Jak przebiega obróbka betonu w betoniarce

Jak przebiega obróbka betonu w betoniarce

W jaki sposób beton jest przetwarzany w betoniarce? Istnieje kilka różnych sposobów, w jaki można to zrobić, w tym przechylanie bębna, transport do miejsca pracy i czas mieszania. Przyjrzyjmy się niektórym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę. Porozmawiajmy również o tym, ile mocy zużywa mieszarka i jak to może wpłynąć na czas potrzebny do ukończenia projektu.

Bęben przechylny

Efektywność mieszania w betoniarce jest mierzona przez jej wydajność. Jest to ilość betonu wyprodukowana w określonym czasie. Nie odzwierciedla ona jednorodności betonu i opiera się na czasie potrzebnym do załadowania, wymieszania i opróżnienia betoniarki. Wydajność zależy również od czasu czyszczenia mieszalników wsadowych, który zazwyczaj jest pomijany. Mieszalniki ciągłe powinny charakteryzować się wysoką wydajnością.

Bęben przechylny w betoniarce jest ważnym aspektem przy produkcji betonu. Mieszarki przechylne mają tendencję do wyładowywania całej partii na raz. W przeciwieństwie do nich, te bez przechyłu wyrzucają mieszankę równomiernym strumieniem. Te ostatnie, z drugiej strony, wycofują zsyp okresowo dla przerywanego dostarczania. Mieszarki przechylne są preferowane przy pracach związanych z kruszywami o dużych wymiarach i niskiej urabialności.

Bęben przechylny jest najczęściej spotykanym typem mieszarki bębnowej. Stosuje się go w laboratoriach i w terenie do małych partii. Jego pojedynczy otwór pozwala na wejście i wyjście materiałów z maszyny. Ten typ mieszalnika może również obsługiwać duże kruszywa i cząstki. Bęben przechylny ma wyższy stopień rozładowania niż nie przechylny. Bęben przechylny pozwala na użycie dużych kruszyw w mniejszej wielkości partii.

Bęben nie przechylny w betoniarce charakteryzuje się otwartym bębnem z łopatkami po jednej stronie. Takie betoniarki są przydatne na małych placach budowy, ale nie nadają się do mieszania dużych kruszyw. Ponadto mogą być trudne w czyszczeniu. Innym typem są mieszalniki z bębnem rewersyjnym. Mieszalniki te obracają składniki w jednym kierunku i wyładowują je w drugą stronę. Należy jednak pamiętać, że mieszarki z bębnem przechylnym nie nadają się na małe budowy.

Betoniarka z przechylnym bębnem pozwala na zmienny kąt nachylenia, co zapewnia większą energię betonu, gdy oś obrotu jest prawie pionowa. Pochylenie bębna pozwala na podnoszenie i upuszczanie betonu do jego najpełniejszej średnicy. Proces ten, zwany upuszczaniem, dzierga i miesza składniki. Gdy oś bębna znajduje się w pionie, łopatki nie mogą podnieść betonu na maksymalną wysokość, co uniemożliwia jego dobre wymieszanie.

Polecamy również:  Hempcrete - z czego się składa i jak się go wykonuje

Transport na miejsce pracy

Betoniarka to pojazd, który jest przeznaczony do przemieszczania wszystkich rodzajów betonu na niewielką odległość. Łączy w sobie duży pojemnik na beton i komorę mieszania. Wyposażona jest w zbiornik na wodę, który przeznaczony jest do czyszczenia zbiornika. Jest również wyposażony w przenośnik taśmowy, który może umieścić beton bezpośrednio na konstrukcji. Wozy te mają wiele zalet w stosunku do zwykłych ciężarówek, między innymi zwiększoną wydajność i oszczędność pracy.

Mieszarki tranzytowe mają dodatkową zaletę, jaką jest wyeliminowanie kłopotów związanych z magazynowaniem i pozyskiwaniem materiałów. Poprawiają one również jakość i jednorodność betonu, przyspieszają budowę i zmniejszają wpływ na środowisko. Poza tym, że beton jest bardziej spójny i estetyczny, mieszalnik jest dobrym wyborem dla każdego zadania budowlanego. Może być używany na placach budowy, w budynkach komercyjnych i kompleksach przemysłowych. Z tych powodów stał się on popularną opcją dla wykonawców.

Ciężarówka z mieszalnikiem jest wszechstronnym pojazdem, który może transportować beton z mieszalni na plac budowy. Jego bęben musi obracać się z prędkością od dwóch do sześciu obrotów na minutę, aby zapewnić optymalną konsystencję. Mieszalnik utrzymuje również beton towarowy w tej samej konsystencji po opuszczeniu miejsca pracy. Niektóre ciężarówki mieszają beton nawet podczas jego dostarczania, co rozwiązuje problem przedwczesnego twardnienia. Ta metoda pozwala na dotarcie ciężarówki z mieszanką do odległych miejsc budowy przy zachowaniu stałej konsystencji.

Podczas gdy transport betonu na plac budowy jest niezbędny, ostateczna jakość może być zagrożona przez niewłaściwe metody transportu. Właściwa metoda transportu jest niezbędna do zapewnienia trwałości betonu i ma kluczowe znaczenie dla powodzenia projektu budowlanego. Istnieje jednak kilka innych czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić najlepsze wyniki. I pamiętaj, że im bardziej wydajny jest transport, tym więcej pieniędzy zaoszczędzisz w dłuższej perspektywie.

Polecamy również:  Czym pomalować beton na zewnątrz?

Czas mieszania

Wydajność betoniarki jest iloczynem czasu mieszania i mocy zużytej do produkcji jednorodnego betonu. Liczba ta może nie świadczyć o jej efektywności, ponieważ zależy od rodzaju betonu oraz wielkości porcji i sposobu załadunku. Dodatkowo, wydajny mieszalnik może mieć problemy z mniej urabialnym i o wyższej lepkości betonem, ale zużyta energia mieszania jest w obu przypadkach podobna. Aby ocenić wydajność betoniarki, należy porównać czas mieszania z wielkością partii i lepkością.

Czas mieszania w betoniarce mierzony jest w minutach. W przypadku mieszalnika wsadowego czas mieszania to czas pomiędzy załadowaniem składników a rozpoczęciem wyładunku betonu. Czas mieszania w mieszalniku ciągłym może być dłuższy niż w mieszalniku okresowym. Jeśli czas pomiędzy załadunkiem a wyładunkiem jest zbyt krótki, mieszanka będzie słabsza niż określona wytrzymałość i trudno będzie z nią pracować. Dlatego ważne jest, aby dostosować czas mieszania i ilość wody, aby uzyskać pożądaną konsystencję betonu.

Podczas mieszania betonu w betoniarce proporcje cementu, kruszywa drobnego i grubego oraz wody powinny być właściwe. Mieszanka ta powinna być jednorodna pod względem barwy i konsystencji. Czas mieszania nie powinien przekraczać trzech minut. Do mieszania należy użyć czystego, wodoszczelnego podestu bazowego. Do mieszania betonu powinna być użyta odpowiednio duża łopata. Ostateczną mieszankę należy przelać do pojemnika z pokrywą.

Czas mieszania betonu w betoniarce jest często funkcją jej wielkości i sposobu załadunku. Należy jednak zauważyć, że czas mieszania nie jest jedynym czynnikiem. Powinien on być również ustalony w oparciu o rodzaj mieszanego betonu. Jeśli czas mieszania będzie zbyt krótki, jego jakość będzie niska. Dobrej jakości beton jest niezbędny do zbudowania atrakcyjnej konstrukcji, a także do stworzenia trwałego fundamentu.

Zużycie energii

Energia potrzebna do wymieszania partii betonu jest funkcją prędkości maszyny, rodzaju mieszanego materiału i czasu trwania cyklu. Zużycie energii przez betoniarkę nie musi jednak wskazywać na jej wydajność. W rzeczywistości, zużycie mocy betoniarki zależy od kilku czynników, w tym rodzaju mieszanki mieszanej, wielkości partii i jak materiał jest załadowany. Mocny mikser może mieć mniejszą moc mieszania, ale może produkować bardziej urabialny beton niż ten o mniejszej mocy.

Polecamy również:  Jak połączyć stary beton z nowym

Domieszki mineralne i całkowita ilość proszku w mieszance będą miały wpływ na pobór mocy przez betoniarkę. Ponadto cechy poszczególnych składników dodawanych do mieszanki również będą miały wpływ na pobór mocy. Na przykład, tekstura konkretnego składnika może powodować wewnętrzne ścieranie na bębnie mieszającym. W rezultacie bęben mieszający będzie zużywał więcej mocy na obrót, co prowadzi do większego zużycia energii.

Reometr używany do pomiaru granicy plastyczności jest przyrządem bezkontaktowym. Mierzy on przepływ i zużycie energii dla różnych obrotów/sek. Granica plastyczności jest następnie obliczana przy użyciu współosiowego wiskozymetru w celu określenia granicy plastyczności. W przypadku mieszanek S33, S23 i S21 wartość spadku jest wysoka, co skutkuje wysoką granicą plastyczności i wysokim zużyciem energii. Wartość szczytowa występuje przy prędkości 0,06 obr/s.

Mieszarki elektryczne są wygodne zarówno przy częstym, jak i intensywnym użytkowaniu. Oprócz niskiej ceny sprzedaży, mieszalniki elektryczne są również łatwe w utrzymaniu. Nie zużywają one benzyny ani oleju i nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji. W przeciwieństwie do swoich odpowiedników zasilanych benzyną i olejem, miksery elektryczne są przyjazne dla środowiska. Tak więc, jeśli jesteś w napiętym budżecie, rozważ zakup elektrycznej betoniarki. Nigdy nie będziesz żałować.

Silniki elektryczne to kolejna opcja. Niektóre modele podłogowe posiadają silniki elektryczne, ale niewiele jest modeli podłogowych, które posiadają silniki elektryczne. Silniki elektryczne mają wyższy moment obrotowy niż silniki benzynowe, co czyni je bardziej wydajnymi. W porównaniu z silnikiem benzynowym o mocy 9 KM, mikser elektryczny zużywa mniej koni mechanicznych. A ponieważ silniki elektryczne są bardziej wydajne, oszczędzasz na rachunkach za prąd. Podobnej wielkości mikser z pionowym wałem wymaga 9 koni mechanicznych.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz