Jaki styropian wybrać na elewację?

Jaki styropian wybrać na elewację?

Jeśli planujesz montaż styropianu na elewacji, musisz poznać różne rodzaje tego materiału. Być może zastanawiasz się, czy lepszy jest styropian czy siatka styropianowa. Jeśli chcesz zamontować styropian na elewację, musisz wiedzieć o warunkach klimatycznych panujących w Twoim regionie. Tutaj znajdziesz wskazówki dotyczące szpachlowania styropianu.

Elewacje wentylowane

Paroizolacja w ścianach zewnętrznych elewacji wentylowanej to materiał, który umożliwia dopływ i odpływ powietrza z budynku. Szczelina ta zwiększa opór cieplny całej ściany. Najczęściej stosowanymi materiałami na elewacje wentylowane są płyty włóknisto-cementowe oraz laminaty wysokociśnieniowe. W celu utrzymania sprawności cieplnej fasady stosuje się również specjalne systemy izolacyjne. Jako materiały izolacyjne powszechnie stosowane są płyty wiatroizolacyjne oraz wełna mineralna. Inne materiały do elewacji wentylowanych to profile i łączniki.

Styropian na elewacje wentylowane może być stosowany na różnego rodzaju elewacje, w tym na drewno, cegłę klinkierową, płytki ceramiczne, siding, płyty stalowe i aluminiowe, płyty pilśniowe oraz gładką sztukaterię na bazie płyt cementowych. Materiał izolacyjny jest ognioodporny, akustyczny i posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła. Jest również niezwykle trwały i solidnie skonstruowany, co pozwala uniknąć ryzyka naruszenia geometrii czy innych komplikacji montażowych.

Polecamy również:  Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu murowanego

Jedną z najtrwalszych elewacji dla budynków reprezentacyjnych jest elewacja wentylowana. Smukła, szczelna fasada nie będzie wymagała w najbliższym czasie wymiany, a nawet można ją naprawić wymieniając tylko jedną deskę. W przeciwieństwie do typowej elewacji, to rozwiązanie będzie służyć przez kilkadziesiąt lat. Elewacja z płyt kamiennych będzie wyglądała dobrze przez dziesiątki lat bez żadnych przeróbek, natomiast elewacja ze styropianu może wytrzymać kilkanaście lat lub więcej.

Styropian

Proces wykorzystania polistyrenu na elewację jest dość prosty. Trzeba nałożyć cienką warstwę kleju na powierzchnię arkusza polistyrenu. Następnie należy pociąć piankę na równe części. Możesz również użyć plastikowych gwoździ, aby zabezpieczyć polipropylen, ale najlepiej jest użyć ocynkowanych gwoździ, aby zapobiec utracie ciepła. Po wyschnięciu kleju możesz nałożyć warstwę tynku. Stiuk ukryje piankę, podnośniki i arkusze izolacyjne. W rzeczywistości zastosowanie stiuku sprawi, że Twój dom będzie wyglądał na zaktualizowany i nowoczesny!

Polecamy również:  Jaka farba jest najlepsza do malowania płyt styropianowych?

Styropian jest wykonany z materiału o niskiej gęstości, jest bardzo odporny na wilgoć i ekstremalne zmiany temperatury. Można go pomalować na dowolny kolor i nie zostanie uszkodzony przez wilgoć. Materiał ten jest lekki i tani, co czyni go idealnym do zastosowań elewacyjnych, gdzie mieszkańcy i zwierzęta domowe nie mogą dotrzeć. Kolejną świetną cechą styropianu jest jego zdolność do zapobiegania wgnieceniom, przez które budynek może stracić swoje walory estetyczne.

Podczas gdy tynk jest najpopularniejszym materiałem budowlanym, stiuk poliuretanowy jest lepszym wyborem dla budynków indywidualnych. Ponieważ jest to materiał bardziej trwały, stiuk poliuretanowy nie wchłania wilgoci, nie absorbuje zapachów ani nie tworzy pleśni. Ponadto, stiuk poliuretanowy można myć bez uszkodzeń. Jest również łatwy w aplikacji i występuje w różnych kolorach, więc możesz wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się na Twojej elewacji.

Polecamy również:  Jak chronić polistyren przed utlenianiem

Siatka styropianowa

Najczęstszym sposobem wykorzystania styropianu do izolacji elewacji jest ocieplenie zewnętrznych, dwuwarstwowych ścian. Proces ten polega zazwyczaj na nałożeniu na styropian zaprawy klejącej, a następnie przymocowaniu go do ściany. Płyty styropianowe są następnie mocowane na powierzchniach pionowych i wzmacniane kołkami montażowymi. Tynk elewacyjny oprócz ochrony materiałów izolacyjnych elewacji pełni funkcję dekoracyjną.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz