Wiele osób chce mieszkać we własnym domu, na dużej ogrodzonej posesji. Budynek nie będzie się jednak prezentował elegancko, jeśli jego ściany nie będą utrzymywane w czystości. Są one narażone na uszkodzenia, dlaczego niezbędna jest regularna konserwacja elewacji. Dzięki temu wszystkie ściany zewnętrzne będą utrzymane w nienagannym stanie technicznym. Mycie elewacji powinno jednak przebiegać w różny sposób, przy uwzględnieniu rodzaju ewentualnych uszkodzeń.
Różne rodzaje zabrudzeń
Zanieczyszczenia na elewacji domu mogą mieć różne pochodzenie. W dużej mierze będzie to uzależnione od lokalizacji budynku oraz rodzaju zastosowanego tynku. Budynek będzie pokrywał się brudem dużo szybciej w miejscach o dużym natężeniu ruchu lub wysokiej wilgotności. W szczególności narażone są na to tynki mineralne oraz powierzchnie o nieregularnej fakturze. Trzeba je także chronić przez zbyt dużą ilością wody, bo charakteryzują się dużą nasiąkliwością. Najbardziej odporne na nieczystości są gładkie ściany, najlepiej zabezpieczone odpowiednim preparatem impregnacyjnym.
Mycie elewacji ciepłą wodą
Mycie elewacji domu w większości przypadków wystarczy wykonać zwykłą wodą. Należy unikać szorowania powierzchni, aby nie doprowadzić do uszkodzeń. Sama woda doskonale rozpuści brud, pod warunkiem, że będzie wcześniej podgrzana. Wysoka temperatura powoduje, że czyszczenie elewacji jest bardziej efektywne i można je przeprowadzić szybciej. Woda nie może być jednak zbyt gorąca, aby nie doprowadziła do pęknięć powierzchni. W razie wątpliwości warto przeprowadzić test na mało widocznym fragmencie ściany.
Mycie elewacji pod ciśnieniem
Elewacja może też być myta strumieniem wody skierowanym pod ciśnieniem. W tym przypadku wystarczającym urządzeniem będzie myjka ciśnieniowa z dodatkiem detergentu, na przykład, płynu do mycia naczyń. Możliwe jest też stosowanie specjalnego środka do mycia elewacji i w wielu przypadkach pozwoli to osiągnąć większą skuteczność mycia w krótszym czasie. Wykorzystywane ciśnienie nie powinno przekraczać 120 barów. Pozwoli to na szybkie usunięcie zabrudzeń bez obawy uszkodzenia ściany. Podczas pracy trzeba też stale kontrolować odległość dyszy od powierzchni.
Metody czyszczenia elewacji
Mycie elewacji powinno być wykonywane od górnej części ściany, a następne należy przechodzić stopniowo niżej. Dzięki temu nieczystości nie będą spływać po wyczyszczonych fragmentach. Ściana powinna być myta za pomocą okrężnych ruchów ze szczególnym uwzględnieniem miejsc szczególnie mocno zabrudzonych. Niektórzy specjaliści polecają też uprzednie mycie elewacji za pomocą samej wody, a następnie użycie łagodnych detergentów. Trzeba też wziąć pod uwagę, że po czyszczeniu elewacji może być konieczne jej pomalowanie, aby odzyskać pierwotny kolor ścian.
Usuwanie nalotu i przebarwień
Na zewnętrznych ścianach budynku można też zauważyć przebarwienia. Zielony lub szary nalot oznacza zwykle obecność glonów, mchów, grzybów lub porostów. Bardzo często są one widoczne na zachodnich i północnych ścianach. Rozwijają się szybciej, gdy ściana ma kontakt z wilgocią, między innymi, przy niewłaściwym odprowadzaniu wody z dachu. Przed gromadzeniem grzybów i pleśni nie są też zabezpieczone tynki mineralne. Mycie elewacji z tego rodzaju powierzchniowych zanieczyszczeń można przeprowadzać w kilku etapach.
Mycie elewacji w kilku etapach
Warto rozpocząć od użycia myjki ciśnieniowej, a następnie usunąć pozostałe zabrudzenia za pomocą szczotki. W walce z nalotami mogą też pomóc dostępne w sklepach środki glonobójcze i grzybobójcze. Przy ich nakładaniu trzeba zachować szczególną ostrożność, a nawet ochronny ubiór. Preparaty nie powinny być zmywane od razu, lecz należy je pozostawić na ścianie przynajmniej na kilka godzin. Szczegółowe informacje powinny znajdować się w dołączonej instrukcji obsługi. Po wyschnięciu powierzchni można dodatkowo zastosować impregnaty, które zabezpieczą elewację przed pojawianiem się nalotów w przyszłości. Pozwala to też zmniejszyć porowatość i nasiąkliwość ściany.
Współpraca z zewnętrzną firmą
Z uwagi na skomplikowany charakter niektórych czynności, wiele osób nie decyduje się na samodzielne mycie elewacji domu. Na rynku działa wiele firm świadczących takie usługi, przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa zarówno dla pracowników, jak i mieszkańców czyszczonego budynku. Cena mycia elewacji jest zróżnicowana, lecz średnio wynosi od 15 do 25 złotych za metr kwadratowy powierzchni. Koszt zależy od wielu czynników, w tym rodzaju tynku, rodzaju zabrudzenia oraz stosowanych preparatów. Przed zamówieniem usługi warto skontaktować się z wybraną firmą i omówić wszystkie warunki prowadzonych prac. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że profesjonalne mycie elewacji spełni wszystkie nasze oczekiwania.
Podobne tematy
Nazywam się Florian i kocham budować. Od ponad 20 lat działam w budownictwie i nawet na chwilę nie pomyślałem żeby przestać.
Z powodzeniem wybudowałem wiele budynków i będę przekazywał wam moją cenną wiedzę na tym portalu.