Jak pomalować białą cegłę gipsową

Jak pomalować białą cegłę gipsową

Być może zastanawiasz się, co zrobić, jeśli malujesz białą cegłę gipsową. Prawdopodobnie zastanawiałeś się, czego użyć i czy powinieneś wybrać kolor stały, wapno do mycia, szablon lub podkład. Istnieje kilka opcji do wyboru i wszystkie one mogą znacznie ułatwić pracę! Ten artykuł omówi niektóre opcje dostępne. Czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki, jak malować białą cegłę gipsową!

Kolor stały

Podczas malowania białej cegły gipsowej możesz się zastanawiać, który kolor stały jest najlepszy. Jeśli chcesz stworzyć neutralny wygląd, ciepły lub chłodny kolor będzie wyglądać najlepiej. Na przykład, ciepła pomarańczowa cegła będzie wyglądać świetnie obok chłodnej arktycznej bieli. Chłodny szary lub niebieski odcień obok ciepłej białej farby będzie ładnym kontrastem. Należy jednak uważać, aby nie użyć zbyt dużo farby, gdyż zmatowienie może sprawić, że cegła będzie wyglądać nieprofesjonalnie.

Biały to klasyczny wybór kolorystyczny dla ścian z cegły. To sprawi, że ściany wydają się czyste i świeże. Ale inne opcje kolorów są dostępne, jak również, w tym gipsu, matka perła, i ciasteczko okruchowe. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zdecydować, który z nich zastosować:

Jeśli chcesz uzyskać bardziej dramatyczny wygląd, wypróbuj odcień węgla drzewnego. Odcień węgla drzewnego doda wyrafinowania do domu. Rozważ szary metaliczny węgiel, szaro-zielony mokry lub francuski szary. Wszystkie te kolory będą dobrze współpracować z białą cegłą gipsową. Kolor powinien pasować do istniejącego koloru cegły, najlepiej, aby wyglądał dobrze na twoim domu. Wybór właściwego koloru stałego na zewnątrz domu może być wyzwaniem, ale nie musi.

Jednym stałym kolorem do malowania białej cegły gipsowej jest beżowy. Wygląda świetnie z ciemną drewnianą podłogą i ścianą akcentową. Ładnie też kontrastuje z kolorem ścian. W minimalistycznym nowoczesnym stylu, biała farba daje czysty, półprzezroczysty wygląd ściany, bez zagłuszania czerwonej cegły. Jeśli nie jesteś pewien, który kolor użyć, możesz spróbować mieszanki obu, aby uzyskać bardziej spójny wygląd.

Polecamy również:  Jak odnowić starą ścianę z cegły od zewnątrz

Jeśli wybierasz kolor, który będzie najlepiej wyglądał z czerwoną ścianą akcentową, najlepiej zdecydować się na jasną farbę. Średnio ciemne cegły również dobrze wyglądają z jasnymi kolorami farb. Jasne ściany przyciągną uwagę do ściany akcentowej, podczas gdy średnio-ciemne cegły będą dobrze komponować się z czerwoną cegłą. Jasny kolor farby podkreśli ścianę akcentową, a ciemny kolor zwróci uwagę na wykończenie ściany i doda kontrastu.

Lime wash

Lime wash to historyczne wykończenie mineralne, które może być stosowane do powierzchni murowanych. Było to powszechne wykończenie farby dla budynków murowanych już w Imperium Rzymskim i pozostało jedną z jedynych opcji dostępnych dla ludności europejskiej aż do II wojny światowej. Białe, kredowe wykończenie wapna można uzyskać dwoma głównymi metodami. Po pierwsze, wapno jest nakładane z równymi częściami wapna i wody. Następnie pozostawia się ją na kilka godzin na słońcu, aby się zestarzała, po czym nakłada się na nią farbę.

Lime wash to doskonały wybór do malowania białej cegły gipsowej, ale należy być świadomym pewnych zagrożeń. Farba ta może łatwo poplamić cegłę, dlatego nie nadaje się do stosowania na spękanej lub kruszącej się cegle. Ponadto, wash wapienny jest znacznie tańszy niż farba. Jednak po nałożeniu pierwszej warstwy, być może trzeba będzie powtórzyć proces kilka razy, zanim uda się uzyskać pożądane wykończenie. Bielenie wapnem jest dobrym rozwiązaniem dla majsterkowiczów, ponieważ można stworzyć pożądane wykończenie cegły za pomocą jednej warstwy farby i oczyścić resztki wodą.

Przy nakładaniu wapna należy pamiętać o wyborze odpowiedniego pigmentu. Jeśli używasz komercyjnej farby, prawdopodobnie będziesz musiał zmieszać wapno z wodą. Będziesz potrzebował 25 kg wanny, aby pokryć 120-150 metrów kwadratowych. Idealnie, będziesz potrzebował co najmniej pięciu warstw, aby pokryć ściany zewnętrzne. Wapno jest jednak bardzo żrące, dlatego zawsze należy nosić odzież ochronną i jak najszybciej zmyć farbę, aby uniknąć zagrożenia dla siebie lub dzieci.

Polecamy również:  Jak zrobić glazurę imitującą cegłę krok po kroku

Podczas nakładania wapna będziesz chciał użyć pędzla do nakładania podkładu. Najlepszy jest pędzel syntetyczny z czterocalowym włosiem. Ponadto upewnij się, że pędzel jest czysty i wolny od kurzu. Farba będzie trwać dłużej, jeśli pozwoli się jej powoli wyschnąć. Idealnie, należy również zamgławiać powierzchnię często, aby zapobiec szybkiemu wchłanianiu, co może prowadzić do proszkowego wykończenia.

Podkład

Używając podkładów, pamiętaj, aby wybrać ten o niskiej zawartości VOC (lotnych związków organicznych), abyś mógł spokojnie oddychać. Podkłady na bazie oleju i szelaku zawierają wysokie stężenie LZO, więc otwórz okna i użyj wentylatorów, aby poruszyć powietrze w całym pomieszczeniu. Podczas tego procesu należy nosić maskę oddechową. Zarówno podkłady wodne, jak i lateksowe zawierają pewne ilości lotnych związków organicznych, ale w niższych stężeniach niż podkłady olejowe.

Jeśli chodzi o malowanie cegły, należy wybrać podkład, który jest specjalnie wykonany dla tego typu materiału. Podkład musi być w stanie “wgryźć się” w cegłę, owinąć się wokół jej porów i wniknąć w jej porowatą powierzchnię. Kiedy to zrobisz, zapewni to, że farba będzie prawidłowo przylegać do powierzchni cegły. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ niewłaściwie nałożona farba może spowodować łuszczenie się lub wypalenie farby nawierzchniowej.

Po wybraniu podkładu do białej cegły gipsowej, należy wybrać typ blokujący plamy. Podkłady blokujące plamy są doskonałe do zapobiegania plamom z wody, dymu i kredek z krwawienia przez gotową powłokę. Ten rodzaj podkładu może być stosowany na różnych materiałach, w tym na cegle, betonie i metalach ocynkowanych.

Polecamy również:  Jaki rodzaj cegły wybrać do budowy wędzarni

Wybór podkładu pod białą cegłę gipsową zależy od tego, jak dużej ochrony potrzebuje Twój dom, ale najważniejsze jest, aby znaleźć taki, który odpowiada potrzebom Twojego projektu. Możesz użyć podkładu blokującego farbę, aby ochronić naturalne skazy i zapobiec przebarwieniom lub plamom pleśniowym przed przebiciem się przez powierzchnię. Podkład blokujący plamy jest również doskonałym wyborem do pokrycia nowych płyt gipsowo-kartonowych.

Chociaż podkłady olejowe mają wiele zalet, nie są najlepszym wyborem do malowania suchej zabudowy ze względu na zawartość lotnych związków organicznych. Ponadto podkłady olejowe nie przylegają dobrze do suchej zabudowy, ponieważ nie przyjmują tak dobrze farby lateksowej. Są one dobre do gruntowania suchej zabudowy, ale nie tak odpowiednie do malowania białej cegły gipsowej. Jest to powód, dla którego nie należy stosować podkładów olejnych na cegłę gipsową.

Do białej cegły gipsowej idealnie nadaje się masa w sprayu o nazwie Prepare L5 Surfacer. Jego unikalna formuła daje gładkie wykończenie przypominające tynk, które naśladuje wygląd tynku ręcznie formowanego. Podkład maskuje również niedoskonałości powierzchni i ukrywa miejsca spoin. Minimalizuje również różnice w porowatości i fakturze papieru do suchej zabudowy. Posiada również doskonałe właściwości odporne na zwiotczenie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz