych pierwszych, co czyni je doskonałym wyborem do różnych zastosowań.

Polecamy również:  Jaka jest wytrzymałość bloczków gazobetonowych?

Cegły są uniwersalnym materiałem budowlanym. Wykorzystuje się je do budowy chodników, ścian, frontów kominków i nie tylko. Chociaż cegły często klasyfikuje się ze względu na ich konsystencję, obecnie uważa się je za prostokątne jednostki i są one wykonane z różnych minerałów, w tym gliny, łupków, kaolinu, wapna, piasku i betonu. Niektóre cegły zawierają również śladowe ilości manganu i baru, które są dodatkowym atutem przy budowie sufitów.

Mimo licznych zalet tego materiału budowlanego, ma on kilka wad. Są ciężkie i mogą nie zapewniać wysokiego poziomu izolacji. Są jednak przyjaznym dla środowiska materiałem budowlanym. Można je poddać recyklingowi po tym, jak spadną na ziemię lub zostaną rozbite w celach budowlanych. Materiał może być również poddany recyklingowi i ponownie wykorzystany do tego samego celu, w tym do produkcji nowych cegieł. Większość przepisów budowlanych zezwala na ponowne użycie starych cegieł, jeśli zostaną one ponownie wykorzystane.

Cegła standardowa zamykana

W przypadku, gdy planujesz użyć cegieł modułowych, możesz wybrać moduły przebijane. Cegły te mają w środku przebite otwory, dzięki czemu zaprawa będzie mogła się w nie wsunąć i uzyskać lepszą przyczepność podczas układania. Ogólnie rzecz biorąc, są one wielkości 3 1/2 do 3 5/8 cala w wysokości i szerokości. Istnieją różne rodzaje cegieł modułowych i każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Podwójne cegły meridianowe są doskonałym wyborem dla projektów budowlanych, które wymagają większych długości i wyższych wysokości. Cegły te są większe niż standardowe i mają kwadratowe rdzenie. Są świetnym wyborem dla projektów budowlanych, które muszą zrównoważyć wagę i trwałość, a także doskonale nadają się na sufity. Są lekkie i łatwe w obróbce, dlatego często stosuje się je w projektach mieszkaniowych.

Oprócz estetyki, pustaki są bardzo skuteczne w redukcji kosztów, a proces budowy jest również przyjazny dla środowiska. Pustaki są powszechnie stosowane, gdy w ścianie murowanej trzeba wzmocnić stal lub gdy przez ścianę trzeba poprowadzić przewody elektryczne lub instalację wodno-kanalizacyjną. Należy jednak pamiętać, że nośność pustaków jest mniejsza niż cegieł tradycyjnych. Nie powinno się ich używać do wieszania ciężkich przedmiotów.

Choć cegły ceramiczne są bardziej przystępne cenowo niż ich pełne odpowiedniki, mają pewne wady. Mogą nie być wystarczająco wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych i stać się kruche. Cegły gliniane nie wytrzymają długotrwałego kontaktu z ogniem i wodą, nie są też idealne do budowy fundamentów czy pieców. Cegły gliniane są dobre do izolacji akustycznej, absorpcji wilgoci i absorpcji ciepła. A ponieważ są przyjazne dla środowiska, są dobrym rozwiązaniem dla dużych projektów budowlanych.

Polecamy również:  Z czego najtaniej wybudować dom?

Styl budynku również będzie miał wpływ na rodzaj użytej cegły. Jeśli chcesz uzyskać tradycyjny, pudełkowy wygląd, idealne będą zwykłe cegły. Z drugiej strony, ecobricks to świetny wybór dla domów, w których można zamieszkać na zasadzie Airbnb. Niezależnie od tego, jaki styl wybierzesz, ecobricks z pewnością pozytywnie wpłyną na wygląd budynku. Niezależnie od tego, czy budujesz dom do użytku rodzinnego, czy na wynajem, będziesz chciał rozważyć kilka różnych czynników przed podjęciem decyzji, który rodzaj cegły zastosować.

Cegły mogą być ponownie wykorzystane i poddane recyklingowi. Jednak cegły z ponownego wykorzystania mogą nie być tak trwałe jak nowe. Przed ponownym użyciem należy również zwrócić uwagę na ich jakość. Jeśli cegły są stare, mogą być kruche. Upewnij się, że najpierw sprawdzisz ich jakość, a następnie zdecyduj, czy są one dobrą opcją dla twojego projektu. Jeśli jesteś majsterkowiczem, możesz rozważyć cegły błotne. Te starożytne cegły sięgają 7000 lat p.n.e. w południowej Turcji i Jerychu. Składniki obejmują wodę, słomę, glinę, a nawet obornik.

Cegły niemodułowe nie mają kwadratowego rdzenia, który występuje w cegłach modułowych i można je przycinać do nietypowych rozmiarów. Cegły te mają większe kwadratowe rdzenie, aby umożliwić przepływ zaprawy. Wymiary cegieł Queen to dwa i trzy i pół cala wysokości oraz siedem i osiem cali długości. Stosuje się je przy budowie stropu. Warto wiedzieć, że cegły king i queen są dostępne w różnych rozmiarach, dlatego trzeba podjąć odpowiednią decyzję.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz