Z czego najtaniej wybudować dom?

Z czego najtaniej wybudować dom?

Budowa naszego domu zawsze powinna być przemyślana. Do jednej z bardziej nowoczesnych propozycji możemy zaliczyć wykorzystanie pustaków styropianowych. Dlaczego budynki ze styropianu stają się coraz bardziej popularne? W tym artykule porozmawiamy o tym, z czego budować dom i jakie są zalety pustaków.

Dom z pustaków

Do podstawowych materiałów budowlanych do wznoszenia ścian należą oczywiście styropianowe pustaki. To nowoczesne kształtki, które tworzy się ze styropianu o wysokiej twardości. Wykorzystując do tego odpowiednio twardy materiał.  Połączenie ze sobą pustaków styropianowych nie należy do skomplikowanych czynności. Część producentów określa łączenie na zasadzie klocków, co umożliwia konstrukcja elementów styropianowych, które są ze sobą scalane.

Istnieją różne rodzaje takich pustaków, ponieważ do ze styropianu będzie wymagał użycia różnych pustaków.

  • elementy ścienne, które dzielą się na otwarte i zamknięte
  • nadproża
  • wieńce
  • elementy dachu

Szeroka oferta producentów pustaków styropianowych umożliwia dostosowanie pustaków do wykonania konstrukcji. Musi ona spełnić niemałą ilość wymogów, będzie to możliwie tylko wtedy, gdy wykorzystamy przy budowie różne elementy.

Polecamy również:  Zalety i wady gazowych bloków krzemionkowych

Podczas wyboru asortymentu ze styropianu zwraca się zazwyczaj uwagę na różne parametry techniczne: współczynnik przenikania ciepła, waga oraz klasa ogniowa. Gdy współczynnik przenikania ciepła jest niski lub waga materiału niewielka wówczas uważa się to za duże zalety.

Technologia budowy domu z pustaków

Technologia wznoszenia styropianowego domu polega też na wykorzystaniu betonu. Styropianowe pustaki należy wypełnić mieszanką betonową, wówczas wzniesiona ściana będzie mogła przenosić obciążenie. C12/15 to minimalna klasa betonu, by całość mogła odpowiednio pełnić swoją funkcję.

Cała technologia opiera się na prawidłowym połączeniu przygotowanych pustaków. Później należy je wypełnić mieszanką betonową. Nakładanie mieszanki betonowej powinno się przeprowadzić ruchem okrężnym.Istotne jest także ułożenie zbrojenia, czyli wieńców, narożników.

Co ważne, budowa domu ze styropianu należy do tych prostszych i co najważniejsze, szybkich. Nie w każdym wypadku wymagane jest zaangażowanie ekipy fachowców, ponieważ przy odpowiedniej wiedzy można ją wykonać samodzielnie.

Wykończenie domu

Niewątpliwie wielu właścicieli domu interesuje zakres prac wykończeniowych. Tak samo, jak budowa – nie sprawia większych problemów.  Prace wykończeniowe wymagają zwiększenia szorstkości ściany – pustaki styropianowe niosą za sobą konieczność szlifowania. Później przykleja się siatkę z włókna szklanego.

Polecamy również:  Jak ciąć bloki ceramiczne krok po kroku

Należy też pamiętać o wzmocnieniu nadproży, by ich funkcja nie została ograniczona. Najlepiej do tego celu sprawdzą się aluminiowe kątowniki.

Etapem prac wykończeniowych będzie nałożenie tynku zewnętrznego. Skrywa się pod nim konstrukcja z pustaków styropianowych, które są wypełnione betonem.

Pustak — cena za m2

Cena samych pustaków ze styropianu nie należą do wysokich. Wpływają na nią wymienione już, atrakcyjne parametry techniczne. Ważna jest grubość styropianu w elemencie. Konstrukcję domu możemy wykonać tak, by na późniejszym etapie użytkowania dom był domem pasywnym, który ogranicza koszty eksploatacyjne.

Jakie są koszty wykonawcze?

  • koszt wykonania stropu – ok. 120 zł/m2.
  • koszt wykonania poszycia dachowego – ok. 90 zł/m2.

Z czego najtaniej wybudować dom?

Sposobów na wybudowanie tanio domu jest kilka. Wybór przede wszystkim powinien być dopasowany do naszych preferencji. Przykładowo, szkieletowe domy z drewna należą do najszybszych w budowie i wielu przypadkach tanich opcji. Mimo to w Polsce jest to nadal niezbyt popularna technologia budowy, a nowe budynki buduje się zazwyczaj przy użyciu technologii murowanej.

Polecamy również:  Jak maskować bloki betonowe

Do najważniejszych elementów każdego budynku należą ściany zewnętrzne. Podczas ich budowy wykorzystuje się: materiały ceramiczne, bloczki z betonu komórkowego, bloczki z sylikatu czy nawet coraz bardziej popularny keramzytobeton. Ściany z ceramiki mają dużą liczbę zalet, jednak są jednocześnie najdroższym rozwiązaniem. Do tańszych i o bardzo wysokim poziomie izolacji termicznej należą bloczki betonowe. Pamiętamy jednocześnie, że im mniejsza gęstość betonu, tym lepsze właściwości termoizolacyjne będą miały nasze bloczki. W zbliżonej cenie możemy kupić bloczki silikatowe — wapienno-piaskowe, ale musimy liczyć się z faktem, że materiał charakteryzuje się niskim poziomem izolacji termicznej.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz