Budowa nieruchomości to bardzo wyczekiwany przez inwestora etap. I choć najczęściej zakłada on, że jego przebieg będzie szybki i sprawny, niekiedy okazuje się, że pewne komplikacje mogą znacząco pokrzyżować plany. Mowa tutaj przede wszystkim o różnorodnych przeszkodach prawnych. Dowiedz się, co robić, kiedy się one pojawią.
Inwestycja budowlane a przepisy prawa
Realizacja każdej inwestycji budowlanej, nienależnie od tego czy dotyczy ona niewielkiego domu czy też wielkopowierzchniowej hali, wymaga przestrzegania przepisów prawa. Największe znaczenie mają tutaj zapisy zawarte w ustawie Prawo budowlane. Ten akt prawny określa zadania i obowiązki wszystkich uczestników procesu budowlanego, w tym przede wszystkim inwestora oraz kierownika budowy. Wskazuje on także , jakie dokumenty są potrzebne, aby cała inwestycja była legalna.
Zgodnie z zapisami wspomnianej ustawy, inwestor musi zadbać o dopełnienie licznych procedur już przed rozpoczęciem budowy. W trakcie jej trwania także powinien przestrzegać obowiązujących przepisów prawa budowlanego, ponieważ ich złamanie mogłoby doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, w tym również do wstrzymania realizacji inwestycji.
Najważniejszą kwestią z punktu widzenia inwestora jest uzyskanie pozwolenia na budowę lub dokonanie zgłoszenia robót. Dopiero po dopełnieniu tych obowiązków, można przystąpić do budowy. W innym przypadku grozi nie tylko grzywna, ale nawet kara pozbawienia wolności.
Pomoc kancelarii prawnej podczas budowy nieruchomości
Inwestorzy, który nie mają doświadczenia w prowadzeniu budów, powinni skorzystać z pomocy kancelarii prawnej. Będzie to gwarancja, że wszystkie etapy budowy przebiegną w zgodzie z przepisami.
Do najważniejszych zadań kancelarii prawnej w zakresie nieruchomości należą:
-
przygotowywanie projektów umów związanych z procesem inwestycyjnym – najważniejszym zadaniem jest takie kreowanie umów, aby w jak największym stopniu zabezpieczały interesy inwestora,
-
pomoc w negocjowaniu warunków umownych oraz analiza postanowień umownych – negocjacje i analiza postanowień mają na celu zawarcie jak najkorzystniejszych z punktu widzenie inwestora postanowień,
-
sporządzanie opinii prawnych – mogą być one potrzebne na różnych etapach inwestycji,
-
bieżące doradztwo prawne w trakcie procesu inwestycyjnego – szczególnie cenne dla osób bez doświadczenia w kwestiach budowlanych,
-
reprezentacja przed organami administracyjnymi oraz sądami – w razie zaistnienia poważnych problemów związanych z budową, kancelaria prawna zajmie się reprezentowaniem interesów inwestora przed sądem.
Dzięki powierzeni swoich spraw prawnikowi z doświadczeniem w prawie budowlanym, inwestor będzie miał pewność, że podczas realizacji inwestycji nie pojawią się przeszkody prawne, które nie tylko uniemożliwiłyby jej ukończenie, ale także mogłyby być źródłem poważnych problemów. Dzięki temu inwestor będzie miała pewność, że budowa przebiegnie bez większych komplikacji.
Zapraszamy po więcej informacji: Kancelaria Prawna Lębork.
Podobne tematy
- Dofinansowania do budowy domu – na co można liczyć?
- Czym jest samowola budowlana i co za nią grozi?
- Co warto wiedzieć na temat usług geodezyjnych?
Nazywam się Florian i kocham budować. Od ponad 20 lat działam w budownictwie i nawet na chwilę nie pomyślałem żeby przestać.
Z powodzeniem wybudowałem wiele budynków i będę przekazywał wam moją cenną wiedzę na tym portalu.