Co może zastąpić styropian przy ocieplaniu ścian?

Co może zastąpić styropian przy ocieplaniu ścian?

W przypadku, gdy rozważasz wymianę starej izolacji styropianowej na produkt bardziej przyjazny środowisku, możesz zastanawiać się, co może zastąpić styropian. Oto kilka alternatywnych rozwiązań, które możesz rozważyć: Celuloza, Wełna mineralna, Włókno szklane i pianka. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady, i są one przydatne w różnych sytuacjach.

Alternatywy dla styropianu

Dla przypomnienia, wszyscy słyszeliśmy o styropianie, plastikowym materiale, z którego robi się kubki do kawy. Jest to również doskonały izolator, szczycący się wartością R od 3,8 do 4,4 na cal. Ale czy wiesz, że polistyren jest uważany za “zielony”? Istnieje wiele alternatywnych rozwiązań, które są równie skuteczne i lepsze dla środowiska. Sztywne płyty piankowe wykonane z ekspandowanego polistyrenu są dobrym wyborem do izolacji ścian, ponieważ są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale są również bardzo strukturalne.

Inną alternatywą dla polistyrenu, która jest tańsza i lepsza dla środowiska, jest celuloza. Te drobne kulki są puste i można je wlewać do pustych przestrzeni ściennych i bloków betonowych. Są jednak lekkie i mogą przyjmować statyczny ładunek elektryczny, co utrudnia ich kontrolę i zarządzanie. Dlatego są świetną opcją dla ścian, choć nie są tak skuteczne jak włókno szklane.

Polecamy również:  Jak wyrównać podłogę pod styropian

Celuloza

Przy ocieplaniu ścian celuloza może być świetną alternatywą dla styropianu. Celuloza jest produkowana z rozdrobnionych gazet i jest ognioodporna. Celuloza jest jednak palna, dlatego należy zastosować środek ogniotrwały, aby zapobiec jej zapaleniu. Inną wadą jest to, że celuloza będzie absorbować wilgoć, co zmniejszy jej wartość R w czasie. Celuloza może być instalowana w różnych grubościach, ale nie będzie w pełni skuteczna, dopóki nie wyschnie.

Powszechną zaletą izolacji celulozowej są korzyści dla środowiska. Proces jej produkcji sprawia, że materiał wygląda podobnie do wełny, co czyni go doskonałą opcją do izolacji ścian. Dodaje się do niej boraks w celu uzyskania lepszych właściwości, a także stosuje się ją w matach i płytach izolacyjnych. Celuloza ma przewodność cieplną 40-50 mW/(mK), w zależności od jej wilgotności i gęstości masy.

Wełna mineralna

Chociaż zarówno włókno szklane, jak i wełna mineralna są doskonałymi materiałami izolacyjnymi, mogą być wykorzystywane do różnych celów. Na przykład wełna mineralna spływa po swojej powierzchni, zapobiegając rozwojowi pleśni. Włókno szklane ma skłonność do absorbowania wody, co obniża jego wartość R, gdy jest mokre. Ponadto, wełna mineralna może być zainstalowana w ścianach dwa na osiem i ma wartość R 30.

Polecamy również:  Jaki styropian wybrać do ściany trójwarstwowej?

Jedną z najbardziej popularnych form izolacji z wełny mineralnej jest Rockwool, który wcześniej znany był jako Roxul. Jest ona dostępna w nowej wersji, która nie zawiera formaldehydu. Nowszy Rockwool AFB evo nie zawiera formaldehydu. Natomiast ROCKWOOL ComfortBatt zawiera fenol-formaldehyd.

Wiele osób z wielu powodów wybiera wełnę mineralną jako alternatywę dla izolacji ze styropianu lub włókna szklanego. Najbardziej zauważalną zaletą wełny mineralnej są jej właściwości ognioodporne, dzięki którym dom o konstrukcji drewnianej może wytrzymać temperatury, które spowodowałyby stopienie się włókna szklanego. Daje to mieszkańcom więcej czasu na ucieczkę, a strażakom bezpieczniejsze okno do wejścia do płonącego domu. To również sprawia, że wełna mineralna jest opcją przyjazną dla środowiska.

Włókno szklane

W ostatnich latach polistyren został zastąpiony włóknem szklanym w izolacji ścian. Chociaż polistyren jest uważany za ekologiczny i pomaga oszczędzać energię, może być również drogi i pogarszać wartość R nowej izolacji. Jest on powszechnie stosowany jako izolacja z płyt piankowych oraz jako małe kulki piankowe do wlewania izolacji do pustych przestrzeni ściennych. Materiał ten jest również łatwopalny i uwalnia toksyny podczas spalania.

Polecamy również:  Jaki jest najlepszy sposób cięcia styropianu?

Batony z włókna szklanego są zwykle sprzedawane w rolkach i batonach zaprojektowanych tak, by pasowały do standardowych ścian szkieletowych. Mogą one mieć grubość od trzech i pół cala do 12 cali. Można je kupić w rolkach, które mają od 24 do 40 stóp długości lub są połączone w batty. Batty z włókna szklanego są sprzedawane z papierową okładziną, aby ułatwić ich instalację w elementach konstrukcyjnych. Nieoblicowane włókna szklane są jednak najlepsze do układania jako koc izolacyjny.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz