Jak ocieplić styropian w gruncie

Jak ocieplić styropian w gruncie

Niezależnie od tego, czy próbujesz zaizolować piwnicę, czy cały dom, izolacja z płyt piankowych może być doskonałym projektem dla majsterkowiczów. Materiał ten idealnie nadaje się do izolacji głębokich pustych przestrzeni i ma długotrwałe, stabilne właściwości termiczne. W niektórych sytuacjach może być również stosowany zamiast izolacji z włókna szklanego. Poniżej wymieniono kilka kroków, aby zainstalować styropian w ziemi:

Izolacja z płyt piankowych to świetny sposób na majsterkowanie, aby dodać trochę izolacji

Główną zaletą izolacji z płyt piankowych jest jej wysoka wartość R. Istnieją cztery rodzaje płyt piankowych: sztywna pianka, polistyren ekspandowany i poliizocyjanurat. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, i należy rozważyć te czynniki przy podejmowaniu decyzji, który typ jest najlepszy dla Twojego domu. Na przykład, możesz nie chcieć używać XPS ze względu na koszty środowiskowe, ale możesz chcieć użyć poliizo ze względu na korzyści, jakie zapewnia.

Stosując izolację z płyt piankowych w gruncie, można uzyskać różne grubości w lokalnym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Zazwyczaj łatwo jest je przyciąć na wymiar za pomocą piły tarczowej i noża użytkowego. Można również użyć taśmy gorilla do uszczelnienia ścian i pokrycia przestrzeni o dziwnym kształcie. Może Cię kusić, by użyć drogiej izolacji z płyt piankowych lub pianki natryskowej, ale możesz zaoszczędzić pieniądze, robiąc to samemu.

Ekspandowany styropian jest najtańszym z trzech typów. Ma współczynnik R 3,6 do 4,0 na cal, czyli mniej więcej to, co uzyskuje się z orzeszków ziemnych. Chociaż jest on zazwyczaj używany w izolowanych formach betonowych, jest również używany w panelach dachowych i ściennych. Jest również często umieszczany pomiędzy dwoma kawałkami lekkiego metalu.

Polecamy również:  Jaki jest najcieplejszy rodzaj izolacji styropianowej?

Plusy i minusy izolacji z płyt piankowych można znaleźć w jej trwałości i łatwej instalacji. Materiał ten nie jest również tak ścieralny jak włókno szklane i może być instalowany przez zręcznych właścicieli domów. Najłatwiejszym do zainstalowania rodzajem izolacji z płyt piankowych jest natryskowa pianka poliuretanowa. Pianka poliuretanowa natryskowa o zamkniętych komórkach jest stosunkowo łatwa do zastosowania, natomiast instalacja płyt piankowych wymaga więcej czasu i wysiłku.

Do wad izolacji z płyt piankowych należy zaliczyć ryzyko zamoczenia. Ponieważ materiał ten jest wykonany z materiału, który nie jest dobrym przewodnikiem ciepła, izolacja z płyt piankowych nie jest najlepszym wyborem do zastosowań poniżej poziomu gruntu. Jednak korzyści płynące z izolacji płytami piankowymi mogą sprawić, że będzie to doskonały projekt typu “zrób to sam” dla wielu właścicieli domów. Jeśli masz czas, spróbuj!

To doskonały sposób na izolację głębokich pustych przestrzeni

Pomimo swojej wydajności cieplnej, styropian nie jest tak dobry jak izolacja celotex. Jego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,038W/m K, co bardzo dobrze sprawdza się przy izolowaniu głębokich pustek w gruncie. Polistyren występuje w ilościach paczkowych, a jego wytrzymałość na ściskanie mierzona jest w KPa przy 10% kompresji.

Lekki i niepalny polistyren (EPS) jest polimerem o wszechstronnym zastosowaniu. Ma niską przewodność cieplną, niską absorpcję wilgoci i doskonałe właściwości amortyzujące. Mieszanka produkowana jest poprzez impregnację granulatu pentanem, związkiem węglowodorowym. Granulat jest wstępnie spieniany w temperaturze powyżej 90degC w celu zwiększenia lepkości pianki.

To stabilne, długotrwałe parametry termiczne

W przeciwieństwie do EPS, który ma niski współczynnik R i jest niestabilny, polistyren jest niezwykle stabilny. Jego wartość R nie zmienia się pod wpływem wody, soli czy roztworów alkalicznych. Ta nierozpuszczalność wpływa na wybór kleju, etykiety i powłoki. W porównaniu z EPS, promieniowanie ultrafioletowe powoduje powierzchowne żółknięcie i kruchość na formowanym polistyrenie, ale jego właściwości fizyczne pozostają niezmienione.

Polecamy również:  Jak obliczyć ilość styropianu do budowy domu

Właściwości termiczne EPS zależą w dużym stopniu od jego składu chemicznego. W rzeczywistości światło słoneczne powoduje chemiczny rozkład PS, uwalniając śladowe ilości dwutlenku węgla i węgla organicznego. Chociaż PS może rozpadać się pod wpływem światła słonecznego, w równikowych szerokościach geograficznych trwa to dziesiątki lat. W klimacie równikowym rozkład PS na dwutlenek węgla trwa wieki. Czas rozkładu zależy od rodzaju polistyrenu, jego dodatków oraz ilości pochłoniętego promieniowania ultrafioletowego.

Izolacja EPS jest stosowana do poprawy integralności strukturalnej i projektowania budynków. Technologia ta jest stosowana w konstrukcjach budowlanych od lat 50. ubiegłego wieku i poprawiła ich efektywność energetyczną, trwałość oraz jakość powietrza w pomieszczeniach. Niniejszy artykuł zawiera przegląd zastosowań EPS w zasypywaniu wałów. Bardziej szczegółowy przegląd można znaleźć w raporcie:

Oprócz doskonałych właściwości termicznych, EPS jest również odporny na wilgoć. Naukowcy porównywali izolację EPS i XPS pod powierzchnią ziemi przez 15 lat. Stwierdzili, że izolacja EPS miała po trzydziestu dniach wilgotność odpowiednio 4,8% i 18,9%. Podczas gdy EPS jest bardziej efektywny niż XPS w tym obszarze, EPS ma wyższą odporność na wilgoć i wydajność.

To dobra alternatywa dla izolacji z łat z włókna szklanego

Łaty z włókna szklanego to najpopularniejszy rodzaj izolacji. Są one niedrogie i oferują niewielkie lub żadne ryzyko dla zdrowia. Te rodzaje izolacji są zwykle stosowane między kołkami w ścianach i na poddaszach. Polistyren i włókno szklane oferują wiele korzyści w stosunku do siebie. Ale największym pytaniem jest, który z nich jest lepszy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych dwóch materiałach.

Innym rodzajem izolacji, który jest dobrą alternatywą jest bawełna. Jest ona zasobem odnawialnym i jest wytwarzana z resztek niebieskich dżinsów. Izolacja bawełniana jest traktowana roztworem boranu, aby zmniejszyć jej palność i jest naturalnie odstraszająca owady. Ponieważ nie zawiera formaldehydu, jest bezpieczna dla osób z alergiami lub astmą. Niestety, izolacja z bawełny jest dwa razy droższa niż z włókna szklanego.

Polecamy również:  Styropian grafitowy

Inną dobrą alternatywą dla izolacji z włókna szklanego jest celuloza. Ma ona wyższy współczynnik R niż włókno szklane. Kosztuje około 0,49 za stopę kwadratową. Jest łatwa do kupienia i może być stosowana pomiędzy belkami stropowymi a drewnianymi kołkami. Może być również stosowany na poddaszu. Istnieją zalety i wady obu materiałów. Przy wyborze produktu izolacyjnego należy wziąć pod uwagę swoje potrzeby i budżet.

Na ściany zewnętrzne dobrym rozwiązaniem jest polistyren. Jest on również przyjazny dla środowiska i pomaga oszczędzać energię. Występuje w dwóch formach: sztywnych płyt piankowych i pianki natryskowej. Oba rodzaje polistyrenu mają zalety. Sztywne płyty piankowe zapewniają dodatkową integralność strukturalną i są lepszą alternatywą dla izolacji z batem z włókna szklanego. Są one również dostępne w różnych grubościach.

Kolejną opcją jest wełna mineralna. Najbardziej powszechną izolacją z wełny mineralnej jest Rockwool. Dawniej Roxul, Rockwool ma wersję bez formaldehydu. Inne marki to Rockwool, Certainteed Fiberglass i Thermafiber. ROCKWOOL jest dostępny w centrach modernizacji domów i u wykonawców w całych Stanach Zjednoczonych. Przed zakupem należy jednak upewnić się w lokalnym centrum remontowym.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz