Wady stosowania starych bloczków gazobetonowych w budownictwie

Wady stosowania starych bloczków gazobetonowych w budownictwie

Prawdopodobnie słyszałeś o zaletach autoklawizowanego gazobetonu, ale nie do końca podjąłeś decyzję o jego zastosowaniu. Jakie są wady i jakie są alternatywy? Ten artykuł bada opcje i bada Wady używania starych bloków gazobetonowych do budowy. Oto niektóre z nich. Znajdziesz tu ciekawą alternatywę dla tego materiału.

Wady

Jedną z głównych zalet stosowania bloków gazobetonowych do budowy domu jest to, że są one ognioodporne i odporne na wysokie temperatury. Istnieją jednak pewne wady związane z tym materiałem. Należy je przechowywać w odpowiednim miejscu. Nigdy nie należy ich wyrzucać na płaski teren, gdyż spowoduje to trwałe uszkodzenie większości produktu. Idealnie byłoby, gdyby były przechowywane na terenie o nachyleniu.

Kolejną zaletą gazobetonów jest ich niski koszt. Materiał ten jest dość łatwy w obróbce, można go ciąć i szlifować w różne kształty. Praca z dużymi blokami gazobetonowymi nie wymaga specjalnych umiejętności. Co więcej, są one również bardzo dźwiękoszczelne. Ze względu na małą gęstość, bloki gazobetonowe są dobrym wyborem dla budynków niskopiętrowych. A ponieważ można je łatwo odnowić, nie tracą swojej nośności podczas pożaru.

Polecamy również:  Jakie pustaki wybrać do budowy fundamentu

Stare bloki gazobetonowe mogą nie być zbyt wytrzymałe i powinny być jak najszybciej usunięte. Bloki gazobetonowe są podatne na zniszczenie, jeśli są narażone na działanie wody przez dłuższy czas. Dlatego ważne jest, aby utrzymać ich integralność i uniknąć korzystania z nich dla projektów budowlanych, gdzie wilgoć jest problemem. Mogą mieć dziury i być podatne na pęknięcia.

Wady stosowania starych bloków gazobetonowych

Dopóki gazobeton jest wykonany z naturalnych surowców i jest wstrzykiwany z tlenem, blok nie spali się i nie podtrzyma spalania nawet w kontakcie z otwartym ogniem. Może jednak wybuchnąć, jeśli przez dłuższy czas będzie miał kontakt z wysoką temperaturą. Gazobeton jest stosunkowo tani w zakupie i nie wymaga dodatkowej izolacji. Jego zastosowanie jest również przyjazne dla środowiska, wymaga mniej zasobów naturalnych podczas procesu ogrzewania. Gazobeton jest ekologicznym materiałem budowlanym, a wodór używany podczas produkcji jest nietoksyczny. Materiał ten jest łatwy do kształtowania i może być stosowany przy użyciu konwencjonalnych narzędzi.

Gęstość gazobetonu różni się w zależności od jego rodzaju i wytrzymałości. Beton o niskiej wytrzymałości ma gęstość około 150 funtów na stopę sześcienną, a bloki z betonu o wysokiej wytrzymałości mają wytrzymałość od 40MPa (5800 psi) do 410MPa (59,00 psi). Konstrukcje komercyjne wymagają minimalnej wytrzymałości 130Mpa (18900 psi).

Polecamy również:  Jak zrobić zaprawę do bloczków gazobetonowych

Ponieważ gazobeton jest niezwykle porowaty, pomaga uciec nadmiarowi pary wodnej. Jest to podobne do przepuszczalności pary wodnej drzew i pozwala na cyrkulację naturalnego powietrza wewnątrz bloku. Ponieważ bloczki są oddychające, nie ma potrzeby stosowania zaprawy cementowej. Klej jest innym materiałem, co pozwala na precyzyjne cięcie i minimalizuje odpady stałe powstające podczas użytkowania. Jest mniej podatny na mostki termiczne i ma długą drogę.

Alternatywy

Pierwotnie produkowane w Szwecji, bloczki gazobetonowe po raz pierwszy pojawiły się na brytyjskim rynku budowlanym w latach 60-tych. Są one najlżejszą dostępną rodziną bloków betonowych, zdolną do pełnienia podwójnych funkcji konstrukcyjnych i izolacyjnych. Ich główne ograniczenia są ograniczone do ścian osłonowych i budownictwa niskiego. Produkowane są poprzez mieszanie sproszkowanego popiołu paliwowego z wodą, tworząc zawiesinę. Zastosowanie Aircrete w porównaniu z konwencjonalnym betonem ma kilka zalet.

Bloki te można łatwo ciąć i montować przy użyciu konwencjonalnych narzędzi do obróbki drewna. Dzięki temu, że są tak lekkie, są jednocześnie niezwykle trwałe. Te bloki są doskonałym wyborem dla izolacji akustycznej i termicznej, chociaż muszą być traktowane z warstwą ochronną siding lub kamienia inżynierskiego dla trwałej powierzchni izolacyjnej. Alternatywnie można wybrać mieszankę gazobetonu i innych rodzajów materiału na siding.

Polecamy również:  Materiały do wyboru przy wykonywaniu formy na bloczki betonowe

Gazobeton jest również ognioodporny. Chociaż te bloki mają niższą odporność na ogień niż cegły lub beton, blok aircrete o grubości 100 mm wytrzyma pożar do czterech godzin. Poza tym Aircrete jest również ognioodporny, co czyni go idealnym materiałem do budowy zewnętrznych pieców i palenisk. W związku z tym są one doskonałym wyborem do powstrzymywania ognia. Bloki Aircrete są ognioodporne, co czyni je świetną alternatywą dla tradycyjnych bloków betonowych.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz