Wytrzymałość bloków LECA

Wytrzymałość bloków LECA

Budując z klocków LECA, prawdopodobnie będziesz miał wiele obaw. Na przykład, jak bardzo są one wytrzymałe? Odpowiedź na to pytanie może zależeć od użytego materiału. W tym artykule omówimy wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie oraz skurcz. Dowiesz się również o początkach firmy LECA. Historia LECA rozpoczyna się w Kansas City w stanie Missouri, gdzie w 1919 roku opatentowano produkt o nazwie Haydite, który został później użyty do budowy USS Selma. Później pojawiły się inne materiały, w tym Gravelite, Perlite i Rocklite. Później LECA została przyjęta w całej Europie, a pierwsze budynki powstały w Niemczech i Danii.

Wytrzymałość na ściskanie

Wytrzymałość na ściskanie bloków LECA można zwiększyć do 30% poprzez zastąpienie normalnego kruszywa grubego keramzytem. Przeprowadzono różne testy na próbkach przed i po 7 i 14 dniach utwardzania. Wyniki pokazały, że dodanie 30% LECA do SCC zapewniło dobre wyniki dla wytrzymałości na ściskanie i wytrzymałości na rozciąganie przy rozłupywaniu. Ponadto poprawiła się wytrzymałość na rozciąganie, moduł sprężystości przy ściskaniu oraz właściwości termoizolacyjne bloków LECA.

Osobnej analizy wymagają kompozyty z Leca 8/16 mm. Największe rozmiary i duża porowatość kompozytów spowodowały konieczność przeprowadzenia osobnej analizy tych kompozytów. W tym przypadku im szczelniejsza była zewnętrzna otoczka cząstek LWAs, tym bardziej zwiększała się absorpcja wody, ale nie miała wpływu na wytrzymałość. Wynik ten potwierdza pozytywną zależność pomiędzy LWAs a absorpcją wody przez kompozyty. Dalej, kompozyty z Leca 8/16 mm są najbardziej odporne na pęknięcia i uszkodzenia od uderzeń o dużej sile.

Polecamy również:  Jak ciąć bloczki betonowe

Ściskanie bloków LECA może być zwiększone poprzez zwiększenie procentowej zawartości drobnych ziaren. W porównaniu do pozostałych próbek, próbka L10-0 ma wyższą wytrzymałość na ściskanie niż pozostałe materiały. Podobnie, ściskanie bloków LECA można zwiększyć poprzez dodanie 10% i 20% drobnych ziaren. Drobne ziarna nie mają jednak wpływu na współczynnik przepuszczalności. W poniższej tabeli porównujemy średnią wytrzymałość na ściskanie bloków LECA z innymi blokami betonowymi.

Wytrzymałość na rozciąganie

Wytrzymałość na rozciąganie bloków LECA została określona w badaniu porównującym wytrzymałość na ściskanie kształtów sześciennych i cylindrycznych. Zazwyczaj wytrzymałość kostki jest wyższa niż wytrzymałość na rozciąganie walca. Jednakże wytrzymałość na rozciąganie bloków LECA jest niższa niż w przypadku betonu konwencjonalnego. W tym badaniu zmieniono ilość LECA użytego w betonie z 25 do 75%, a dla każdej frakcji mieszanki uformowano kostki i cylindry.

W pracy badano również wytrzymałość na zginanie betonu z zastosowaniem różnych proporcji popiołu dennego i popiołu lotnego. Współczynniki wymiany wynosiły 5%, 10%, 20%, 30% i 35% dla każdej mieszanki. Wytrzymałość betonu na rozciąganie mierzono przez siedem dni, a następnie przez 28 dni. W wyniku badań stwierdzono, że optymalny stopień zastąpienia popiołu lotnego, popiołu dennego i lekkiego kruszywa keramzytowego (LECA) w betonie różni się w zależności od mieszanki.

Polecamy również:  Jak wykonać bloki wentylacyjne

Wytrzymałość na rozciąganie bloków LECA można zmierzyć za pomocą laboratoryjnego testera do rozciągania. Wartości ugięcia bloków klasy M20 z 0% i 5% zastąpieniem popiołu lotnego są podobne. Wartości ugięcia pozostałych kolejnych dni są porównywalne, przy czym wytrzymałość na rozciąganie klasy M20 jest wyższa niż 5%. Rozpatrując wytrzymałość na rozciąganie bloków LECA należy pamiętać, że wytrzymałość LECA będzie zmniejszona o procentowy udział popiołu lotnego.

Skurcz

Niniejsze badania zostały przeprowadzone w celu określenia wpływu zbrojenia na skurcz bloków LECA. Skurcz bloków wyprodukowanych zgodnie z metodą badawczą określono w warunkach kontrolowanych, przy temperaturze otoczenia od 35 do 45 stopni Celsjusza i wilgotności powyżej 95%. Wyniki zostały przedstawione w tabeli 1, a dzięki wykorzystaniu danych zebranych z badań możliwe jest uzyskanie wartości projektowych dla bloków. Wyniki pokazują, że zbrojenie ma tylko niewielki wpływ na zachowanie się przy skurczu.

Polecamy również:  Do czego wykorzystać bloczki betonowe półokrągłe

W celu określenia wpływu skurczu zmierzono odpowiednią wytrzymałość na ściskanie. Wyniki pokazały, że bloki z betonu Leca mają lepszą wytrzymałość na ściskanie w porównaniu z próbkami kontrolnymi i porównawczymi. Świadczy to o zaletach systemu LECA. Jako dodatkową korzyść, bloki LECA są lekkie i trwałe. Ponadto, ich niska przepuszczalność i wewnętrzne właściwości utwardzania mają wpływ na ich wytrzymałość. W związku z tym są one preferowane w przypadku bloków betonowych.

W celu określenia wpływu stresu termicznego na bloczki LECA, metoda testowa zastosowana w poprzednim badaniu polegała na 30-minutowej symulacji pożaru sadzy. Spaliny były doprowadzane do komina, a wartości graniczne nie zostały przekroczone ani w bloczkach, ani w elementach drewnianych. Zastosowano również wełnę mineralną w celu stłumienia współczynników przewodności cieplnej. Maksymalna temperatura odnotowana podczas próby ogniowej wyniosła 86 st. C.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz