Ile trwa budowa domu? Czyli jak zaplanować etapy budowy domu z głową!

Ile trwa budowa domu? Czyli jak zaplanować etapy budowy domu z głową!

Harmonogram budowy domu składa się z sześciu praktycznych kroków, jednak bardzo ważne są również etapy przed i po zakończeniu prac budowlanych, dlatego można śmiało powiedzieć, że aby wybudować dom od podstaw należy kierować się poniższymi ośmioma krokami.

1. Najpierw teoria- potem praktyka

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z budową domu należy skompletować odpowiednie dokumenty prawne. Aby to zrobić, należy odwiedzić kilka urzędów, spotkać się z niejednym budowniczym i inżynierem w celu ustalenia szczegółów ostatecznego projektu domu. Projekt, nie tylko pozwala zwizualizować wykończenie, ale i uzasadni położenie domu względem działki, ulicy lub stron świata, ponadto przygotuje nas do dalszych etapów budowy domu i pomoże zaplanować wiele innych działań. Zmiany strukturalne wprowadzane w trakcie budowy są zazwyczaj bardzo czasochłonne i drogie, dlatego teoretyczne zaplanowanie nawet najmniejszych detali jest tak ważne. Po uregulowaniu kwestii prawnych i podpisaniu ostatecznej umowy następuje okres oczekiwania na uzyskanie zgody na rozpoczęcie budowy.

Polecamy również:  Jak chronić czerwoną cegłę przed wodą

2. Pierwsze kroki- czyli fundamenty

Pierwszym praktycznym krokiem wśród etapów budowy domu jest przygotowanie działki pod zabudowę, czyli równanie i badanie ziemi w celu położenia fundamentów, instalacji oraz ewentualnymi zmianami w architekturze krajobrazu. Wiąże się to z niwelacją, wykopem i wykonaniem rowów w ziemi, takich jak instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne i inne. Po wylaniu fundamentów w odpowiednich miejscach i ich zastygnięciu pierwszy praktyczny etap jest zakończony.

3. Budujemy szkielet…

Następny etap polega na tworzeniu szkieletu domu, czyli inaczej budowy ścian, zgodnie z planem i wyłożonymi fundamentami. W zależności od metody budowy ścian oraz ilości pięter, jakie wybraliśmy, ten etap może trwać dłużej lub krócej niż standardowe 3-6 tygodni. Na tym etapie nie wstawia się ani drzwi, ani okien– wszystkie otwarcia zostaną zabezpieczone. Jednak na tym etapie zbyt wcześnie jest na wstawianie elementów, które mogłyby ulec zniszczeniu. Jeśli wszystkie ściany zostały wykonane zgodnie z planem i zatwierdzone przez kierownika budowy, dany etap jest skończony.

4. … a następnie dach

Kolejny krok, tak zwany zamknięcia to, jak nazwa wskazuje, zamknięcie domu. Koncentrujemy się na obszarach, które oddzielają wnętrze od zewnątrz, takich jak okna, drzwi zewnętrzne, rynny, pokrycie dachu, ścian, systemach próżniowych i bezpieczeństwa.

Polecamy również:  Jak fugować cegłę klinkierową

5. Kontynuując harmonogram budowy domu, czyli etap mocowania i wykończenia

Na tym etapie wszystkie wewnętrzne detale są kończone w domu. Pula zadań jest tutaj bardzo obszerna, od tynków ściennych, sufitów, listew przypodłogowych, drzwi wewnętrznych, schodów, zabudów kuchennych i łazienkowych. Na tym etapie uszczelnione zostaną również obszary domu szczególnie narażone na wilgoć i ucieczki wody. Następnie następują pozostałe prace wykończeniowe, takie jak malowanie ścian i montowanie elementy wystroju, takich jak półki, kafelki, szafki, gzymsy, blaty, armaturę, lustra, parawany prysznicowe.

6. Czas inspekcji oraz ostatecznych poprawek

Po wykonaniu malowania, instalacji i całej reszty- dom jest gotowy do inspekcji. Inspektor powinien oprowadzić nas przez wszystkie części domu, demonstrując wszystkie jego cechy i funkcje. W tym czasie należy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju wady, ubytki lub błędy w wykonaniu, zanim podpiszemy dokumenty o akceptacji zakończenia budowy. Tylko w tym przypadku wykonawca będzie musiał je poprawić przed końcową kontrolą.

7. Przekazanie kluczy i nie tylko

To jest etap, na który czeka każdy właściciel budowanego domu. Przekazanie oznacza koniec budowy domu. Oficjalne podpisanie dokumentów i zakończenie współpracy z wykonawcami i budowniczymi. Jest to bardzo krótki, ale prawdopodobnie najważniejszy etap budowy w oczach prawa, gdyż dostajemy potwierdzenie, że dom nadaje się do zamieszkania.

8. Jaki jest ostatni etapy budowy domu?

Nieoczywisty ostatni etap, czyli ubezpieczenie domowe. Wykonawcy zazwyczaj oferują okres konserwacji lub gwarancji od 3 do 12 miesięcy w zależności od tego, jaką podpisaliśmy umowę. Niestety wiele defektów pojawia się po okresie pierwszego roku od momentu zamieszkania w nowym miejscu. Dlatego warto pomyśleć o wydłużeniu czasu gwarancji lub ubezpieczeniu na wypadek ukrytych usterek.

Polecamy również:  Jak ciąć cegłę klinkierową szlamem

Ile trwa budowa domu – rozwiewamy wątpliwości

Podsumowując budowa domu może zająć od 3-4 miesięcy w przypadku świetnej organizacji pracy, najczęściej jest to jednak okres od 6-9 miesięcy średnio, jeśli nie ma większych problemów w trakcie budowy. Wszystko oczywiście zależy również od tego, jak szybko dostaniemy pozwolenie na budowę i zabezpieczymy środki finansowe. Niezależnie od tego, czy budowanie domu zajmie nam 4 miesiące, czy 4 lata jest to niesamowite wyzwanie i przygoda, która pozostaje w naszych wspomnieniach na lata.

Artykuł powstał na podstawie treści ze strony: https://domkizmarzen.pl/

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz