Jaki cement wybrać do jastrychów Mixokret?

Jaki cement wybrać do jastrychów Mixokret?

Używając jastrychów Mixokret należy wiedzieć, jakie proporcje cementu portlandzkiego i piasku są właściwe dla danej mieszanki. W tym artykule wyjaśnione zostaną proporcje potrzebne do wykonania ogólnej wylewki z betonu drobnoziarnistego oraz zalety i wady stosowania włókien polipropylenowych, piasku i kruszonych kamieni. Ponadto warto poznać zalety jastrychów prowadzonych laserowo, które ułatwiają montaż i zapewniają niemal idealne podłoże.

Proporcje cementu portlandzkiego do piasku

Podczas mieszania betonu na jastrychy mixokretem, właściwa proporcja cementu portlandzkiego do piasku zależy od rodzaju stosowanego betonu. Cement portlandzki jest bardzo mocny, natomiast zaprawa wapienna jest nieco słabsza. W każdym przypadku proporcja cementu do piasku musi wynosić od jednego do dwóch procent całkowitej masy betonu. Ilość użytej wody zależy również od ilości suchego piasku i kruszywa w mieszance. Zazwyczaj jeden jard sześcienny betonu wymaga jednego tysiąca funtów wody. Jednak ilość wymaganej wody może być mniejsza lub większa, w zależności od projektu mieszanki i zastosowania.

Właściwa proporcja piasku i cementu zależy od funkcji wylewki mixokreta. Najlepiej jest sprawdzić skład mieszanki jastrychowej poprzez ściśnięcie piłki ręcznej, aby określić ilość wody potrzebnej do uzyskania pożądanej konsystencji. Jeśli nie jesteś pewien właściwych proporcji, możesz również wykonać test kuli śnieżnej, aby określić, czy mieszanka jest dobra. Sucha mieszanka jastrychu będzie trzymała się razem bez kapania wody, natomiast sztywna mieszanka ze zbyt dużą ilością wody nie będzie w pełni zagęszczona.

Polecamy również:  Co się miesza z cementem z dodatkiem plastyfikatora?

Włókna polipropylenowe odchylają mikropęknięcia

Włókna polipropylenowe należą do najczęściej stosowanych włókien w betonie. W miarę wysychania betonu mikropęknięcia mogą prowadzić do większych pęknięć. Większe pęknięcia mogą umożliwić penetrację agresywnych substancji do betonu i zmniejszyć jego trwałość. Włókna polimerowe pochodzące z recyklingu opon wycofanych z eksploatacji zostały użyte do zastąpienia włókien polipropylenowych w betonowych wylewkach mixokretowych. Wpływ na skurcz oceniono metodą autogeniczną, restrykcyjną i autogeniczną.

Zbrojenie jest powszechnie stosowane w jastrychach cementowych w celu kontroli skurczu i spękań. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia delaminacji, czyli zjawiska, w którym powietrze i woda zostają uwięzione wewnątrz jastrychu. Włókna PP są stosowane do kontroli pęknięć skurczowych i zapobiegania delaminacji jastrychów nad rurami i innymi złączami dziennymi. Włókna PP stosuje się zazwyczaj w jastrychach związanych i niezwiązanych oraz w jastrychach pływających, które są stosowane nad rurami ogrzewania podłogowego.

Rolkowe jastrychy rurowe zapewniają niemal idealne podłoże

W przypadku mixokreta nic nie jest ważniejsze niż posiadanie idealnego podłoża. Idealnym rozwiązaniem w tym zakresie są jastrychy rolkowe. Narzędzia te są dostępne w wielu różnych rozmiarach i składają się ze zmechanizowanej rury, która obraca się w kierunku betonu. Proces ten produkuje prawie idealne podłoże dla mixokretów. Narzędzia te mogą być łatwo skonfigurowane i mogą produkować spójne wyniki w prawie każdym wlewie.

Polecamy również:  Jaki cement wybrać do betonu architektonicznego?

Narzędzia te są najbardziej powszechnym typem wylewki betonowej. Narzędzia te są używane do wyrównywania płyt i wykonywania podtorza zbliżonego do poziomu. Używają one regulowanych płyt podtorza, aby podłoże było jak najbardziej wyrównane. Stół jeździ na formach, które mogą pomóc w stworzeniu prawie idealnego podtorza. W rezultacie ten typ stołów tworzy równą płytę na górnej i dolnej powierzchni płyty.

Jastrychy kierowane laserowo są łatwe w ustawieniu

Jedną z największych zalet stosowania laserowo kierowanych jastrychów mixokretowych jest łatwość ich obsługi. W przeciwieństwie do tradycyjnych stołów mechanicznych, stoliki kierowane laserowo są łatwe do ustawienia i bardzo dokładne. Kosztują one od 100 000 do 250 000 dolarów, ale wielu wykonawców wynajmuje je, aby zminimalizować koszty początkowe. Są one niezwykle dokładne i pozwalają wykonawcom zaoszczędzić wiele pracy.

Firma Ligchine projektuje i produkuje laserowo kierowane urządzenia do wykonywania jastrychów mixokretowych. Produkty te są kluczowe dla budowy płaskich podłóg. W ich ofercie znajdują się wysokowydajne jastrychy z wysięgnikiem, jak również rewolucyjna maszyna wjezdna o niespotykanej mobilności i liczbie płaskości. Do każdej maszyny można nawet wybrać różne systemy sterowania, w tym intuicyjny wyświetlacz, który pozwala łatwo monitorować postępy pracy.

Polecamy również:  Czy można mieszać cement z glebą?

Koszt jastrychów kierowanych laserowo

Istnieje wiele zalet stosowania jastrychu mixokretowego kierowanego laserowo, takich jak jego szybkość, precyzja i tempo produkcji. Chociaż ten rodzaj jastrychu może być kosztowny dla większości wykonawców, daje on produkt końcowy lepszej jakości. Inne opcje obejmują jednoosobowe stoliki wibracyjne i stoliki kratownicowe.

Stoły mixokretowe z prowadzeniem laserowym są niezwykle dokładne, dzięki czemu uzyskuje się betonowe podłogi typu slab-on-grade. Maszyny te mają wyrafinowaną konstrukcję ze zintegrowanym systemem laserowym i ślimakiem do rozpraszania i konsolidacji betonu. Wyposażone są również w potężny komputer montowany na konsoli, który zapewnia precyzyjne niwelowanie i podnoszenie stołu z pięciokrotną prędkością. Stół laserowy HIKING(r) jest idealnym wyborem dla każdego miejsca pracy.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz