Prawdopodobnie słyszałeś o zaletach autoklawizowanego gazobetonu, ale nie do końca podjąłeś decyzję o jego zastosowaniu. Jakie są wady i jakie są alternatywy? Ten artykuł bada opcje i bada Wady używania starych bloków gazobetonowych do budowy. Oto niektóre z nich. Znajdziesz tu ciekawą alternatywę dla tego materiału.
Wady
Jedną z głównych zalet stosowania bloków gazobetonowych do budowy domu jest to, że są one ognioodporne i odporne na wysokie temperatury. Istnieją jednak pewne wady związane z tym materiałem. Należy je przechowywać w odpowiednim miejscu. Nigdy nie należy ich wyrzucać na płaski teren, gdyż spowoduje to trwałe uszkodzenie większości produktu. Idealnie byłoby, gdyby były przechowywane na terenie o nachyleniu.
Kolejną zaletą gazobetonów jest ich niski koszt. Materiał ten jest dość łatwy w obróbce, można go ciąć i szlifować w różne kształty. Praca z dużymi blokami gazobetonowymi nie wymaga specjalnych umiejętności. Co więcej, są one również bardzo dźwiękoszczelne. Ze względu na małą gęstość, bloki gazobetonowe są dobrym wyborem dla budynków niskopiętrowych. A ponieważ można je łatwo odnowić, nie tracą swojej nośności podczas pożaru.
Stare bloki gazobetonowe mogą nie być zbyt wytrzymałe i powinny być jak najszybciej usunięte. Bloki gazobetonowe są podatne na zniszczenie, jeśli są narażone na działanie wody przez dłuższy czas. Dlatego ważne jest, aby utrzymać ich integralność i uniknąć korzystania z nich dla projektów budowlanych, gdzie wilgoć jest problemem. Mogą mieć dziury i być podatne na pęknięcia.
Wady stosowania starych bloków gazobetonowych
Dopóki gazobeton jest wykonany z naturalnych surowców i jest wstrzykiwany z tlenem, blok nie spali się i nie podtrzyma spalania nawet w kontakcie z otwartym ogniem. Może jednak wybuchnąć, jeśli przez dłuższy czas będzie miał kontakt z wysoką temperaturą. Gazobeton jest stosunkowo tani w zakupie i nie wymaga dodatkowej izolacji. Jego zastosowanie jest również przyjazne dla środowiska, wymaga mniej zasobów naturalnych podczas procesu ogrzewania. Gazobeton jest ekologicznym materiałem budowlanym, a wodór używany podczas produkcji jest nietoksyczny. Materiał ten jest łatwy do kształtowania i może być stosowany przy użyciu konwencjonalnych narzędzi.
Gęstość gazobetonu różni się w zależności od jego rodzaju i wytrzymałości. Beton o niskiej wytrzymałości ma gęstość około 150 funtów na stopę sześcienną, a bloki z betonu o wysokiej wytrzymałości mają wytrzymałość od 40MPa (5800 psi) do 410MPa (59,00 psi). Konstrukcje komercyjne wymagają minimalnej wytrzymałości 130Mpa (18900 psi).
Ponieważ gazobeton jest niezwykle porowaty, pomaga uciec nadmiarowi pary wodnej. Jest to podobne do przepuszczalności pary wodnej drzew i pozwala na cyrkulację naturalnego powietrza wewnątrz bloku. Ponieważ bloczki są oddychające, nie ma potrzeby stosowania zaprawy cementowej. Klej jest innym materiałem, co pozwala na precyzyjne cięcie i minimalizuje odpady stałe powstające podczas użytkowania. Jest mniej podatny na mostki termiczne i ma długą drogę.
Alternatywy
Pierwotnie produkowane w Szwecji, bloczki gazobetonowe po raz pierwszy pojawiły się na brytyjskim rynku budowlanym w latach 60-tych. Są one najlżejszą dostępną rodziną bloków betonowych, zdolną do pełnienia podwójnych funkcji konstrukcyjnych i izolacyjnych. Ich główne ograniczenia są ograniczone do ścian osłonowych i budownictwa niskiego. Produkowane są poprzez mieszanie sproszkowanego popiołu paliwowego z wodą, tworząc zawiesinę. Zastosowanie Aircrete w porównaniu z konwencjonalnym betonem ma kilka zalet.
Bloki te można łatwo ciąć i montować przy użyciu konwencjonalnych narzędzi do obróbki drewna. Dzięki temu, że są tak lekkie, są jednocześnie niezwykle trwałe. Te bloki są doskonałym wyborem dla izolacji akustycznej i termicznej, chociaż muszą być traktowane z warstwą ochronną siding lub kamienia inżynierskiego dla trwałej powierzchni izolacyjnej. Alternatywnie można wybrać mieszankę gazobetonu i innych rodzajów materiału na siding.
Gazobeton jest również ognioodporny. Chociaż te bloki mają niższą odporność na ogień niż cegły lub beton, blok aircrete o grubości 100 mm wytrzyma pożar do czterech godzin. Poza tym Aircrete jest również ognioodporny, co czyni go idealnym materiałem do budowy zewnętrznych pieców i palenisk. W związku z tym są one doskonałym wyborem do powstrzymywania ognia. Bloki Aircrete są ognioodporne, co czyni je świetną alternatywą dla tradycyjnych bloków betonowych.
Podobne tematy
- Jaka jest wytrzymałość bloczków gazobetonowych?
- Czy silikat gazowy jest lepszy od gazobetonu?
- Zalety bloczków gazobetonowych
Nazywam się Florian i kocham budować. Od ponad 20 lat działam w budownictwie i nawet na chwilę nie pomyślałem żeby przestać.
Z powodzeniem wybudowałem wiele budynków i będę przekazywał wam moją cenną wiedzę na tym portalu.