Dofinansowania do budowy domu – na co można liczyć?

Dofinansowania do budowy domu – na co można liczyć?

Budowa i remont domu jest dużym przedsięwzięciem, wymagającym pokaźnych nakładów finansowych. Na szczęście istnieją programy, dające możliwość otrzymania dotacji lub dofinansowania naszej inwestycji. W tym artykule omówimy więc, jakie dofinansowania do budowy domu można dostać oraz, jakie warunki należy spełnić.

Budowa domu — dofinansowanie

W celu wybudowania domu możemy dostać specjalne dofinansowanie. Z tego powodu, sprawdźmy, kto je oferuje i na co możemy liczyć.

Dopłaty do domów energooszczędnych to pierwsza z opcji. Obowiązująca Dyrektywa Unii Europejskiej mówi, że od 2021 roku każdy nowy budynek powinien charakteryzować się niemalże zerowym zużyciem energii. By umożliwić realizację tego zadania, wiele Państwach unijnych oferuje dofinansowanie dla takich inwestycji. W naszym kraju występuje program dopłat do domów energooszczędnych. Koordynuje go Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  – w skrócie NFOŚiGW.

Program dopłat do domów energooszczędnych stworzony został z myślą o osobach fizycznych, które budują domy jednorodzinne, a także Ci kupujący domy lub mieszkania od dewelopera. Taki budynek powinien spełniać wymogi, które zostały ściśle określone w warunkach programu. Parametry techniczne są dodatkowo weryfikowane przez akredytowanych weryfikatorów (należących do NFOŚiGW). Strona internetowa funduszu publikuje też listę inwestycji deweloperskich, którym udało się przejść tę weryfikację pozytywnie.

Polecamy również:  Ile kosztuje podłączenie prądu?

Dofinansowanie do budowy domu z unii — jaka wysokość?

Dopłata, na jaką możemy liczyć wynosi do 50 000 złotych, kiedy budujemy dom pasywny. Natomiast, jeśli marzy nam się dom energooszczędny, najwyższa kwota, jaką może nam się udać wyegzekwować to 30 000 zł. Istnieje też dopłata do zakupu mieszkań, która nie przekracza 16 000 złotych i 11 000 złotych. Istotny jest fakt, że dofinansowanie dotyczy częściowej spłaty kapitału kredytu, który zaciągnięty jest na budowę lub zakup domu albo mieszkania. Nie otrzymamy dopłaty, jeśli dom finansujemy wyłącznie z własnych środków. Dlatego, kiedy budujemy dom energooszczędny i chcemy ubiegać się o dotację, będzie konieczność zaciągnięcia kredytu, który wynosi więcej, niż otrzymana dotacja z Unii. Kwota kredytu nie musi obejmować całości kosztów budowy.

Szacowany budżet to około 300 milionów złotych. Prognozuje się, że ma to pozwolić na wbudowanie 12 000 energooszczędnych domów oraz mieszkań dla obywateli. Osoby, którym uda się z niego skorzystać, mogą liczyć na wymierne korzyści. Dlaczego? Nie tylko otrzymują wsparcie finansowe, które pozwala na sfinansowanie budowy domu energooszczędnego (z zasady jest droższy w budowie), ale także dzięki temu otrzymują dom, którego koszty eksploatacyjne są o wiele niższe. Sam dom zaś uzyskuje wyższą wartość rynkową. 

Polecamy również:  Co to jest studzienka wodomierzowa?

Dofinansowania do budowy domu — premia termomodernizacyjna

Ograniczenie zużycia energii, a także zachęcanie inwestorów do termomodernizacji budynków są celami, stawianymi przed programem dofinansowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Program takich dofinansowań obejmuje Fundusz Termomodernizacji i Remontów i obsługuje go Bank Gospodarstwa Krajowego. Właśnie tam należy złożyć swój wniosek o dofinansowanie.

Kto może się o nie starać?

  • właściciele budynków wielorodzinnych
  • właściciele domów jednorodzinnych.

By uzyskać dofinansowanie, należy przedstawić audyt energetyczny, na którego temat możemy znaleźć informacje w internecie. Jego celem jest pokazanie zmiany w zapotrzebowaniu na energię przy pomocy wykonaniu prac, które związane są bezpośrednio z termomodernizacją. W większości przypadków, prace te obejmują ocieplenie budynku z zewnątrz, ale mogą także obejmować inne prace. Muszą one bezpośrednio wpływać na poprawę energochłonności budynku, który będzie modernizowany budynku. Przykładem jest tu na przykład wymiana okien, co wpłynie na zwiększenie ich szczelności i bardziej skuteczne podtrzymanie ciepła.

Polecamy również:  Jak skutecznie czyścić elewację domu?

Środki, które przyznawane są przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów przewidują także finansowanie zmiany sposobu ogrzewania budynku — tym samym możemy z uzyskanych środków zakupić nowe pompy ciepła.

Dopłata może występować pod nazwą premii modernizacyjnej albo premii remontowej. Wszystko to  uzależnione jest od szczegółowych warunków. Przy realizacji należy je obowiązkowo spełnić. Warto wiedzieć, że wysokość może wynosić maksymalnie 20% wyłącznie dopłaty do kredytu, który zaciągnięty jest na jej wykonanie. Nie może jednak przekroczyć wartości 16% całkowicie poniesionych kosztów.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz