Ile kosztuje podłączenie prądu?

Ile kosztuje podłączenie prądu?

Cały proces podłączania prądu należy do pracochłonnych zadań. Wymaga nie tylko uzyskania różnych zezwoleń, ale też cierpliwości. W pierwszej kolejności należy wystosować prośbę o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci energetycznej. Musimy to zrobić w punkcie obsługi klienta lokalnego dystrybutora energii elektrycznej. W piśmie jest konieczność określenia naszego zapotrzebowania na energię. Czas oczekiwania to mniej więcej od 20 do 30 dni.

Przyłącze elektryczne — co to jest?

Wykonanie przyłącza elektrycznego to niezbędna czynność, aby w budynku był dostęp do prądu. Nie obejdzie się bez połączenia instalacji elektrycznej wewnątrz budynku oraz zewnątrz — na posesji z siecią elektroenergetyczną. Przyłącze elektryczne w domu mieszkalnym składa się ze złącza, które zazwyczaj występuje w formie skrzynki znajdującej się przy ogrodzeniu działki. W niej zamontowane są:

  • licznik energii elektrycznej
  • bezpieczniki główne.

Punkt początkowy tej instalacji to tablica rozdzielcza, która zlokalizowana jest budynku. Zawiera ona wiele zabezpieczeń zarówno przeciwprzepięciowych, jak i przeciwporażeniowych, a także układ sterujący całą instalacją. Rozdzielnica połączona jest przewodem ze skrzynką z licznikiem i obwodami elektrycznymi. Wewnętrzna linia zasilająca jest przewodem doprowadzającym energię ze złącza do tablicy rozdzielczej wewnątrz domu.

Polecamy również:  Drewno konstrukcyjne, czyli wszechstronny materiał budowlany

Przyłącze energetyczne — jakie są rodzaje?

Występują dwa rodzaje przyłączy energetycznych. Mogą być napowietrzne oraz kablowe. Napowietrzne spotyka się w starszych budynkach i zakładane są, kiedy w pobliżu posesji znajduje się napowietrzna linia energetyczna. Napowietrzne przyłącze nie należy do estetycznych i często wpływa negatywnie na stylistykę przez wiszące kable, które w dodatku nie są do końca bezpieczne. Z tego powodu raczej nie korzysta się już z tej opcji. Z kolei przyłącze kablowe stosuje się w nowszych budynkach. Polega ono na doprowadzeniu prądu do budynku przy użyciu kabli, które zakopuje się ziemi.

Na granicy działki stawiana jest specjalna skrzynka mieszcząca złącze kablowe, a dostęp do niej mają pracownicy sieci. Ma ona licznik energii elektrycznej, pokazujący zużycie prądu. W przypadku awarii pracownicy magą mieć dostęp do skrzynki, co ułatwia naprawienie usterki. Przyłącze napowietrzne jest droższe ze względu na konieczność stworzenia projektu, a także dokumentacji technicznej.

Polecamy również:  Zlewozmywak podblatowy: eleganckie i funkcjonalne rozwiązanie

Ile kosztuje podłączenie prądu i co wpływa na koszt?

Koszt podłączenia prądu zależy od tego, jakie przyłącze wybierzemy oraz długość przyłącza – standardowa to 200 m. Każdy dodatkowy metr będzie kosztował więcej. Moc całego przyłącza również będzie miała wpływ na cenę. Cena wzrośnie, im wyższa będzie moc przyłącza.

Ile kosztuje przyłącze prądu?

W przypadku przyłącza prądu napowietrznego do 200 m musimy liczyć się z ceną od 120 do 160 zł za 1 kW. Z kolei koszt kablowego przyłącza to wyższy koszt – od 170 do 220 zł za 1 kW. Dlatego w przypadku przyłącza napowietrznego o mocy 10 kW musimy liczyć się z kosztem od 1200 do 1600, ale kablowa instalacja o takiej samej mocy będzie wydatkiem około 1700 – 2200 zł.

Przyłącze prądu — warunki techniczne

Warunki techniczne przyłącza są nieodłączną częścią dokumentacji. Właściciel musi o nią wnioskować u dostawcy energii elektrycznej. We wniosku zawieramy informacje o wartość mocy przyłączeniowej. Zależna jest od ilości oraz mocy odbiorników energii elektrycznej. Ponadto szacujemy przewidywane roczne zużycie prądu i informujemy spodziewanym terminie rozpoczęcia prac.

Polecamy również:  Zalety uprawy hydroponicznej – dlaczego warto wybrać rośliny hydroponiczne?

Ponadto należy dołączyć dokumenty, które potwierdzą własność działki i plan zabudowy na mapie. Dostawca prądu musi dać nam informację w ciągu 30 dni, a także wydać odpowiednie warunki przyłączenia do sieci energetycznej. Muszą określać rodzaj przyłącza, miejsce przyłączenia do sieci oraz umiejscowienie licznika i głównego zabezpieczenia. Zakład energetyczny musi dostarczyć nam także projekt umowy o przyłączenie. Przyłącze napowietrzne możemy zacząć wykonywać po uzyskaniu warunków.

Z kolei w budynku z przyłączem kablowym powinno się w pierwszej kolejności wykonać projekt przyłącza z dokumentacją techniczną oraz uzgodnić go z dostawcą prądu i zakładem uzgodnień dokumentacji. Dokumentację techniczną zajmuje się rejonowy zakład energetyczny albo wyspecjalizowany elektryk. Musi ona zawierać schemat przebiegu kabla w wymaganej odległości i innych mediów, takich jak: instalacja wodna, gazowa, kanalizacyjna i teletechniczna.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz